::
17 Haziran 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duygu SUCUKA Duygu SUCUKA

Mersin ve Burhanettin KOCAMAZ

01 Temmuz 2014 Salı 12:01

Mersin deyince kocaman bir kavram gelir akla. Hangi taraftan bakarsanız bakın anlatması çok geniş bir konudur. O nedenle kısaca aldığı göçlerden, geldiği noktadaki kargaşasından bahsetmek ve bu şehrin çok yeni yöneticilerinden Burhanettin Kocamaz’la ilgili gözlemlerime değinmek istiyorum.

Kısa bir süreden beri Mersin’de bir çalkantıdır gidiyor. Medyadan takip ettiğim kadarıyla Belediye Başkanı Kocamaz, düğün salonlarında Kürtçe şarkı söylenmesini yasakladığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Konu bir anda Türkiye gündemine oturmuş. Eline kalemi alan, hele bir de Kocamaz’ı sevmiyorsa ya da karşı rakipse ya da karşı düşüncedeyse, velhasıl arada başka nedenler varsa veryansın ediyor. 

Sayın Kocamaz’la geçtiğimiz hafta (27 Haziran 2014) kısa bir görüşmemiz oldu, özet olarak böyle bir talimat vermediğini, konunun saptırıldığını birkaç detayla anlattı.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Hiçbir parti, hiçbir siyasi taraf gözetmeden, eğer ortada bir yanlı propaganda varsa bunun yanlış olduğunu, yanlışların bizi çıkmazlara sürükleyeceğini söylerim ve hedef seçilen kişinin neden hedef seçildiğine geniş çerçeveden bakılması gerektiğine dikkat çekmek isterim.

***

Mersin’e sosyolojik yönden bakalım önce;Çocukluğumdaki Mersin’i özlüyorum. Ben bu şehrin çocuğuyum ve geçmişinde ne kadar huzurlu bir yer olduğunu biliyorum. 35 sene önce yerleşip yaşamak istediğim şehir olarak düşlediğim Mersin’e bugün gidince yorulduğumu hissediyorum. Nereye baksanız bir kargaşa, nereye baksanız büyük kalabalıklar. Sokaklar çok huzur vermiyor sanki. Çok göç aldı. Aldığı göçleri ne kadar özümsemeye çalışsa da olmuyor. Sorunlar bitmiyor. Soruna hangi taraftan bakarsanız bakın çok sorun var. Güneydoğu illerinde olmayan etnik kökenli gösteriler Mersin’de olabiliyor. Yazık değil mi bu güzelim, bu bereket dolu, bu insanı kucaklayan şehre. Yazık elbette ama kime anlatabilirsiniz ki bu düşünceyi. Neresinden tutarsam benim olur mantığını taşıyan çevrelere, “hepsi bizimdir, hep birlikte sahip çıkalım” demeniz nafile…

Göç ve göçün getirdiği sorunların geniş katılımlı bilimsel bir yaklaşımla incelenmesi ve raporlanması, sonuçları ve çözüm önerileri üzerinde durulması, bu şehri yönetenlere kaynak olacaktır. Böyle bir çalışmaya ihtiyaç vardır. 

Mersin, gerek limanı, gerek stratejik konumu, gerek serbest bölgesi ve gerekse diğer tüm çekici özellikleriyle Güneydoğu sermayesinin de yöneldiği bir şehirdir. 2013 Şubatında bir çalışma nedeniyle Şırnak’a gitmiştim. Şırnak merkezde Mersin plakalı araçların çokluğu dikkatimi çekmişti. Gördüğüm  her üç araçtan birisi 33 plakaydı. Bunun nedenini sorduğumda, Mersin serbest bölgeyle irtibatı olan Şırnaklılar diye yanıt almıştım.

***

Şu Kürtçe şarkı yasaklanmasına gelecek olursak; bu konu Türkiye’de çoktan aşıldı. Üzerinde tekrar tekrar siyaset yapmaya kalkanlar ellerini Mersin’den çeksinler. Artık devlet bunun öncüsü olmuş. Burhanettin Kocamaz bunu yapar diyen çevrelere iyi bakmak lazım. Daha seçim öncesinde bile adaylık yarışları sürerken MHP kendi içinde bölünmüştü. İki aday arasında tercih yapan partililer birbirlerini hasım gördüler.

Belediye Başkanları için Belediyeler yasasıyla değişen oy sınırları sonucu, kırsal kesimin oylarını da alan Burhanettin Kocamaz uzun zamandır CHP’nin elinde olan Mersin Belediyesini aldı. Partiler arası savaşları anımsatıyor sanki.

Türkiye’de bugün Kürt lobisi son derece güçlendirildi. Çözüm süreci denilen kavramın Türkiye Cumhuriyeti Devletini çözmekte olduğu ortadadır. En ufak bir şeyde, en basit bir algılamada devlet adamları, bürokratlar, siyasetçiler hedef seçiliyor ve üzerine gidiliyor. Bu duruş doğru değildir.

Burhanettin Kocamaz’ı Tarsus Belediye Başkanlığı yaptığı dönemlerde Belediye Başkanı olarak biliyorum sadece. Demografik yapı yönünden Tarsus da Mersin’den geri değildir. Doğu-Güneydoğu’dan aldığı göçler, yerleşik nüfusun ötesine geçmiştir. Ve Türkiye’nin en büyük ilçesidir.  Birçok ilden daha büyüktür. Böyle bir şehirde 20 yıl (4 dönem) belediye başkanlığı yapmış birisi Mersin’de belediye başkanı olduğu gün Kürtçe şarkıyı yasaklıyorum yanlışına girmez. Tarsus’ta, Kocamaz döneminde Kürt, Türk, Arap ve diğerleri yan yana, önemli bir sorun yansıtmadan yaşadılar. Hatta Tarsus birçok şehre de örnek gibiydi. Ben bile zaman zaman sormuşumdur Tarsus’taki huzurun nedenini, bunun mimarı Burhanettin Kocamaz denmiştir. Durum bu iken Mersin’deki yaygara sanki suni gibi durmakta, akla politik oyunlar gelmektedir.

Bunların ötesinde kendi hatası varsa eğer mutlaka gözden geçirip üzerinde duracaktır. Bir de her yüksek makam için çalışacağınız ekip çok önemlidir.

2008 Kasımında, Siirt’te yaptığımız bir çalışma esnasında Siirt’le ilgili gözlemlerimi yazmıştım. O yazımda yer alan bir paragrafı burada verme gereği duydum.

{Siirtlilerle konuşmalarımız esnasında bir de baktım ki Tarsus Belediye Başkanını konuşmaya başladılar. Tarsus’ta yapılan çalışmalardan bahsederek Tarsus Belediye Başkanını bizim ilimize transfer edelim dediler.  Transfer işini bilmem ama Burhanettin Kocamaz’ın ününün Çukurova sınırlarını aşıp başka ovalara da ulaştığını Siirt’te görmüş oldum. 16.11.2008, Sorunlar ve Çözümler kitabı, Duygu Sucuka}

Yıllardır Güneydoğuyla iç içe olan, yıllarca o bölgede kamu görevi yapmış, daha sonrasında da sivil toplum çalışmalarıyla hep bölgede bulunmuş birisi olarak inandığım bir gerçek var. Türkiye’de etnik milliyetçiliği, Kürt ideolojisini ön planda tutmak isteyenler sadece Kürtler değil. Kürt hareketi birtakım çevrelerce kullanılıyor. Buna Türkiye üzerinde kötü emelleri olan herkes, her kesim, her ülke dâhil.

Bir süre önce Diyarbakır Lice’de Türk Bayrağı bir hain tarafından gönderden indirildi. Hem de askeri garnizonun içinde. Çözüm süreci denilen çıkmazın bir parçası olarak oradaki askerler ses bile çıkaramadılar o olaya. Ve sonra suçlanan gene o askerler oldu. O zaman ağzını açıp bir şey söylemeyen, yorum yapmayan, bu bayrak bizim bayrağımız diyemeyenler bugün Mersin’de, içini tam olarak bilmedikleri bir Kürtçe şarkı meselesinde yapılan yaygaraya destek veriyorlar.

Hiç kimse Mersin’i karıştırmak için çaba harcamasın!

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI