::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

OSMAN AGA!

29 Ağustos 2023 Salı 15:56

 

OSMAN AGA!

..

Çoğu kişi Osman Ağa’yı,  TV’lerde yayınlanan Akasya Durağı’ndaki taksi şoförü tiplemesinden tanır.

Oradaki rolü icabı konuşmaları; hal ve hareketleri, mimikleri ile ayrı bir sanat ortaya koyan Usman Aga  (Osman ağa)..

Asıl adı; Cezmi Baskın’dır.

Bir dönem  bölgemizde  çekilen Beynelmilel sinema filmi içinde Tarsus’a gelmiş ve burada, Mersin’de mezarlıklarda bando ile  sanatını icra edip filmde oynamıştı.  İhtilal dönemlerini anlatan o film bellekteki yerini  her daim korur.

xx

USMAN AGA TARSUS’TA..

Birçok sanatçı gibi, bizim Usman aga da (Osman ağa) yaşı kaç olursa olsun, bıkıp usanmadan sahneye çıkmakta, TV kanallarında dizilerde ya da sinema filmlerinde rol almaya devam etmektedir. Çünkü  sinama, tiyatro onun ve onun gibi sanatçıların hem hayat kaynağı, hem de geçim kaynağıdır.

Sanat olmazsa, onlar yok olur..

Bizim Usman Aga  da  (Osman ağa) sanatını yaz kış; yağmur çamur demeden icra eden tanınmış ve örnek sanatçılarımızdan biridir.

Ve bizim Usman  Aga (Osman ağa) ile ekibi 15 gündür Tarsus’ta  “Yaz akşamlarında, yıldızlar altında” tiyatro yaparak halkımıza sanatını icra etmekte, tiyatro aşkı aşılamaktadır.

Tarsus’ta  “Yaz akşamlarında, yıldızlar altında” oyunu kent merkezindeki mahallelerde, bazı köylerimizde geceleri saat 21.00’de perde derken bu güzel oyunda 75 yaşındaki Cezmi Baskın ile birlikte Murat Demirbaş, Hacı Ali Konuk, Deniz Oral, Koray Ergün ve Seval Tufan sahne alıyor.

Gece yarısı saat 01.00’lere kadar ayaktalar. Bazen gece 02.00, bazen 03.00’lere kadar yaz sıcağında ayakta kalmaktalar.

Tiyatro ekibinde tabi birde perde arkasında destek veren yardımcı ekip var.

Sıcak yaz gecelerini tiyatro ile serinleten ve 15 cıvarındaki kadrosu ile Tarsuslulara bir ay boyunca kent merkezi, mahalle ve köy demeden tiyatro sunan bu ekibi alkışlamak istiyorum.

xx

YAŞ 75 YOLUN YARISI EDER

Hele hele 75 yaşına gelmesine rağmen  tiyatro sevgisi  ve aşkı ile ayakta kalan, sağlığını hiçe sayan, hem tiyatro aşkını sürdüren hem de ekmek davası uğruna Türkiye’yi karış karış dolaşan bu büyük tiyatro ustası Cezmi Baskın ile sahne arkadaşları gerçekten alkışı hak ediyor.

Bazı kesimler eleştirse de, ben Tiyatro aşkını insanlarımıza aşılayan,  sıcak yaz gecelerimizi serinleten bu tiyatro ekibi ile hemşehrimiz Faruk Güvenç’e teşekkür ediyorum. Ayrıca  bu ekibi Tarsus’ta ağırlayan Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’a, tiyatro kökenli sanatçılarımız Nihat Çapar ve kardeşi Murat Çapar’a,  onların sesi olan Gökhan Kurt kardeşim ve Basın dairesi çalışanları gazeteci kökenli arkadaşlarıma, kameraman, fotoğrafçı, montajcı, grafiker arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.

Ve tesellimiz..

75 yaşında Tarsus sıcaklarında sahne alan, Tarsusluları kucaklayan Osman Aga’nın kalp krizi sonrası gördüğü tedavi ile iyileşmesi ve yeniden sahnelere koşması, dimdik ayakta olması en büyük tesellimiz ve sevincimizdir.

Helal sana  Usman Aga… (Osman ağa)..

Helal size Osman aganın sahne arkadaşları..

İyi ki geldiniz Tarsus’a..

Ve iyi ki varsınız…

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI