::
22 Haziran 2024 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

SANAT; SANAT İÇİNDİR

06 Ekim 2023 Cuma 15:39

SANAT; SANAT İÇİNDİR

..

İçel Sanat Kulübü, yine güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor..

Bu kapsamda İçel Sanat  Kulübü tarafından 6 Ekim/2023 tarihinde açılışı  düzenlenecek olan “28. Mersin Arkeoloji Günleri” etkinliği için Mersin’den sonra Tarsus’a da bir davet turu yapıldı.

İçel Sanat Kulübü başkanı Fatih Alkar, başkan yardımcısı Baha Sadık Akıner ve tertip komitesi heyeti Tarsus’a gelerek Arkeoloji günleri kapsamında hem tanıtım yaptı, hem de davette bulundu.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve Tarsus Müze Müdürü Doğukan Alper, Arkeoloji günlerine davet edildi.

XX

İçel Sanat Kulübü başkanı Fatih Alkar, başkan yardımcısı Baha Sadık Akıner ve tertip komitesi heyeti Tarsus’ta proğram hakkında bilgi verdiler.

Alkar,bu yıl 28..si gerçekleştirilecek olan Mersin Arkeoloji günleri etkinliklerinin 6 Ekim Cuma günü başlayacağını ve bu etkinliklerin 6-7-8 Ekim tarihlerinde gerçekleştirileceğini söyledi.

XX

Arkeoloji Günlerinin açılışı6 Ekim’de yapılacak, açılış konuşmasını kulüp yönetim kurulu başkanı Fatih Alkar yapacak. Aynı gün Kültürel Mirasa katkı verenlere ödülleri takdim edilecek. Arkeoloji müzesinde sergiler açılıp kokteyller verilecek.

2. gün içinde, yani 7 Ekim’de ise oturumlarda Yumuktepe kazıları Mersin Akdeniz ve Toroslardaki Kültür Varlıkları ele alınırken Tarsus’la ilgili bölümde ise Mersin Üniversitesi Arkkeoloji bölümünden Doç. Dr. Deniz Kaplan “Tarsus Hinterlandı ve Yüzey Araştırmaları” konusunda bilgilendirmede bulunacak.

Korykos Kalesi kazısı, Pompeipolis limanı, Daha adası tersanesi, Anamuryum  kazı ve Araştırma restorasyon çalışmaları konuları da 2. gün ele alınacak.

 Mersin’de Arkeoloji, problemler ve çözümler görüşülecek.

Son gün olan 8 Ekim Pazar günü ise Arkeolojik çevre gezisi Uzuncaburç’da gerçekleştirilecek. Gezi rehberi Ali Murat Merzeci önderliğinde gezi yapılırken katılımcılar bilgilendirilecek.

xx

TARSUS’A DAVET

“28. Mersin Arkeoloji Günleri” etkinliği için Mersin’den sonra Tarsus’a davet içing elen heyetle görüştüm. İlgileri ve davet için teşekkür ediyorum.

Davette bulunan İçel Sanat Kulübü başkanı Fatih Alkar, başkan yardımcısı Baha Sadık Akıner ve tertip komitesi heyetine  Tarsus’ta Duayen gazeteci Merih Özyaşaroğlu ev sahipliği yaptı.

Heyet  Arkeoloji günleri kapsamında  Kaymakam, belediye başkanı ve Müze müdürüne, dolayısıyla biz gazetecilere de  davette bulundu.

İnanıyorum ki, bu yıl 28.si gerçekleştirilecek olan Mersin Arkeoloji Günleri etkinliği, bölgemizin tarihi önemi ve gelişimine ışık tutacaktır.

Ben, İçel Sanat Kulübü başkanı Fatih Alkar ve arkadaşım  Baha Sadık Akıner  ile tertip komitesi heyeti Tarsus’a geldikleri için teşekkür ediyorum.

Arkeoloji günleri kapsamında  etkinliklere katılmak isteyenlere notumuz ise şöyle:

Konular, ilgisini çekenler,  0324 238 1088 ve 0533 720 1484 nolu telefonları arayıp bilgi alabilir, rezervasyon yaptırabilir.

Tarih severler ve tarih dostları için bu etkinlikler kaçırılmayacak bir fırsat..

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI