::
20 Mayıs 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duygu SUCUKA Duygu SUCUKA

Osman ARI ve Yörükler

23 Haziran 2021 Çarşamba 14:00

Osman ARI, Konya Taşkent ilçesinin 2 dönemdir belediye başkanıdır. Partisi beni alakadar etmez, kendisiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaparım hep; “Bir siyasetçi olacaksa böyle olmalı”. Parti ayrımı yapmadan herkesi kucaklayabilendir gerçek belediye başkanı veya bir siyasi yönetici.

 

Osman ARI’yı Konya’nın Hadim, Taşkent yaylalarında yaşayan Yörükleri çalışmalarımız esnasında tanıdım. Ve Yörüklerle ilgili duruşunu gayet iyi anladım. O bölgede yaşayan Yörüklerin en rahat kaldığı yaylalar Osman ARI’nın sınırları dahilindedir. Kendisini Yörük dostu olarak gördük, tanıdık.

 

Dünden beri medyada dolaşan bir yazı var, Pervin Savran adıyla verilmiş bir haber. “Konya’da yaklaşık 50 aile hayvan otlattıkları yerden çıkarılmaya çalışılıyor” diyor haber başlığında.

Bir konuda mücadele edenler böyle ortaya konuşmazlar, nokta adı, kişi adı da verirler. Bana gelen bildirimlerden anladım ki, yazıdaki hedef kişi Osman ARI. Medyada çıkan böyle bir haber üzerine yorum yapmaktan öte, Osman ARI’nın ve o haberi yaptıranların Yörük sorunları karşısındaki tanık olduğumuz duyarlılıklarını anlatmaya çalışacağım.

 

Bundan 3 yıl önce Kuş Ali diye bildiğimiz ve sorunlarına yakından çözümler aradığımız Yörük Beyinin yaşadığı sıkıntılar vardı. Yakın köyden birileri kızlarını kaçırdılar, aileyi taciz ettiler, tedirginlik verdiler, sonraki sene buraya gelmeyin, burada size yer veremeyiz dediler, otlaklarını kısıtladılar, ceza yazarız dediler, dediler, dediler. Köylüler dedi, kaçırdı, yaptı etti, yetkililer dedi, vs. kuş Ali ailesinin en büyük destekçisi bizlerdik, Güneydoğum Derneğiydi, sonra Türkiye Yörükler Birliği destek verdi. Ve en büyük destekçileri de Osman ARI oldu. Kuş Ali ailesinin o terkedilmişliğinde Osman Arı bizlerle birlikte defalarca çadırlarına gitti, ilçe kaymakamını da davet ederek çalışmalarımıza katıldı, göç uğurladı, sonraki yıl onları karşıladı. Ve her daim Yörük dostu olduğunu vurguladı.

 

Şimdi soralım; bugün Osman ARI’yı Yörükleri oradan atmak istiyor diye haber yaptıranlar, o zaman neredeydiler? Kuş Ali ailesinin yaşadığı dram kendilerine neden değmemişti? Bir Yörük kızının kaçırılması başka kadınları, mangalda kül bırakmayanları rahatsız etmemiş miydi? Yayla göçüne başlamış olan Kuş Ali’ye “Gelme, burada sana verilecek yer yok” diyenlere neden kulaklarını tıkamışlardı?

 

Osman ARI gibi bir siyasetçiyi (söyledim partisi beni ilgilendirmiyor ve partim değildir), Yörük dostu bir insanı, içyüzü çok açık bilinmeyen, kimin haklı kimin haksız olduğu noktasında fikir sahibi olunmayan bir konuda yargılamak ve linç etmek maksatlı ve başka amaçlara yönelik olabilir. Yörüğüm diyerek Yörüklere sahip çıkmak istediğini söyleyen bazı kişiler, bulanık sularda balık avlamaya uğraşmasınlar.

 

Yörükler karşılaştıkları, yaşadıkları herhangi bir sorunu aktardıklarında Osman ARI çözmek için zaten elinden geleni yapar, yapmıştır, yapacaktır. Bölgesindeki Yörükler bunu bilir.

 

Başkan ARI, bir idareci olarak, tarihi bir metin olan Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e nasihatini (merak eden açıp bakabilir) kendine düstur edinmiş, görevi ve yetkileri kapsamında, insana hizmeti her şeyin üstünde tutan bir yöneticidir.

 

Yörükler, sorunlarının çözümlerini istiyorlarsa olmaları gerekli yerlerde birlik olmalı ve Osman ARI gibi insanları karşılarına değil yanlarına almalıdırlar. 

 

20 Haziran 2021

duygusucuka@hotmail.com

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI