:: 09 Ağustos 2022 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

KURBANLIK FİYATI

17 Haziran 2022 Cuma 09:12

MUSTAFA ERDOĞAN-TAMPON

KURBANLIK  FİYATI

Geçtiğimiz gündü. Tarsus’ta Kurbanlık hayvan fiyatları açıklandı.

Eskiden belediyeler kurbanlık hayvan fiyatlarını açıklarlardı. Sanırım usul değişmiş ki, yeni sistemde bu işi bir kurul belirliyor. Ziraat Odasında  Başkan  Veyis Avcı ile Kasaplar Odası,  Damızlık Hayvan Yetiştiricileri Birliği, Süt Birliği  başkanı temsilcileri  toplandı.

Ve bu ekip keçi ve koyunun  canlı kg. fiyatını 68 TL olarak belirlemiş. 3 gündür telefonlarım susmuyor. Elbette herkes malının fiyatını alsın. Ama 68 TL çok büyük bir rakam. 70 kg. canlı hayvan alsanız 5 bin TL’yi buluyor. Vatandaşlar bu rakamı yüksek buluyor. Vakit erken iken bu yanlıştan dönülmeli ..

Vatandaş “Bu fiyatı kim belirlediyse kurul yanlış yapmış.. Bu ekip tekrar toplanıp bu canlı hayvan fiyatını tekrar gözden geçirmeli “diyor. Bundan iki ay evvelinde et fiyatı tavan yapmıştı. Ama artık  et fiyatı 90 TL ye kadar düştü. Kıyma bile bugünlerde 100 TL ‘nin altına  düştü ve 90 TL ye indi.

Canlı hayvana verilen bu rakam  vatandaşı üzdü. Beni birçok arayan muhtar, “Kurul bu  kararı alırken iyi etüd etmeleri gerekirdi” diyor. B u işin içinde belediyede olmayınca, kuruldakilerin oy kaygısı olmadığından böyle bir karar aldılar. Bende diyorum ki bu rakam büyük  rakam. Başta Ziraat Odası başkanı VEYİS AVCI olmak üzere bu kurulda yer alanlar  bu fiyatı tekrar gözden geçirsin. Kaymakam ve belediye başkanı da bu işe gerekirse  müdahil olmalı.

Yetkililer bazı muhtarları çağırıp dinlesin ..

O zaman  ne demek istediğimizi anlar.

      VEKALET

Canlı hayvan için verilen fiyatlar Vatandaşı , vekaletle kurban kestirmeye sevk eder.  Her yıl olduğu gibi bu yılda Kızılay ve Diyanet İşleri, Müftülük ve diğer  sivil toplum kuruluşları vekaletle kurban kesiyorlar. Tarsus’taki kurulun belirlediği fiyatlar yüksek olunca, vatandaş vekaletle kurban kestirmeye gider. Bu yüzden Tarsus’ta kesilecek kurban sayısı da çok az olur. Vekaletle kurban bağışı toplayanların verdiği rakam ile kilosu 68 TL’den kurban alanların ödeyecekleri para arasındaki fark yarı yarıya.  Vekaletle kurban fiyatları 2 bin TL ile 2 bin 500 TL arasında… Herkes Diyanet’e, Kızılay’a  veya bildiği hayır kurumuna  vekaletini verir..Biz kimseye akıl vermiyoruz, yönlendirecek durumda da değiliz.Ama durum şunu  gösteriyor. Canlı kurban fiyatı toplamda 5 bin TL’yi bulacağı için herkes vekaletle kurban bağışı yapacak.  Çünkü İstikamet o yöne doğru gözüküyor.

Verilen yüksek rakam yeniden gözden geçirilmelidir.

CUMHURİYET EVLERİ

Kemalpaşa mahallesinde yapılan Cumhuriyet Evlerinin yapımı önceki dönem belediye başkanı tarafından başlatılmıştı. Bu evlerin yüzde 95’i bitti. Konutlar çok güzel oldu. Duyduğuma göre  bu evlere maksimum 4 yılda ödenen para  130-140 bin TL ancak olmuş.

Bakın piyasada ilanlar çıkıyor. Dün iki ayrı ilan gördüm. Birinde diyor ki..

2+1 doğu güney cepheli, 590 bin TL diye fiyat yazmışlar. Daha metresi yüksek olanlar fiyat olanak 600, 650  bin TL yazmışlar.

Şimdiden Cumhuriyet evlerinde hak sahibi olanların çoğu evini satıyor. Demek ki gerçek ihtiyaç sahibi olmayanlar buraya yazılmış. Belediye başkanı HALUK BOZDOĞAN, bu binaların yapımını yüzde 95’ini  tamamladı. Bu binalar şimdiden 590-650 bin TL gibi fiyatlara satılıyor. Burası gerçek ihtiyaç sahipleri için yapılmıştı. Önceki dönem başkan burayı bu gayeyle başlatmıştı, şimdiki başkan da tamamlıyor. Biri temel attı, diğeri bitirip  kurdelesini kesecek.

Verilen yazılan rakamlar uçuk. Belki de serbest piyasa böyle  diyecekler. Ama bu konutlara yazılanlar gerçek konut sahibi değillermiş. 4 yıl evvel 130- 140 bin TL’ye yazıldıkları  evi, bugün 4-5 katı fiyata satışa çıkarmışlar.  Birde bu rakamı taksitle ödediler. Hala da ödüyorlar. Evini satan güzel kazanç elde edecek. Ama haksız kazanç elde edecektir bunu da unutmasın.

İSMETPAŞA CAMİ

Bugün mübarek Cuma günü.

Geçen Çarşamba günü İsmetpaşa mahallesindeki cami ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bu yazım ile ilgili beni arayan çok oldu.

“Çok isabetli bir hatırlatma yapmışsınız Mustafa bey “ dediler.

Evet. İsmetpaşa’daki bu eski caminin yıkılıp yerine güzel , mahalleye, Tarsus’a  ve Müslüman alemine yakışır bir cami yapılması isteniyor. Bende bu konuyu bugün belediye başkanı HALUK BOZDOĞAN’a bir kez daha hatırlatayım istedim.

Başkan HALUK BOZDOĞAN’ın bu konunun üzerinde duracağına hepimiz ve Tarsus halkı inanıyor.

HERKESE HAYIRLI CUMALAR.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI