::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

MİLLİ DUYGULARIN COŞTUĞU GÜNLER

21 Mart 2022 Pazartesi 08:33

Güzel ülkemiz Türkiye’de doğup büyümekten ve bu cennet vatanın bir neferi, bir ferdi olmaktan her zaman onur ve gurur duymuşumdur.

Daha dün ilkokulda, güne başlarken “Türküm, doğruyum, Çalışkanım” diye ant içerken, Pazartesi sabahları okula başlayıp, Cuma günleri okul çıkışı tatile girerken okuduğumuz İstiklal Marşımız her zaman tüylerimizi diken diken etmiş, bizlerin milli duygularını doruk noktasına çıkarmıştır.

Dün olduğu gibi, bugün de, yarında elbette bu ülkeye göz diken hainler  olmuş ve olmaya da devam edecektir. Ama Mustafa Kemal Atatürk ve onun cengaver, gözüpek, yiğit silah arkadaşları, mahraman Türk Ordusunun yılmaz neferleri var oldukça bu vatanı kimse bölemeyecek,parçalayamayacaktır.

Bir Türk evladı olarak özellikle Mart aylarında Milli duygularımız doruk noktasına ulaşmaktadır. Çünkü Mart ayı içinde öyle anlamlı günler vardır ki..

Mesela 12 Mart İstiklal marşımızın kabul edilmesi..

Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak,
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak! diye başlayıp devam eden o muhteşem marşın sözleri hepimizin hafızalarına kazınmıştır. Bu nedenle Milli Şairimiz  Mehmet Akif Ersoy’u unutmak mümkün değildir. Her yıl 12 Mart’ta istiklal marşımızın Şairini de rahmetle anıyoruz.

17 Mart, Atatürk’ün Mersin’e ve Tarsus’a gelişinin yıldönümüdür. Bu 17 Martta Atamızın gelişlerinin 99. yılını kutladık, hem de büyük coşkuyla. İnşallah gelecek yıl 100. Yılda daha da görkemli karşılama yapacağız.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 107. yılı idi. Çanakkale Destanını yazan kahraman Nusret Mayın Gemisinin huzurunda yine muhteşem bir kutlama yaptık. Şehitlerimizi dualarla andık. Burada Mustafa Kemal Anadolu Lisesi öğrencisi görme engelli kızımız Mihriban Boyacı’nın “Bir bayrak rüzgar bekliyor” baylıklı şiiri yorumlayışı güne bir başka anlam kazandırdı. Dinleyen herkesi duygulandıran Mihriban kızımızın gözlerinden öpüyorum. İnanın o güzel şiiri görme engelli olarak okuduğu kağıttan çok güzel yorumlarken tüylerimizi diken diken etti.

SÜLEYMAN METİN’E TEŞEKKÜR

Çanakkale Parkından çıkışta durağımız Sosyal Güvenlik Merkezi oldu. Burada herkesi muhteşem bir anıtın açılışı bekliyordu. SGK’nın genç ve başarılı müdürü Süleyman Metin, tül personelinin destekleri ile SGK bahçesinde bir Tarsus Şehitler Ağacı Anıtı  dikmiş. Orman işletmesinden Muhammed Aslanhan’ın destekleri ile bir kurumuş ağaç getirilip temizlenerek,  verniklenerek Şehitler ağacı anıtı oluşturulmuş. Süleyman Metin ve ekibi 2 yıldan gazla bir emek verip kendi alın terlerini dökerek, el emeklerini vererek güzel bir Şehitler Anıtını dikmişler.Süleyman Metin, bu anıtın hikayesini anlatırken “Çanakkale Zaferinin yıldönümü ve Şehitler Haftası münasebetiyle böyle bir Şehitler ağacı anıtı  yaptık. Mensubu bulunmaktan gurur duyduğum Sosyal Güvenlik Kurumumuz da Şehit yakınlarımız ve gazilerimize verdiğimiz hizmetler noktasında pozitif ayrıcalığa tabi olduklarını kurumsal anlamda hatırlatırım. Tarsus Şehitler Ağacının hikayesine gelince.. Tarsus’ta 3 Temmuz 2017 tarihinde göreve başladığımın 3.gününde Darıpınarı nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Çavuş Oğuzhan Sezer’in şehadet haberi gelmişti. Valimizin de göreve başladıktan sonraki ilk Tarsus ziyaretine rastladığından ziyaret sonrasında il ve ilçe protokolünün hepsi şehidimize son görevi yapmak üzere Darıpınarı’na geçmiştik. O insan selinde Darıpınarı’nda edindiğim izlenimi hiçbir zaman unutmadım.  Bu nedenle Tarsus’taki şehitlerimizin adlarının yazılı olduğu bu Anıt Ağacı SGK bahçesine diktik” dedi. Buradaki konuşmalar da tüylerimizi diken diken etti, Milli duygularımızı kabarttı. Süleyman Metin ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

ATAMIZA SAYGIYLA

Yine Atatürk’ün gelişinin 99.yılı nedeniyle Tarsus Belediyesi güzel bir sürpriz hazırlamış. Atatürk'ün Tarsus Şelalesi ziyaretini anlatan üç boyutlu tasarım konsepti 17 Mart’tan itibaren  hafta sonu dahil Yarenlik alanında halkımızın hizmetine sunuldu.  Atatürk'ün o muhteşem bire bir maketi ile, Şelale manzarası önüne konulmuş marul, kısır, ayran dolu  masasına oturup hatıra fgotoğrafı çektirenler inanıyorum ki çok mutlu oldular. Mart ayında böylesine anlamlı törenler yapıp Milli Duygularımızı kabartan herkese teşekkürler.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI