:: 19 Ekim 2018 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslüm ŞAFAK Müslüm ŞAFAK

MUHALEFET ETMEK

21 Kasım 2017 Salı 19:34

Türkçe sözlükte muhalefet demek: karşı olma, karşı çıkma aksini savunma iktidarın takip ettiği politikaya karşı olan iktidarla aynı görüşleri  paylaşmayan  ve bunu teşkilatlarla şekilde ortaya koyan  siyasi topluluk  siyasi topluluk .Muhalefet partisi  demek ki demokratik yönetimlerde  iktidarda bulunan  partiye karşı partilerden her birine  muhalefet partisi denir.

 

Türkiye çok partili nizama geçtiğinden beri muhalif bir siyaset anlayışına  girdi. İktidar kadar  muhalefette  demokrasinin vazgeçilmezidir. Zaten muhalefet olmazsa rejime demokrasi adını vermek mümkün değildir.

İktidarda muhalefette nasıl bir yönetim sergileyeceklerini bilmelidirler. Siyasi partiler kendini yenilemesini bilmelidirler. Kendisini yenilemeyen  partiler devamlı muhalefette kalırlar veya yok olup giderler. Memleketimizde bunları yaşıyor ve görüyoruz.

14 Mayıs 1950 Türkiye  bir genel seçim yaşadı. Bu seçimde yeni kurulmuş bulunan Demokrat parti 1923 yılından beri iktidarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisini halkın oyuyla iktidardan uzaklaştırdığıdır.

CHP, muhalefet partisi oldu.2 Mayıs 1954 yılında ülke genel bir seçim yaşadı.Bu seçimi Demokrat parti  daha milletvekili çıkararak  iktidar oldu.

Üst üste seçim kaybeden CHP’sini şaşkınlık ve eziklik  yaşadı.

Haziran ayında Cumhuriyet Halk Partisi  parti meclisinde İsmet Paşa  şaşkın ve ezik bir CHP bulur. Metin Toker’in belirtiğine göre bu eziklik maziden kaynaklanan ve partiyi  bu ipotekten kurtarmak lazımdı. Bunun yolu  ise Cemil Sait Barlas’a  göre CHP’yi feshetmek ve sonra başka  bir isimde  daha solcu prensiplere  sahip bir yeni siyasi teşekkül halinde  tekrar organize  olmaktı(Mehmet Kabasakal. Türkiye’de siyasal parti  örgütlenmesi eserinden)

 

Almanya’nın kurucusu Bismark,siyaset bilim değil bir sanattır,der. Demek oluyor ki siyasette  insanlar kendilerini  ve partilerini yeniledikçe vardır.

Muhalefet olmak birini körü körüne tenkit etmek karalamak değildir. Yapılan bir işin doğru ve yanlışlıklarını ,eksikliklerini ortaya koymaktır. Bunun ortaya konulması senin iktidara  hazır olman neler yapacağını  ortaya koymaktır.

Burhanettin Kocamaz Tarsus Belediyesi başkanlığı yaparken, Devlet Hastanesinin  yapımına karşı çıkmış, hastanenin yapılması Burhanettin Kocamaz’ın zararına mı olurdu, yoksa faydası mı?

Zararı olmazdı neden? Burhanettin Kocamaz’ın özel hastanesi vardı da ona rakip mi olacaktı?

Yersiz ve zamansız yapılan muhalif konuşmaların  bizzat kendisine zarar vereceğinin görüldüğüdür. Bir parti ilçe başkanının hele geleceğe belirli bir yerlere gelmek isteyenin daha dikkatli,anlamlı konuşmalar yapması kendisine artı puanlar getirir.

Burhanettin Kocamaz iyi bir performans sergilemeseydi dört defa Tarsus’ta belediye başkanlığına  seçilir miydi? Bu verimli çalışmalarını kendilerini büyükşehir başkanlığına taşıdı. Burhanettin Kocamaz herkesin  istikbalde beklediğini  maziye bırakan büyük bir insan.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI