:: 18 Temmuz 2018 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslüm ŞAFAK Müslüm ŞAFAK

KURTULUŞ SAVAŞI, TARSUS'UN KURTULUŞU

27 Aralık 2017 Çarşamba 09:41

Birinci Dünya Savaşı sonucu ve Osmanlı Devletinin çöküşü ve  yok oluşu. Anadolu'nun emperyalist devletler tarafından işgali..

Osmanlı Devleti  1878 İngiliz ticaret antlaşmasıyla emperyalistlerin odağı oldu. Avrupa Rönesans ve reform yaptı. Coğrafi keşiflerle yeni yerler ve yeni ürünler elde etti. 18. yüzyılda sanayi devrimiyle tanıştı. İmalat ve sanayi gelişti. Bunları satacak, Pazar yerleri aramak için Osmanlı topraklarını ele geçirdi. Bütün bunun sebebi  Osmanlı Devletinin yenileşme yolunda geç kalması, atı alanın Üsküdar'ı geçmesiydi.

Birinci Dünya savaşına giren ülkeler içerisinde en borçlu ve en fakir, en geri kalmış ülke Osmanlı Devletiydi. Savaşın kaderi Osmanlının kaderini oluşturdu.

İttifak blokta itilaf blok galip gelse Osmanlı Devleti emperyal devletinin hizmetinde olacaktı. Çünkü batıdan çok geride kalmıştı. Şu bir gerçektir ki güçlüler güçsüzleri her zaman yener, galip gelir ve yönetir.

xx

Tarsus şehri stratejik bir konuma sahip yerleşim yeridir. Bu stratejik önemini sağlayanda Avrupa'dan Asya'ya geçit sağlayan yer Gülek Boğazı denilen yerdir.  Bu güzergahta geçen her  güç Tarsus'a  uğramak zorunda olduğudur. Bu şartlar doğrultusunda Anadolu'nun işgal edilen şehirleri gibi Tarsus'ta işgal edildi. 17 Aralık 1918'de Mersin kıyısından karaya ayak basan düşman 19 Aralık 1918 de Tarsus tarihi kentini işgal etti. Mersin, Tarsus ve Adana’nın işgali lokal olmayıp sathiydi. Bu şehirleri Fransızlar işgal etti. Adana ve çevresiyle beraber Hatay, Maraş ve Antep şehirleri de Fransızlar tarafından işgal edildi. Tarsus'un işgalden kurtulması tek başına olmayıp Fransızlar tarafından yapılan işgale karşı hem yerel hem de genel olarak mücadele edildiğidir. Çünkü Anadolu'da bir vücut gibidir. Nasıl bir vücudun bir arızası olur nasıl bütün vücudu etkilerse Anadolu'nun işgali ve kurtuluşu her tarafı etkiler. Çünkü Türk halkı biliyordu ki kurtuluş bir yer değil, bir vatandır. Yine Anadolu halkı biliyordu ki, başarının temeli birlik ve beraberlikten geçtiğidir. İşte bu anlayışla 27 Aralık 1921'de Tarsus, 1922 yılı Ocak ayının başlarında Mersin, Adana, Osmaniye,Maraş ve diğer işgal yerleri Fransızlarla imzalanan Ankara antlaşmasıyla bu işgaller sonlandırıldı. Ankara hükümetinin basiretli dış politikası anlayışıyla bu kurtuluş gerçekleşti.

Kurtuluş savaşının kazanımı ve Çukurova gibi yerlerdeki şehirlerin kurtuluşunun temelinde yatan gerçek milli ruh, birlik ve beraberlik anlayışıdır.

Dün olduğu gibi toplumun bu ruha, bu birliğe ihtiyacı olduğudur.

xx

Tarsus şehrine hizmette yapıldı, yapılmaya devam ediliyor. Doğrusuda budur, yalnız Tarsus'un imarı refahı insanları mutlu etmez. Kul olarak insanların bu mutluluğu yaşamasıdır. Bu duygu ve düşünce içerisinde Milli ruh ve anlayışta Atatürk'ün Sakarya savaşında dediği gibi “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh da bütün vatandır”

Diliyoruz ki hiçbir ayrı seçim yapılmadan bu hizmetlerin vatan sathına yayılmasıdır.

96 yıl önce yaşanan bu kurtuluş ruhunun devam ederek Türk milletinin birlik ve beraberlik içerisinde yaşamasıdır.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI