:: 11 Ağustos 2020 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

MUT NOTLARI

27 Temmuz 2020 Pazartesi 08:50

Geçtiğimiz hafta idi.

Şöyle bir sahil boyunda turlama yaptık.

İnsan bazen dışarı açılmak istiyor. Gidecek yerimiz çok ama zaman yok. Şartlar müsait olduğunda elbette gezilecek.

Çünkü hayat devam ediyor.. Ve  Hayat böyle bir hayat.

Geçen günkü gezimizde  çok değerli dostumuz Mut belediye başkanı  VOLKAN     ŞEKER 'i makamında  ziyaret ettik. İnsan sevgisiyle dolu bir belediye başkanı. Makam mevkii bir tarafa, insanlığı çok güzel.

Benim gördüğüm kadarıyla Mut ilçemizde bir abi kardeş ilişkisi kurulmuş.

Başkan nereye gitse, herkese “abi” diye hitap ediyor. kendisini tanıyanlarda genellikle başkana abi diye sesleniyor. Okan bey kendisini Mut halkına o kadar çok sevdirmiş ki. Orada kaldığımız 4-5 saatlik sürede bunu gördüm.  Konya- Karaman yolu Mut'un içinden geçen bir güzergah. Mut'taki  hareketlilikte bununda  payı var. Ben her şeyden evvel Mut Belediye Başkanı VOLKAN     ŞEKER 'in Mut'ta bu kadar çok sevildiğini bilmiyordum. Kendisi halktan  büyük oy almış. En yakın rakibine 20 bin oy fark atmış ve seçilmiş.  Bizim grup arkadaşlarımızın da hepsinin nazarı dikkatini çekti

VOLKAN ŞEKER  beyi bir görseniz. Kendisi insan sevgisi ile dolu. Her zaman Mut'a daha çok neler yapabilirim aşkıyla dolu.Orası da Tarsus gibi, Mersin Büyükşehir'e bağlı .. Mut ilçesi de Mersin Büyükşehir belediyesinden hizmet bekliyor

 

Ama VOLKAN ŞEKER  başkan kendi belediyesinin imkanları ile bir şeyler yapmaya çalışıyor. Kendisini hayli azimli gördüm. Ben çok insanla karşılaştım ama insan sevgisi önemli.

 Mut belediye başkanının da insan sevgisi çok önemli. Mut'ta o meşhur çınarın altı, çarşısı  velhasıl nereye giderse gitsin, başkana her yerde sevgi seli var. Genç ve dinamik bir belediye başkanı.. Mali durumu da iyi. Ben başkanın misafirperverliğini çok beğendim. 

Bizden önçe de Tarsus'tan birkaç arkadaşı gelmiş. Niğde Ülkü Ocakları ve MHP'den, Üniversiteden arkadaşları gelip ziyaret etmişler. Kendisini yurdun dört bir yanından seveni, arkadaşı gelip ziyaret ediyor.

 

MUT'UN GELİR KAYNAKLARI

Mut'u biliyorsunuz. Mut ilçesinin en önemli gelir kaynağı kayısı. Bu yıl kayısı çok iyi ürün vermiş, fiyatı da iyi. Başkan “Kayısı üreticisinin yüzü bu yıl güldü” diyor.

Meşhur Mut kayısısı bu sene adeta depar yapmış. Başkanla sohbetimizde “İkinci ürün olarak zeytincilik yapılıyor” dedi. Mut'un zeytinleri ünlü, buradaki mahserelerde sızma zeytinyağı da yapıldığını anlattı başkan. Bugünlerde birde antepfıstığı yetiştirmeye başlamışlar. Bu nedenle yeni  ürün işi tutarsa o bölgeye iyi bir gelir kaynağı olacak. Bunu bir bölgede deniyorlar. Bu güzel mahsül inşallah Mut için iyi bir gelir kaynağı olacak.

Mut ilçesinin ve oradaki çiftçinin rızk kapısı böyle. Kayısı, Zeytin, Şam fıstığı.

Yine burada eğlence hayatı renkli.

Başkana “Buranın yayla durumu nasıl” dedim.

“Mustafa  bey buradan yayla 18 ve 20 km. uzaklıkta” diyor.

Yani 18 km.  gidince Mut merkezden yaylaya ulaşıyorsunuz ve 1450 rakımına çıkıyorsunuz. Yaylaları bile Mut'a hayat veriyor. Bu kadar yakın ama 1450 rakıma çıkmak önemli. Mut'ta herkes yaylaya gidiyor. Birkaç yayla var.

Tarsus-Çamlıyayla arası ise 60 km. ama biz bu kadar yol  gidince 1000 rakıma çıkıyoruz. Mut'lular ise 18 km.  gidip 1450 rakıma ulaşıyor. Aradaki farkı siz düşünün. İşte Mut'un genel yapısı böyle. Bizim 4-5 saatlik  seyahatimizde bunları not aldım. Başkanı ziyaretten başka bir ziyaretimiz yoktu. O gün kendisini ziyaret ettik. Kendisi bizi güzel  misafir etti. Kendisine teşekkür ederim. Bu ziyaretimizi duyan bazı meraklılar, fazla merakta kalmasın diye bunu yazıyorum.

Bu ziyaretimizde  kimler vardı..

Tarsus 1 Nolu Esnaf Kefalet Kooperatifi başkanı Mahmut Şahin,Madeni Sanatkarlar Odası başkanı Kaplan Kiltaş, Fotoğrafçılar  Odası başkanı Cumali Taş, İnşaat malzemeleri  Satıcıları odası başkanı Mustafa Güçyetmez, Biriketçiler - Mozaikçiler  Odası başkanı ve Alevi Kültür Dernekleri Tarsus şube başkanı  Erdal Turgut , Haberci  gazetesi sahibi Mustafa Mahir  İşyaran ve Develiler Grubundan Bilal Topçu.

Bu güzide arkadaşlar ve ben 8 kişilik bir ekiple Mut'a gidip geldik. Allah dostluğa zeval vermesin.

Ah bu Tarsus'ta dedikodu olmasa, laf getirip  götüren olmasa.

Bizim huyumuzdan mı, suyumuzdan mı bu dedikodu bir türlü bitmiyor. Böyle bir ortamda yaşıyoruz. Ah bu dedikodu olmasa, bu Tarsus çok daha iyi olacak.

Bu kadar değişmeyen bir kader. İşte böyle güzel bir seyahate böyle güzel dostlarla gidip geldik. Hem dostlarımız memnun oldu, hem ziyaret ettiğimiz Mut belediye başkanı  VOLKAN ŞEKER   ve ziyaret ettiğimiz diğer dostlar memnun oldu. İnşallah önümüzdeki günlerde yeni ziyaretler ve seyahatler yapacağız.

Bugünlük bu kadar.

BİR

ANEKDOT:

NDeğerli okurlarımız.. Bu Covit 19 (koronavirüs)  hastalığı giderek artıyor. Hastanelere bakın. Maskesiz dolaşmayın. Sosyal mesafeye bakın ve  mutlaka uyun. Toplu alanlarda durmamaya gayret edin. Bilhassa bayramda dikkatli olun. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca da “Bayramda tokalaşmayın, birbirinize sarılmayın, bayramlaşmaya gitmek yerine telefonla bayramlaşın” diyor.

Çünkü bu hastalığın nereden nasıl geleceği belli  değil. Toplumsal  uzlaşıya ve uyarılara dikkat edin. Bu da benden sizlere bir nasihat olsun.

YENİ HAFTADA HERKESE

SAĞLIKLI, MUTLU HUZURLU

VE BOL KAZANÇLI HAFTALAR

DİLİYORUM

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI