:: 02 Nisan 2020 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

MUZ İSTEYEN KIZ

22 Şubat 2020 Cumartesi 10:52

Günümüzde insanların imkanları genişledi. Ama maddi sıkıntısı olanlar maalesef her istediğini alamıyor.

Yada çocuklar anne babasından öyle şeyler istiyorki..

TV ekranlarında otomobil gören anne yada babası yanındaysa onlardan otomübil istiyor.

Cep telefonu görüyor. Son model ve rakam 8-10 bin TL de olsa, çocuk yada genç ondan istiyor.

Ama ailesinin drurumu varmı,yokmu onu düşünmüyor, yada düşünemiyor.

Birde mütevazi aileler var.

Mesela Tarsus’ta yada Mersin’de yaşıyorsunuz.

Evinizin önündeki alana haftada bir veya iki kez semt pazarı kuruluyor. Alışverişi oralardan yapan çok. Çünkü manavlara gidince rakamlar daha da büyüyor.

Ve siz o gün çocuğunuzun elinden tutmuşsunuz, mahallenizdeki semt pazarına gitmişsiniz.  Çarşı pazar sebze meyve almak için geziyorsunuz. Ama alacaklarınız genelde, domates, patlıcan, salatalık, kabak, lahana,biber gibi  şeyler. Yani evinizin günlük yemek ihtiyacı olan şeyler. Meyve olarak çoğu kişi elma, portakal bile alamayabiliyor. Çünkü bunlar bütçe meselesi..

xxx

Mesela siz.. Pazarı geziyorsunuz.

Küçük kızınız yada oğlunuz "Baba muz alır mıyız?" diye sordu.

Cevabınız paraya göredir. Paranız varsa “Evet”dir.

Paranız yoksa yada yetersiz ise “Hayır” dersiniz.

Çocuğunuz muz istedi. Siz  "Söz kızım (yada oğlum)  paramız kalırsa bu hafta alacağız" diye geçiştirdiniz. Fakat hemen arkasında duran  kişiyi fark etmediniz.

O kişi, Pazarcıya dönüp ve "Bu baba ve kızına iyi bak. Şimdi 2 kilo Muz tart. Birazdan buradan geçerlerken adama seslenip 'Hani geçen hafta bozuk yok diye para üstü verememiştim ya, al bu muzu helalleşelim' diyeceksin. O baba çocuğunun yanında rencide olmasın, ufaklığın canı çekmiş. Söz 4-5 kilo da ben alacağım, hem sevaptır, bereketlenirsin. Şimdi ben hemen arkadan sizi seyredeceğim" deyip biraz uzaklaştı...

Biraz sonra gelirken göründüler. Adam, muz tezgahını görmesin diye kızını diğer tarafa almıştı. Derken pazarcı abi tam dediklerimi yaptı ve muzları verdi. Küçük kız poşeti babasına bırakmadı, kendi taşıdı.

 Fakat babası durumu anlamıştı. Başı önde yürüdü gitti. Giderken de geriye dönüp gözleriyle pazarcıya teşekkür eder gibi baktı. Pazarcı abinin yanına gidip parasını uzattım, almadı. Gözleri dolmuştu, yutkundu. İşte birini utandırmadan mutlu etmek bu kadar kolaydı. Aslında 7 liraydı kilosu, fakat olmayınca olmuyordu. Ama beni en çok etkileyen, poşetin içinden alıp bir tanesini yemek isteyen kızına "Evde yersin kızım belki alamayan vardır olur mu?" diyen o baba oldu...

Allah herkese bol kazanç versin..

Ve çoluk çocuğuna istediğini alabilsin..

Mutlu hafta sonları..

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI