::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

ÖĞRENCİLERİN VEDA BUSESİ

17 Haziran 2022 Cuma 09:13

Hepimizin hayatında okullarımızın, öğretmenlerimizin öğrenci arkadaşlarımızın ayrı bir yeri  ve önemi vardır.

Özellikle de ilkokuldaki arkadaşlarımızı ve öğretmenlerimizi unutamayız. Yaşımız kaç olursa olsun, ilkokul numaramızı, ilkokuldaki ilk öğretmenimizi unutmamız mümkün değildir. O taze genç dimağlara öğretmenimizin, öğrenci arkadaşlarımızın ve sınıf numaramızın rakamları öylesine yerleşir ki. Sökülüp atılması mümkün değildir. Çünkü taze beyin, yeni yeni bilgiler alan  usumuz bir bilgisayar hard-diski gibi bunları alıp stoklar. Siz silmedikçe kaybolmaz.

Hayatımızın sonraki evrelerinde ortaokul dönemi, lise dönemi arkadaşlıkları ve öğretmenlerimizde yine  dimağlarımızda yerlerini alırlar.

İlkokuldaki öğretmenlerimizden, öğrenci arkadaşlarımızdan ayrılırken hepimizi bir hüzün kaplar. Çünkü hayatımızda ilk öğretmenimiz gibi  bir kardeş gibi sevip bağrımıza bastığımız arkadaşlarımızdan ayrılmak kolay değildir.

xx

VEDA BUSESİ!

Son 15 gündür, birçok okulumuzda veda gibi ayrılık etkinlikleri düzenleniyor.

Özellikle de ilkokul 4. sınıfı tamamlayan ve gelecek yıl 5. sınıfa yani Ortaokul birinci sınıfa gidecekleri için birbirinden ayrılan öğrencilere öğretmenleri veda törenleri düzenlemektedir. Yine Ortaokulda 8. sınıfı tamamlayanlar bugünlerde birbirinden ayrılacaklar.  Her öğretmen kendi çapında, velilerinde olurunu alarak, öğrencilerine veda ederken güzel bir etkinlik hazırlamaktadır.

Bende geçen hafta Yıldırımlar Otantik Restaurant’ta düzenlenen bir veda törenine katıldım. Banu Ertoprak hanım bu yıl 4. sınıfları okuttuğu için birinci sınıftan beri eğittiği, bilgilerini paylaştığı öğrencilerinden ayrılmaya hazırlanıyordu. İlkokul 4. sınıfı tamamlayan 25 cıvarındaki öğrencisi aileleri ile birlikte Yıldırımlara geldiler ve  orada bir veda yemeğine katıldılar.

Önce müzik eşliğinde gönüllerince eğlendiler. Birlikte yemek yediler. Sonra öğretmenleri Banu hanım ile birlikte Atatürk ve Türkiye haritasını oluşturdular. Marşlar söylediler, ellerinde Türk bayrakları ile..

O güzel görüntüleri, o coşkulu anları görmenizi isterdim.

Velhasılı bu güzel gecede, Banu öğretmen, öğrencilerini etrafına toplayıp tek tek isimlerini okudu. Yanına gelen öğrenciye temsili mezuniyet belgesi niteliğinde bir teşekkür belgesi verdi. Belgesini alıp kurdelesini çözen ve öğretmenlerinin kendilerine hitaben yazdıkları düşüncelerini okuyan minik öğrencilerin hüzünlendiğine şahit oldum. Özellikle 4. sınıfı bitiren kız öğrencilerin birçoğu, o anda öğretmenlerinden ayrılacaklarını daha iyi idrak etmiş olmalı ki, gözyaşlarını tutamadılar.

Banu öğretmene sarılıp, ellerini öptüler tek tek. Banu öğretmen de 25 öğrencisini tek tek öperek birkaç cümle etti. O da kendini zor tuttu ağlamamak için..

Özetle dedi ki:

 “Evlatlarım, öğrencilerim.  Şunu  iyi bilin ki… Hepinizi çok seviyorum. Bugünlerde ayrılık vakti geliyor. Ama hepinizin ailenizle birlikte yeni bir döneme başlayacağınızı, önce ortaokul, sonra lise, ardından bir çoğunuzun da Üniversiteye giderek bu ülke için yararlı birer fert olacağınıza inanıyorum. Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda, Cumhuriyetin kazanımları ile başarılı olmanızı diliyorum. Ben sizleri ömrüm boyunca unutmayacağım. Yolunuz açık, başarılarınız daim olsun”..

Banu öğretmen sözlerini tamamladığında ağlamamak için kendini zor tutuyordu. Elbette 4 koca yıl ailelerinden fazla  birlikte oldukları öğretmenlerinden ayrılacaklardı. Her ne kadar zaman zaman yine birbiri ile görüşecek olsalar bile, 1. sınıftan başlayarak 2., 3. ve 4. sınıfta aynı sınıfta ders almak, o havayı birlikte  teneffüs etmek, çoğu zaman aldığı bir simidi bile bölüşmek ve birbirinizden ayrılmak kolay değildi...

İşte! Hayat böyle bir şey..

Anne babadan sonra en yakınımız olan öğretmenlerimiz ve öğrenci arkadaşlarımızla bugün vedalaşacağız. Bugün karneler alınacak, yaz tatili resmen başlayacak..

Ama hayatımızın en önemli 4 yılını kaydettiğimiz hafızalarımız bunları unutmayacak.

Bugün birbirimize veda busesi konduracağız.. Birbirimize sarılıp tatile çıkacağız..

Ve yepyeni bir hayata merhaba diyeceğiz..

İyi tatiller çocuklar.. İyi tatiller öğretmen kardeşlerim..

Bu güzel ülke için, bu vatanın geleceği için yolunuz açık, başarılarınız daim olsun.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI