::
17 Haziran 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duygu SUCUKA Duygu SUCUKA

Mersin'de Değişim Rüzgârları Estirmek İsteyen Başkan Kocamaz

10 Şubat 2015 Salı 13:39

Geçtiğimiz hafta içinde (03.02.2015) ziyaret ettiğimiz Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’la Mersin’i ve işbaşına geldiği tarih olan 29 Mart 2014’ten bu yana olan 10 aylık süredeki çalışma ve ileriye dönük projelerini konuştuk.

Ziyaretin amacı; Toros Yörükleri ile ilgili bir çalışma idi. Güneydoğum Derneği olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapmak istediğimiz ve bir süredir görüşmeler safhasında olan Toros Yörükleri konulu bir araştırma çalışması. Mersin Üniversitesinin de dahil olduğu çalışma, üç kurum arasında yürütülecek ve Toros Yörüklerinin Mersin Bölgesinde yaşayanları araştırılacak, sorunları üzerinde durulacak ve yaşam biçimleri ile kültürlerinin korunması şartıyla sorunlarına çözüm önerileri sunulacak. Uzun ve zor bir çalışma için gönüllülük esasıyla, hiçbir menfaat gözetmeksizin çalışmayı hedefliyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesine ve Mersin Üniversitesine, bu çalışmaya verecekleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz.

O günkü ziyaretimizde, Toros Yörükleri konulu çalışmamızın programını ve ana hatlarını konuştuktan sonra Sayın Kocamaz’ın Mersinle ilgili çalışmalarını konuştuk. Gerek siyasi makamları temsil eden gerekse bürokratik makamlarda bulunan kişilerin yoğunluğunu göz önünde tutarak görüşmemizi oldukça kısa tutmaya çalıştık. Konudan konuya özet biçimde geçerken bazen hassas noktaları konuştuk.

İlk konu, Mersin medyasında da epeyce yer alan otogar ihalesi idi. Yenilenen ihale ile otogar gelirinin 62 kat artmış olduğunu, daha önce dükkânların çok ucuza kiralandığını söyleyen Kocamaz, bu ihaleyle Mersin’e hayırlı ve faydalı bir kazanç sağladıklarını vurguladı. Burada sordum; “kim aldı ihaleyi?” diye. Urfalı birileri diye cevapladı. “Güneydoğular almış diye duymuştum daha önce, hatta Mersin kamuoyunda bu yönlü eleştiriler yapıldığını hisseder gibi oldum. Peki, bu durum sizin 10 ay önce göreve geldiğinizde, aleyhinize başlatılmak istenen Kürtler konulu anti-kampanyaya bir cevap değil midir?” dedim. İhaleyi kimin alacağını bilemeyeceğini, Mersin’deki hemen tüm büyük sermaye sahiplerinin Güneydoğulu olduğunu söyledi.

Kendilerinden önce başlatılmış olan Aqua Park projesinin Danıştay tarafından iptal edildiğini, bu vesileyle 35 milyon liranın şu aşamada çöpe gittiğini belirten Başkan Kocamaz, Belediyede birçok işin ahbap-çavuş ilişkisiyle yürümekte olduğunu, bir kurumsallaşma bulunmadığını belirterek kurumsallaşmaya çalıştıklarını belirtti.

****

Bundan sonrasına dönük düşünceleri ve değinilen diğer konular şu şekilde idi:

- Mersin’de hala susuz köyler var. Susuz köylere içme suyu götüreceğiz.

- Köylerde tarım alanlarının sulamasında faydalanabilecek 400’den fazla gölet mevcut. Bu göletlerin kullanımı konusunda köylülere kooperatifleşmelerini öneriyoruz ve suyun kullanımı konusunda destek vermek istiyoruz ancak gölet konusunda yasa eksikliği var. DSİ buna müsaade etmiyor. Belediyeler Kanununda da yetersizlik söz konusu. Zamanla bu konuyu aşacağımızı umut ediyoruz.

- Narenciye üreticisi ürününü satamadığı için perişan durumda. Üreticiye destek olmak istiyoruz. Deniz ulaşımının gelişmesi için ilgi gösteriyoruz. Ancak bazı engelleri aşamadığımız için bunları yapamıyoruz.

- Geliri en fazla olan belediye Akdeniz Belediyesi. Bize borcu en fazla olan da onlar.

- 9 aylık hizmet süremizde 200 milyonun üzerinde tasarruf sağladık.

- Toplu taşım araçlarının yenilenmesi amacıyla 60 araç alındı, alım devam edecek.

- Hizmetler için yeni şirketler kuruyoruz.

- 1,5-2 yılda geçmiş 15 yıla bedel iş yapmış olacağız.

- Personel kadroları geçmiş dönemlerde çok fazla şişirilmiş, personel azaltıyoruz.

-  İlçelerin tamamında arıtma sistemi kurulması, sebze meyve halinin yapılması, pazar yerlerinin yenilenmesi, ruhsatlı mezbahalar olması çalışmaları gündemimizde.

- Sahiller arıtılmış sahil olacak.

- 5 hizmet yılı sonunda Mersin bugünkünden çok daha güzel ve farklı olacak.

 

***

Burhanettin Kocamaz’ın aynı zamanda şair olduğunu, görüşme için beklerken her birimize takdim edilen şiir kitabından anladım. O kitaptaki bir dörtlük giriş kapısının bir kenarına çerçeveletip asılmış. Çok anlamlı bulduğum, barış ve sevgiye de vurgu yapılmış bir dörtlük. Burada onu da vermek istedim;

 

Mersin anavatanım, mazim ve geleceğim,

Mersin’i sahiplenip ömrümü vereceğim,

Mersin’i nakış nakış işleyip öreceğim,

Barış, sevgi, kardeşlik şiarımdır bilene.

***

Henüz bir yılı doldurmamış olduğu yeni görevinde Sayın Başkana başarı dileklerimizle oradan ayrıldık.

 

08.02.2015

duygusucuka@hotmail.com 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI