::
21 Şubat 2024 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

ŞELALE'NİN SUYLA DANSI!

19 Haziran 2023 Pazartesi 09:01

Su hayattır deriz ya?

Gerçekten de su varsa hayat var. Su yoksa hem hayat olmaz, hem de her şey kısır kalır.

Berdan barajı ve Pamukluk barajlarıyla Tarsus’umuz çok şükür su sıkıntısı çekmedi bugüne kadar. Toroslardan gelen yağmur ve kar sularını tutan bu iki barajımız, Tarsus’un Yenicesinden Mersin’in Mezitli’sine kadar tüm bölge insanının yaşam kaynağı olmuştur.

Çok şükür suyumuz bol diyoruz ama, zaman zaman beklenen kar ve yağmur gelmeyince de ister istemez içimize bir kurt düşüyor. Birde zaman zaman  Berdan baraj gölündeki suyun azalması, yüzde 25-30 gibi seviyelere düşmesi ile “Bu yaz su sıkıntısı mı çekeceğiz” diye kendi kendimize sormadan edemiyoruz.  Böyle durumlarda DSİ yetkilileri de barajlardan suyu pek bırakamıyorlar. Suyu salıvermeyince  DSİ kanalları, yani sulama kanalı olarak adlandırılan ırmaklar kuruyor. Şelale’ye su gelmeyince Kaya mezarları bile gün yüzüne çıkıyor.

XX

Tarsus Şelalesi bölgede ünlü.. Adana, Mersin, hatta Hatay’dan bile gelen şelale meraklıları var. Ama son aylarda nedense özellikle  Cumartesi ve Pazar günlerinde yetkililer şelaleye su bıraktırmıyorlar. Böyle olunca  hafta sonu dışarıdan Tarsus’a gelenler çağlayan bir şelale yerine, boynunu bükmüş, susuz kalmış ve taş yığınları ortaya çıkmış bir canlı cenaze görüyorlar. Yine baraj regülatörünün olduğu bölgede su sirkülasyonu olmadığı günler, suda bir hareketlilik gözükmeyince ve su insanları coşturamayınca bu kente gelenler üzgün olarak geri dönüyor.

xx

ABİ, ŞELALEYE SU BIRAKTILAR!

Bendeniz Tarsus’u sürekli adım adım, karış karış gezen biri olarak haftada 3-4 kez Şelale bölgesine giderim. Bugünlerde özellikle hafta arası günlerde Şelaleyi su verildiğini görüyorum. Bu elbette o bölgeye canlılık getiriyor. Dışarıdan insanlar Şelale ve çevresindeki çay bahçelerine, kahvaltı salonlarına geliyor, ailesiyle güzel bir gün ve serin bir akşam geçirmek istiyor.

Perşembe gecesi gittiğim Şelale bölgesinde beni gören  bekçi  Mehmet, “Müjde abi” dedi. “Dün ve bugün Şelaleye su verdiler, bak ne güzel nazlı nazlı akıyor değil mi?” dedi.

Mehmet’in sözlerini  duymasam bile n çağlayan su sesini elbette işittim.  Şelaleden gelen o muhteşem su sesi, ortaya çıkan serinlik  bile insanları o bölgeye mıknatıs gibi çekiyor.

Ama geçen haftalarda hep cumartesi ve Pazar günleri  Şelaleye ve DSİ sulama kanallarına su verilmeyince insanlar öksüz kalmış gibi kalakaldılar.  Bu yazıyı yazdığımda Cumartesi ve Pazar g ünleri Şelalenin suyu yine kesildi mi bilmiyorum.. Ama daha önceki hafta sonlarında yapılan uygulama birçok kesimden tepki aldı. Tarsus dışından gelenler bile bize ve oradaki esnaflara,  vatandaşlara hep aynı soruyu sormuşlar:

“Güzelim Şelalenin suyu neden cumartesi ve Pazar günleri kesilir?”

Gerçekten bunu anlamak mümkün değil!..

DSİ ve Berdan barajı yetkilileri, Cumartesi ve Pazar günleri suyu kestirmek yerine aynı uygulamayı hafta için yapsalar olmaz mı? Sular, hafta içi sulama amaçlı bırakılıyorsa, tarla sahiplerinin sulama işini Cumartesi ve Pazar günlerine kaydırmaları sağlanamaz mı?

Bu öneriler dikkate alınırsa, Tarsus’un yerli turizmine de katkı sağlanmış olur.

Benden hatırlatması..

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI