::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

KUVAYİ MİLLİYE'Cİ OLMAK

07 Mart 2022 Pazartesi 14:31

Güzel yurdumuzun bundan 100 yıl evvel düşman işgalinden kurtuluşu döneminde ortaya çıkan bir halk hareketi olan Kuvayi Milliye, bizlerinde gönülden bağlı olduğu bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak günümüzde yaşatılıyor.

Ülke genelinde 1920’li yıllarda  Kurtuluş savaşı verilirken düşmana direnen, vatanı kurtarmak pahasına canını , kanını veren gönüllü askerlerimizin adıdır Kuvayi Milliye..

Kuvayi Milliye, Büyük önder, eşsiz komutan  Mustafa Kemal  Atatürk'ün tabiriyle “Namuslu bir insanın namusunu korumak için yastığının altındaki tabancasına benzer.”

xx

Bende bugün, Tarsus’ta Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği’nin bir üyesi olarak  atalarımızın izinde, güzel ülkemizin gönüllü birer Kuvayi Milliyecisi olmakla gurur duyan bir neferim.

Geride kalan Aralık ayında  güzel Tarsus’umuzun Düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümünü kutladık. O gün beni duygulandıran, mutlu eden bir gelişme yaşadım.

Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Tarsus Şubesi, Tarsus'un Düşman İşgalinden Kurtuluşu'nun 100. Yılı kutlamaları kapsamında Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği genel merkezinden  başkan vekilini ve üyelerini ağırladı. Ayrıca ülke genelinden gelen 8 Kuvayi Milliye Derneği şubelerini Tarsus'ta konuk etti..

 Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Tarsus Şubesi her zaman olduğu gibi, bu kurtuluş bayramı sırasında da  yine ahde vefa örneği sergiledi.

xx

Bu kapsamda  Milli Mücadele tarihini ve arşivini koruyan Araştırmacı-Yazar Kemal Duru'ya, dernek adına Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan,  Kuvayi Milliye ruhunu yaşatmak adına çalışmalar yaptığım için  bendeniz Yakup Boncuk’a Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kenan Yiğit  ve Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Tarsus Şubesinin iç dizaynı ve arşiv düzenlemesi için Tarsus Gençlik Derneği Başkanı Deniz Durmuş Özdemir'e dernek başkanı İsmail Taşgit tarafından  plaket takdim edilmişti.

 Şahmeran Çay Bahçesi içinde gerçekleştirilen ödül töreninde Araştırmacı-Yazar Kemal Duru ise Tarsus Bağlar Savaşı'nda Yarbay Şemsettin Bey tarafından Müdafa-i Hukuk Cemiyeti'ne yazdığı mektubun içeriği olan Kuvayi Milliye Dergisinin tarihi bir nüshasını Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan'a hediye etti. Beni plaketle onurlandıran Kuvayi Milliye Derneğimizin Tarsus şube başkanı İsmail Taşgit’e ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum.

Ve bugünlerde  Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği’nin kuruluş yıldönümünü kutluyoruz...

5 Mart 1951 tarihinde kurulan Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği’nin Tarsus şubesi olarak bizlerde  güzel vatanımızın bu cennetten köşesinde, Tarsus’ta birer nefer olmaktan onur ve gurur duyuyoruz.

xx

KATILIMCILARA TEŞEKKÜR

Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle Tarsus’ta da kutlama yapıldı. Tarsus Şubesindeki 71. yıl kutlamasına Kaymakam Kadir Sertel Otcu, Belediye başkan yardımcısı Hakan Yıldırım, Jandarma Komutanı Binbaşı İnanç Marım, Emniyet Müdürü Ebubekir Fil, Tarsus Müftüsü Ali Can,  Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Fahri Yardım komitesi başkanı Elife Aslan, bazı sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile Kuvayi Milliye Tarsus Şube başkanı İsmail Taşgit, Dernek üyeleri ve gazeteciler katıldı.

Kaymakam Kadir Sertel Otcu, kurtuluş savaşının kazanılmasında Atatürk ve silah arkadaşları ile Kuvayi Milliyecilerin büyük rolü olduğunu belirterek vatan uğruna canını veren tüm şehit  ve gazilerimizi rahmetle, minnetle andıklarını söyledi. “Hepimiz birer Kuvayi Milliyeciyiz. Bu ruhu yaşattığınız için sizlere teşekkür ederim” dedi.

71. yıl anısına hazırlanan pastayı dernekte bulunan en kıdemli üyelerden 96 yaşındaki Mehmet Turgut Arkan , protokol üyeleri ile birlikte kesti.

Yapılan duaların ardından tebriklerin kabulü ile tören sona erdi. Bizde Kuvayi Milliyecilerimizi kutluyor, hepsine saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI