:: 24 Mart 2019 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslüm ŞAFAK Müslüm ŞAFAK

SABETAY SEVİ KİMDİR?

09 Mart 2018 Cuma 12:03

1664 yılında mesih olduğunu ilan eden bir Yahudi’dir. Sabetay Sevi 1626 yılında İzmir’de doğar. İzmir’de son derece gelişmiş bir Yahudi cemaati refah içinde yaşamaktadır. Çilekeş ilgi çekici gezgin Sabetay Sevi ‘’Tanrı’nın adamı’’olduğunu iddia ederek kalabalıkları rahatsız eder. Gittiği her yerdeki Yahudilere kabalar öğretir. Sabetay Sevi’nin anlatımları Yahudiler tarafından red edilmez. Hergeçen gün  taraftarları çoğalır. Yolculuk yaptığı arkadaşlarından Gazzeli Nathan, Sevi’yi mesih ilan eder.

Sevi’nin anlatımları, bilgili durumu, her tarafa yayılır. Ekim 1665’te haberler İtalya, Hollanda, Almanya ve Polonya’ya ulaşır. Dini coşkusu, onlarca heyeti İzmir’e gelmeyi Sabetay Sevi’ye Venedik,Liorno ve Amsterdam cemaatleri ve en büyük cemaat liderlerinden Sevi’ye hediyeler gönderilir. Hayranlık,çılgınlık  halini alır. Tüccarlar, hahamlar, hekimler her şeylerini bırakarak Sevi’ye katılırlar. Bu durum uzun sürmez. Padişah IV Mehmet Sabetay Sevi’yi tutuklatarak İstanbul’a getirtir. Padişah, Sevi’ye başının vurulması ile İslam arasında bir seçim yapmasını buyurur. Sabetay Sevi,hiçbir tereddüt göstermeksizin İslamiyeti seçer, günde 150 kuruşluk bir ücretle ’saray kapıcısı’  unvanını alarak görev yapar.

Bu durumu öğrenen cemaatler, önce bu olaya inanmak istemezler. Gazzeli Nathan efendisinin din değiştirmesinin  bir görevi yerine getirmek olduğu hilesinden  başka birşey  olmadığını söyler. Bazı müritler  efendileri gibi din değiştirirler. Müslüman Maronlar, çaresiz gizli gizli  Tevrat okurlar. Marron Müslüman olan  sahte Yahudilerdir.Sahte Müslüman Yahudiler Tevrat okur, ayinler düzenlerler. Yahudiler her yerde kendilerinden nefret etme, gülünç duruma düşme  korkusu ile bu sahtekarı mesih ilan etmiş olan hahamlara öfkelenme arasında gider gelirler. Tüccarlar Sevi’ye Davut’un oğlu olarak tanıdıkları belgeleri yok eder. Sevi’den bahseden metinleri yakarlar.

 

Mesihi’de yaratan insanlar yok edenlerde insanlar olduğudur. Sabetay Sevi’nin  bu durumu Yahudilik ve Yahudiliğin dünya ekonomisindeki yeri üzerinde son derece derin izler bırakacaktır. Hahamların otoritesi artık yıkıldığıdır. Bilim gelişmeye başlar.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI