::
21 Şubat 2024 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bülent ACUN Bülent ACUN

ÖYLE ÇALIŞAN BÖYLE UĞURLANIR

25 Aralık 2023 Pazartesi 12:31

-SAYILI GÜNLER TEZ BİTER-

İçine girdiğimiz zaman tüneli bize ne kadar uzun gözükürse gözüksün, kendimizi hiç beklemediğimiz bir anda o tünelin çıkışında bulduğumuzda, iliklerimize kadar hissederek anlarız sayılı günlerin tez tükendiğini.Dünya hayatı, çalışma hayatı, tahsil hayatı, evlilik hayatı…evet bütün bu süreçler hiç bitmeyecekmiş gibi başlar, fakat hiç başlamamış gibi biter. Su gibi akıp geçen zaman ırmağı, nice insanların nice havuzlarını doldurduğu gibi Bağcılar Müftülüğü’nün Medarı iftiharı Cemal Sarılı Amca’nın da çalışma havuzunu doldurdu.Cemal Sarılı amca 25 yıl hizmet ettiği Bağcılar Müftülüğünden yaş haddinden emekli oldu.

-HERŞEYİ ÖZETLEYEN DÖRTLÜK-

Tarih: 18 Aralık 2023 Pazartesi

Yer: Bağcılar Müftülüğü ek binası

Soğuk bir kış gününün sabahında sayın müftümüz Ömer Kayhan hocamızın başkanlığında  hepimiz Cemal Amca’ya veda ve vefa kahvaltısı için oradayız. Modlar düşük, başlar eğik, gözler nemli,gönüller matemli. Kahvaltı sonrası hemen konuşmalara geçiliyor.

Bağcılar müftümüz günün anlam ve önemi ile ilgili duygusal bir konuşma yapıyor.

Konuşması esnasında okuduğu şu dörtlük adeta herşeyi özetliyor:

‘’Malım, mülküm, servetim hepsi evde kaldı,

Eşim, dostum, akrabam, geçtiğim yolda kaldı,

İçlerinden birisi benden hiç ayrılmadı,

ALLAH için yaptığım iyilikler bende kaldı.’’

-O BİZİM BABAMIZ GİBİYDİ-

O sabah kahvaltıya katılan herkes konuştu. Bazılarının kelimeler boğazında düğümlendi.Arkadaşlarımızın kurduğu cümlelerin tarzı ve kelimeleri farklı olsa da muhtevası hep aynıydı.Cemal amca kiminin babası, kiminin abisi, kiminin de amcası gibiydi.Kendisi çalışma hayatında iken hepimize dokunduğu için emekliliğe ayrılışı da yine hepimize çok dokundu.

-ÇEYREK ASIR,TAM HİZMET-

Şu 20 yıllık görev hayatımda tanıdığım ender şahsiyetlerden biridir Cemal Amca.O güler yüzü, tatlı dili, hiç bozulmayan doğal hali, bitmek bilmeyen gayreti, her geçen gün daha da artan muhabbeti, tepeden tırnağa kuşandığı samimiyeti ve tam çeyrek asır koruyup sürdürdüğü istikameti ile hepimiz için güzel bir örnek oldu.Hiç kimseden incinmedi, hiç kimseyi incitmedi. Enerjisi ve sinerjisi bir an olsun bitmedi.Cemal amca her daim mekanını temiz, çayını kahvesini leziz, misafirlerini de aziz tutmayı çok iyi bildi.Onu bir gün olsun yılmış, yorulmuş, kendinden bezmiş bir halde gören olmamıştır.Rabbim nazarlardan korusun.65 yaşında fakat hâlâ sanki tığ gibi delikanlı.

-SEVGİ,SAYGI YETER-

Cemal Amca hizmetli kadrosundan bize hizmet eden  bir büyüğümüzdü. Hakkında müstakil bir yazı kaleme alacak kadar kendisini bize sevdirmeyi başardı.Peki Cemal abi gibi geride hoş bir seda bırakmak için ne yapmalı?  Bu iş pahalı okullardan havalı diplomalar almakla, korunaklı barınaklarda yaşamakla, sıcak koltuklara kurulup ağız doldura doldura konuşmakla, milyonları ekrana kilitleyecek bir şöhrete ve üzerine alın teri dökülmemiş bir servete sahip olmakla olmaz Azizizim!...Sevilmek için, hayırla yâd edilmek için Cemal amca gibi bu toprağın insanı, bu toprağın vicdanı olmak yeter de artar bile.

-CEMAL AMCA KRİTERLERİ-

Cemal Amca’nın çalışma hayatındaki örnekliğini maddeler halinde özetlemenin hayli yerinde olacağı kanaatindeyim.

1-İşe vaktinden önce gelmek

2-İşine aşık olmak

3-Hiçkimseyi ihmal etmemek

4-İşinde son derece temiz ve titiz olmak.

5-Bütün çalışma arkadaşlarıyla nitelikli bir iletişim içinde olmak.

6-Hiçbir fedakarlıktan kaçınmamak.

7-İşyerine gelen misafirleri sevgiyle ağırlayıp, saygıyla uğurlamak.

8-Çağırmadan gelmek, söylemeden yapmak, istemeden getirmek.

9-Hesabi değil, hasbi olmak.

10-Zor günlerin adamı olmak.

11-Kriz anlarını başarıyla yönetmek

-UNUTAMADIĞIM BİR FIKRA-

Cemal  Amca’ya veda ve vefa kahvaltısında söz sırası bana gelmişti.Ben duygu ve düşüncelerimi 13 yıl önce Niğde’nin Ulukışla ilçesindeki görevime  veda ederken müftülük memurlarından sevgili Faruk Akyol beyefendinin bendenize ithafen anlattığı şu fıkrayı Cemal Amca’ya  ithafen anlatarak ifade etmeye çalıştım:’Genel cerrah Ali bey, çalıştığı hastaneden emekliye ayrılacaktır. Kendisi için tertip edilen programda onun için bir arkadaşı şöyle der: Hekimler 2’ye ayrılır. Cerrahlar ve diğerleri.  Cerrahlarda 2’ye ayrılır. Ali bey ve diğer cerrahlar.’’

Cemal amca ve işini  aşkla yapıp emekli olan bütün emektarlara sağlık, mutluluk ve huzur içinde bir ömür temenni ediyorum.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI