::
22 Haziran 2024 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

RAMAZAN AYINI HUZURLU YAŞAMAK

04 Nisan 2022 Pazartesi 16:16

Dünya büyük sıkıntılar içerisinde. İnsanlar zor ve sıkıntılı bir hayat geçiriyor.

İki yılı aşkın süredir tüm dünya Koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. Dünya genelinde  bu meretten hayatını kaybedenlerin sayısı 6 milyonu geçti. 3. yılında da maalesef ölümler devam ediyor.

Bu yetmezmiş gibi 2022 yılının Şubat ayı itibari ile bir büyük savaş başladı. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlangıcında 3 günde biter diyenler yanıldı. Neredeyse 1.5 ay oldu ve savaş hala bitmedi.  Ateşkes  çağrıları, anlaşma zemini aramalar devam ederken, bu savaş ve Koronavirüs salgını dünya ekonomilerini alt üst etti. Dövizde dolar ve euro’nun ani çıkışları petrol ve diğer girdileri artırırken bu artışlara “bize ne?” diyemiyoruz. Çünkü dövizdeki dalgalanmalar Türk ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Haliyle akaryakıta sık sık zam gelmesi nedeniyle birçok girdi fiyatları artıyor. Gıda ürünlerinin fiyatı katlanıyor.  Yani virüs ve savaş belası ile tüm dünya olumsuz etkilendiği gibi ülkemizde bu durumlardan kötü etkilendi İnsanlar zor  zamanlar yaşıyor. Dünyada yoksulluk, gıdaya ve suya erişim zorlaşıyor. Birde üstüne virüs ve savaş eklenince insanların durumu vahim.

İşte böyle bir zamanda İslam ve Müslüman alemi olarak Mübarek Ramazan ayına girdik. Geçen Cuma günü  Tarsus’taki camiler Ramazanı karşılamak için camilere koşan insanlar tarafından dolduruldu. Yine bugün Ramazan ayına girmemizin 3. gün oruçlarını tutmuş oluyoruz.

Zor ve sıkıntılı zamanlarda insanları rahatlatacak önemli etkenlerden birisi manevi haz duyacağımız böyle mübarek günlerdir. Ramazan ayı insanların birlik, beraberlik ve dayanışması için çok anlamlı bir ay. Üstelik insanların ruhen rahatladığı, birbirine destek olduğu, günahlardan arındığı bir kutsal ay.

Tabi bu zor zamanlarda insanlar arası yardımlaşma da böyle aylarda doruk noktasına ulaşıyor. Mümin mümin kardeşinin sıkıntısını paylaşırken bu kutsal ayda fitre ve zekat gibi madde olarak birbirimize destek verdiğimizi unutmayalım.

Bazı kesimler birbirine gıda kolisi yardımı yaparken son yıllarda bunu en çok belediyeler yapıyor. Belediyelerimizin insan ve parti ayrımı yapmadan gerçekten ihtiyaç sahibi olanlara destek verdiğine ve vermeye devam edeceğine inanıyorum. Çünkü hadislerde de denildiği gibi, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir”

O halde Ramazan ayına girdiğimiz bugünlerde birey olarak da maddi durumu iyi olan insanların diğer  Müslüman kardeşlerine maddi ve manevi yardımlarını esirgemeden yapacağına inanıyorum.

Ramazan ayına has verilen fıtır sadakası, yani fitreler canımız için, can sağlığımız için veriliyor. Zekat ise malımızın sadakası olarak verilmekte. Fitre ve zekatlarımızı ay sonunu beklemeden, Ramazan bayramını beklemeden ve geciktirmeden verirsek insanları daha çok mutlu ederiz.

Yine fitre ve zekatlarımızı veya gıda yardımlarımızı gerçekten ihtiyaç sahibi olanlara, fakirlere dağıtalım. Koronavirüs ve savaşın etkisi ile olumsuz etkilenen ekonomik durumdan insanların rahatlayarak çıkmasını sağlamak adına bu yardımları erken vermeliyiz. Mutsuz ve umutsuz insanlara umut olmak yine bizlerin elinde.

Bunu da bu mübarek Ramazan ayında yerine getirmek için üzerimize düşeni yapalım.

HAYIRLI, MUTLU VE UMUTLU RAMAZANLAR..

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI