::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

PAMUK İPLİĞİ!

03 Kasım 2023 Cuma 17:31

PAMUK İPLİĞİ!

İnsan hayatı ne kadar uzun olursa olsun, aslında hep kısadır.

Yani  bir insan doğduğu gibi, öldüğü zamanda önemli bir olay yaşanır. Vefat eden kişi 70 yaşında da olsa “merhum için henüz erkendi” derler.

Şair bile ne güzel söylemiş..

“Her ölüm erkendir” diye..

Ama insanoğlu olarak maalesef hiç ölmeyecekmiş gibi çalışıyoruz ve yaşıyoruz.

Oysa hayatımız pamuk ipliğine bağlıdır. Ne zaman nerede kopacağı, hayatımızın nasıl son bulacağını bilmemiz mümkün olmuyor.

Haberlere bakıyoruz..

Tarsus’ta 6 yaşında bir kız çocuğu, elektrik akımına kapılarak hayatını kaybediyor.  Açıkta bırakılan topraklama hattına değen çocuk hiç beklenmedik anda can veriyor.

Yani hayatımızın bağlı olduğu Pamuk ipliği kopuyor..

Kemalpaşa mahallesinde iki komşu kavga ediyor, tartışma büyüyor ve taraflardan biri diğerinin ölümüne neden oluyor. Hem de gencecik yaşta. İnsanlar o sinir harbi yaşanırken öleceğini veya birini öldürebileceğini hiç düşünemiyor. Sinir harbi sonrası pamuk ipliği kırılıyor ve bir hayat son buluyor.

Yada direksiyon başındasınız, bir anda bir anlık dikkatsizlik sonucu trafik kazası yapabiliyorsunuz.. Ya siz hayatınızı kaybediyorsunuz, yada çarptığınız kişi can verebiliyor aniden. Çünkü pamuk ipliği kopuyor.

Bendeniz geçen hafta Cumhuriyet bayramı kutlamalarını takip ederken  Sunay Atilla üstgeçidinde orta refüjde bir anda ayağımın kayması sonucu bir aracın altında kalıyordum. 1-2 saniye önce ayağım kayıp düşsem, bir aracın altında kalıp beklide şu anda bu dünyadan uçup gitmiştim. Saniyelerle kurtulan hayatımın yaşamaya devam ederken, bir gerçeği daha öğrendim. Gerçekten hayatımız pamuk ipliğine bağlı.

xx

Gelelim  vefat eden muhtarlarımıza …

Özellikle Tarsus’ta  bu yıl birçok muhtarımız hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz ay Ağustos’ta Tarsus  Altaylılar mahallesi muhtarı Perihan Özcan hayatını kaybetti. Sonra  bir hafta önce Topçu köyü muhtarı Erdoğan Tekin ve 30 Ekim tarihi itibariyle de Tarsus merkez mahallelerinden Yeni Ömerli mahallesi muhtarı Yusuf Özbozkurt trafik kazası sonucu hayatını kaybedip aramızdan ayrıldı. Yusuf muhtarım her gün akşamları eşi ile akşam yürüyüşüne çıkan ve bunu düzenli yapan bir hemşehrimizdi. Ancak karşıdan karşıya geçerken genç ve dikkatsiz bir sürücünün aracının çarpması sonucunda aramızdan kopup gitti. Yani eşiyle evine dönmekte olan ve yarınlara umutla bakan bir muhtarımız bile bir anlık dikkatsiz davranan bir sürücünün yüzünden hayatını kaybetti.

Yani, Yeni Ömerli mahallesi muhtarımızın da pamuk ipliğine bağlı hayatı ipin kopması ile son buldu. Hala bunun acısını ve üzüntüsünü yaşıyoruz.

xx

Tüm bu olanlardan ve yaşanan gelişmelerden sonra   artık devlet memurluğu bile yapamayan 65 yaş ve üstündekiler  emekliliğin tadını çıkarmaya bakmalıdır.

Çünkü dünyamız ne kadar güzel olsa da, yaşanılası olsa da ölüm denen gerçeği unutmamalıyız.

Bugün varız, yarın yokuz.

Vefat ederek aramızdan ayrılanlara  Allah’tan rahmet dilerken aramızda olan kardeşlerimize de sağlıklı ve mutlu, başarılı ömürler diliyorum.

Yeter ki pamuk ipliği  kopmasın..

İp kopunca,yada film bitince geri dönüş olmuyor..

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI