::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

MUHTAR, HEM DEVLETİ HEM MİLLETİ TEMSİL EDER

21 Ekim 2022 Cuma 09:51

19 Ekim Muhtarlar Günü olarak kutlanır. Muhtarlar;  Devlet ile Millet arasında köprü vazifesi gören bir nevi kamu görevlisidir. Ama muhtarlar ne kadar iyi görev yaparlarsa yapsınlar, bazı kesimlerce eleştirilir. Hatta iftiraya uğrarlar. Kimseyi memnun edemezsiniz.

Bence muhtarlık  bir belediye başkanlığından, bir meclis üyeliğinden bile zordur. Ama şehir ve kasabalarda mahallenin adeta  yerel milletvekili olarak kabul edilir muhtarlar..

Son yıllarda muhtarların yetkileri azaldığı gibi, gelirleri de düşmüştür. Hükümet de çok fazla işlevi kalmadığını düşündüğü muhtarlık sisteminde değişiklikler yapmıştır. Artık, Muhtarların yaptığı nüfus, seçim ve ikametgâhla ilgili işleri Nüfus Müdürlüğü yürütüyor. Buna karşın köy muhtarları ise yerini daha da  güçlendirdi.

Özellikle Tarsus’umuzda muhtarlık öyle hale geldi ki..

Mahalleden cenazesi olan önce muhtarı arar. Cenaze işlerini mecburmuş gibi muhtar takip etmek durumunda kalır. Cenaze sahibinin parası yoktur, mahalle muhtarı fakir kağıdı verir, mezar yeri parası verilmesin diye. Ayrıca belediyeyi arar, cenaze taziye çadırı, çay semaveri verilsin diye..

Mahalle sakininin gece hastası olur, aracı yoktur. Muhtarı arar. Ambulans gelmezse, hastayı  muhtar götürür hastaneye.. Kimisi gelir, hastadır ilaç parası yoktur. Muhtar ilaç almak, para vermek durumunda kalır.

Düğün, nişan, sünnet gibi bilimum törenlere davet edildiğinde gitmek zorundadır. Törenlere gitmenin yanında ya çiçek göndermek yada takı takmak durumundadır.  

Hükümetin (yada devletin) il ve ilçelerde, köylerde dağıttığı gıda yardımı, kömür yakacak gibi yardımlardan vatandaş alamamışsa muhtarı sorumlu tutar.

Sokakların lambası yanmıyorsa, karanlık basmışsa ortalığı muhtar arızayı yaptırmalıdır. (Ki, tanıdığım birçok muhtar Tedaş’ta ampul olmadığı zaman cebinden ampul satın alarak bunları rica minnet taktırmaktadır.)

Mahallenin temizliğinden, yolların çukurundan, boş arazilerdeki otların büyümesinden, fosseptik çukurlarından çıkan kokudan velhasılı her şeyden muhtar sorumlu tutulur.

Tarsus ve Çamlıyayla Muhtarı hayli dertli..  Dernek Başkanı Mustafa Naci Güllü, şu zor günlerde vatandaşa hizmet için kamu kuruluşlarıyla birlikte hareket ettiklerini belirterek, muhtarlığın gönüllülük temeli ile hareket eden bir makam olduğunu belirtti. Güllü, “Bulunduğu mahallede gönüllülük temelinde hiç bir partinin rozeti olmaksızın seçilen tek makam muhtarlıktır.. Muhtarlık, bir rica makamıdır. Devlet ve belediyelerin vatandaş ile arasında bir köprü vazifesi görür.

Genel olarak  vatandaş için gönderilen bir desteğin ulaşmasında da muhtar yardımcı olur. Muhtar, vatandaştan hayır duası alan, alamayan vatandaştan tepki gören de  yine muhtardır” demekte.

xx

MUHTAR EVİ

Önceki gün Tarsus ve Çamlıyayla Muhtarlar Derneğinin ziyaretçileri vardı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve İmar A.Ş. Başkanı Ali Uyan, beraberinde Tarsus Mezarlıklar Sorumlusu Yusuf  Nevruz ile birlikte dernek binasını ziyarette bulundu.

Uyan, Muhtarları Tarsus’ta yapılacak 14. Uluslar arası yarı maratona ve Tarsus Festivaline davet etti. Ayrıca 19 Ekim muhtarlar gününü de bu vesile ile kutlamış oldu.

Bu gibi ziyaretler ev temenniler, Muhtara verilen önem, mahalle ve köy muhtarlarımızı onure ediyor, mutlu kılıyor. Yine Muhtarlar günü nedeniyle Ankara’da Muhtar Evi temelinin atılacağını söyleyen Mustafa Naci Güllü, bu törene katılacağını bildirirken, tüm muhtar arkadaşlarına sağlıklı ve başarılı görevler temennisinde bulundu.

Biz ed 19 Ekim muhtarlar Gününü kutluyoruz. Ve diyoruz ki.. Ailemizden biri olan Muhtarlarımız.. İyiki varsınız..

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI