:: 21 Eylül 2020 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

PANDEMİ HASTANESİ İÇİN ÖNERİ

16 Eylül 2020 Çarşamba 13:15

Yılbaşından bu yana dünyayı etkileyen, Mart ayının sonunda ise ülkemiz insanın tanıştığı Koronavirüs can almaya devam ediyor.

Tek korkumuz bu hastalığa yakalananların sayısının çoğalması. İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez.

Pandemi başladığı aylarda İngiltere, ABD gibi güya modern ülkelerde bile sağlık sistemi aksadı. İnsanlar sokaklarda, caddelerde, kaldırımlarda sürüne sürüne  ölmeye başladı. Çünkü hastaneler yetersiz kalmıştı. Bizim ülkemizde çok şükür sağlığa daha çok önem veriliyor ve bu pandemiden ölenlerin sayısı şu sıralar 7 binleri çoktan geçti. Dünya geneli rakam ise nerdeyse 1 milyon demek üzere. Bu bile insanı ürkütüyor, korkutuyor.

Bu kapsamda sağlık tesisleri,  daha önce yapılan şehir hastanelerinin önemi ortaya çıktı.  Her ne kadar ilk aylarda Adana Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığı Sahra hastanesi türündeki sağlık tesisi kabul edilmese de, bu tür sağlık tesislerinin her zaman hazır bekletilmesinde yarar vardır. İşte bu noktada bizim  şehri Tarsus’ta ne yapılabilir diye düşündük.

Geçen gün arkadaşım Emirhan Özay  e- mail göndermiş.

Tarsus’ta yıllar önce faaliyet gösteren eski (AFRA) Alışveriş Merkezi binası  Pandemi Hastanesi yapılabilir diye öneri sunmuş. Burası  çok büyük bir tesis, devlet orayı derhal pandemi hastanesi yapabilir diye görüş belirtmiş. .

Emirhan Özay adlı hemşehrimiz önerisinde” Ülke olarak çok kritik ve kötü günlerden geçmekteyiz. Sağlığımız gün geçtikçe daha çok tehlike altına alınıyor. Bu günler elbet geçecektir. Fakat zor günleri atlatmamız için bir çok sağlık kuruluşuna ihtiyacımız var ve bunlardan yatak yetersizliği olan hastaneler de nasibini alıyor.” demekte..

Özay, çözüm önerisi olarak Afra’nın yerini önererek şunları dile getiriyor: “ Çözüm olarak kent genelinde büyük geniş işletme veya konaklama yerlerini hastaneye döndüre bilmelerini talep edebiliriz. Bunlardan birini örnek olarak  verebilirim. Tarsus’ta yıllar önce faaliyet gösteren eski (AFRA) Alışveriş Merkezi Pandemi Hastanesi yapılabilir. Burası  çok büyük bir tesis, devlet orayı derhal pandemi hastanesi yapabilir .

Sesimizi duyurmamız lazım değerli Tarsuslular . Konu çok ciddi bir konu, bu hastalığa hepimiz kapılabiliriz . İleriye  dönük bir proje olabilir . Hiç bir şey için geç değil ...

 Üstelik AFRA Avm , kapalı olarak 29 bin metrekare kapalı alana sahip, yine 15 bin metrekare açık alana sahip bir tesistir ve atıl olarak durmaktadır. Buranın satılığa çıkarıldığını duyduk. Burayı devlet satın alarak, yada kamulaştırarak, pandemi hastanesine çevirebilir. Acil durumlarda kullanmak ve artan hastalığa karşı ileride hastanelerde yer bulamayacak olma durumu için tedbiren bu önerimizin dikkate alınmasını diliyoruz”

 Bu çağrıya bazı sağlıkçılar ve vatandaşlar da destek verdi. Bir sağlıkçı yazdığı yorumda “Bu öneriye kesinlikle katılıyorum . Bir sağlıkçı olarak durumumuz içler acısı . Geniş bir alanda çalışmak en büyük hayalimiz . Lütfen Sağlık bakanımız bu güzel ve sağlıklı bir öneriyi dikkate alsın , böyle tesislere çok ihtiyacımız var” derken, ne yazık ki etkili ve yetkili ağızlar bu öneriyi dikkate bile almadı.

Oysa hazır bir tesis, sağlık açısından değerlendirilmiş olsa yerinde ve uygun bir iş yapılmış olurdu. Yinede geç kalmış sayılmayız.

Ben konuyu bir daha hatırlatmak ve yetkilileri göreve davet etmek adına bugün köşemi bu konuya ayırdım.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI