:: 25 Mayıs 2022 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

SELÇUK ABİ'NİN ARDINDAN

20 Aralık 2021 Pazartesi 09:04

Tarsus’un simge ismi  SELÇUK TOGO abimi anlatmak, tarif etmek çok zor.

Nasıl tarif edeyim.

Selçuk Togo, Tarsus’un hatta Türkiye’nin adresiydi.

Birine “nereye gidiyorsun” deseniz…

“Selçuk Togo’nun oraya gidiyorum”, “Selçuk Togo’dan kitap alacağım”, Selçuk amcadan  Milli piyango alacağım, defter alacağım “ derdi.

Biri adres tarif etse..

“Selçuk Togo’nun yan tarafında”, “Selçuk Togo’nun karşısında” gibi adres tarifi verirlerdi.

Selçuk Togo abimizi geçen hafta  kaybettik. Allah kendisine rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.

GAZETE PATRONLARI

Selçuk Togo ömründe hiç  şafak uykusu uyumamış bir iş adamıydı. İnanır mısınız zaman zaman kendisiyle çok sohbetlerimiz olmuştur. İçeride özel köşesinde güzel müzikler çalar ve bizi konuk ederdi.

Bende o bölgeyi beğendiğimi söyleyince “Mustafacığım senin odana da böyle müzikli bir ortam kuralım, senin efkarını dağıtır” derdi.

Selçuk Togo, orta ve lise çağını Adana’da geçirmiştir. Adana’da okurken sabah ezanıyla kalkar trenle Adana’ya gidip gelirdi. O yıllar okullar tüm gün eğitim verirdi.Selçuk Togo Tarsus’a dönünce annesinin Seher gişesine gider orada SEHER TOGO hanıma yardım edermiş.

Daha sonra okul yılları biter, annesine yine yardım eder.  Seher Gişesinde gazete bayilikleri aldığı için gece saat 03.00 gibi kalkar, gazetelerin dağıtımını organize eder, sonra işinin başına geçerdi.

O yıllar Selçuk Togo’nun iş yeri panayır gibi çalışırdı. O yılları yaşı 50-60 ve üzeri olanlar iyi hatırlar.

Selçuk Togo’nun makamı siyasilerin, ilçe yöneticilerinin  yani herkesin uğrak yeriydi. Çoğu, Selçuk Abi’nin köşesinde oturur sohbet ederdi.

Diyeceğim, Selçuk Togo hayatının son 2-3 yılı hariç hiç tatil yapmamıştır. Şafak uykusu uyumamıştır. Annesine her zaman yardımcı olmuştur. Annesi Seher hanım vefat edince işin başına geçmiştir.

Ünlü işadamları ve gazete sahipleri Sedat Simavi, Aydın Doğan, Dinç Bilgin gibi gazete sahipleri ile davet üzerine buluşmuş, birlikte İstanbul’da buluşmuş yemek yemiştir. Türkiye’nin sözü geçen  işadamları ve gazete patronları ile sohbetleri olmuştur.

Bu sohbetlerde çekilen fotoğrafları zaman zaman gazetemizde de  “Geçmiş zaman olur ki” köşemizde yayınladık. Bunu da bilenler hatırlayacaktır.

GERÇEK DOSTLUK

Selçuk Togo abimizin samimi olduğu kişilerin sayısı 3-4 kişiydi.  Mesela Recai Küçük, (Allah rahmet eylesin), Nevzat Pekcan (Allah rahmet eylesin), Cafer Tayyar ise şu sıralar hasta olduğu için evinde istirahat ediyor. Bu dörtlü arkadaş grubundan Selçuk Togo abimizde geçen gün aramızdan ayrıldı.

Bu dörtlü arkadaş grubu gece gündüz birlikte olur, bu dostluklarını çok kişi kıskanırdı.

Ben Selçuk Togo’nun bir yerde sırdaşıydım. Zaman zaman yanına oturur sohbet ederdik.

Gazetemizin yazarı Yakup Boncuk da yanına çok giderdi. Yakup Boncuk’la bana haber gönderir, “Mustafa bey müsait ise gelsin bir çayımızı kahvemizi içsin sohbet edelim” derdi. Onun için Selçuk Togo ile sohbetlerimizi anlatsam sütunlar almaz.

Kendisini yıllar önce Nacarlı köyündeki evimizde de eşiyle birlikte misafir etmiştim. O köy evimizi de çok beğenmişti. Terasta oturmak hoşuna gitmişti.

İKRAMI SEVERDİ

Türkiye’nin neresinden gelirse gelsin, Selçuk Togo’yu herkes tanırdı. Onun asker arkadaşı, ticaret yaptığı kişiler, okul arkadaşları yanına gelirdi.

Kim gelirse mutlaka ikram için “yemek söyleyeyim mi, kebap mı yersin, kuşbaşı mı lahmacun mu” diye sorardı.

Yemek ikramından sonra ayran yada havuç suyunu mutlaka ikram ederdi. Kendisinin Adana ve Mersin’den de çok dostu ve arkadaşı vardı.

Yanına öğlen gelenlere yemek ikram ederdi. Yemekten sonra bitişiğindeki Keleşoğlu baklavalarından  tatlı ikram ederdi..

Selçuk Togo’nun gece hayatı yoktu. Geceleri evden çıkmadığı için ikramını öğlenleri yapardı.

Bu konuda daha uzun yazacaklarım var. Onları da ileriki günlerde yazacağım.

EŞİ ZOR BULUNUR

Selçuk Togo bilhassa son 15-20 yılda dostluğa çok önem verdi. Düğüne davetli ise mutlaka giderdi. Birinin cenazesi olsa mutlaka gider duasını okurdu. Onun son zamanlarda böyle bir tutkusu olmuştu.

Çok insanların gönlünü almıştır. Selçuk Togo bence eşi bulunmaz bir insandır.

Hepimiz gibi, o da günü gelince bu dünyadan aramızdan ayrıldı. Kendisinin bizimle çok sohbetlerimiz ve anılarımız oldu.

Oğlu Fuat Togo müsaade ederse, bu anılarımı da yazacağım. Bundan sonra görev FUAT TOGO’da. Oğul Fuat Togo da, babası Selçuk Togo gibi oranın adres olarak devamını sağlayacaktır. 

Bundan sonraki nesilde babası Selçuk Togo gibi FUAT’ı  anacaktır inşallah. Fuat bu geleneği inşallah devam ettirir.  Oraya gidenler “Fuat Togo’nun oradaydık, Fuat Togo’nun ikramına teşekkür ederiz” gibi cümleler kuracaktır. Babasının izinden inşallah gidecektir.

Selçuk Togo  sağlığında, özellikle her Cuma günü beni arardı. Telefonda konuşurken “Ben Selçuk, buyurun” derdi. Çok zaman bizi evinde terasta, çiçeklerin içinde  misafir etti.

Özellikle bahar aylarında dama çıkar terasta  bize güzellikler yaşatırdı. Telefonu açtığında zile bastığında eşi   ŞENNUR hanım sorarsa kim o diye,  “Ben Selçuk” diyerek geldiğini haber verirdi.

Bugün eşi ŞENNUR TOGO hanıma oğlu FUAT TOGO’ya ve ablalarına sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum. Şennur hanıma da geçmiş olsun diyerek sağlıklı yarınlar temenni ediyorum.

Selçuk Togo ile ilgili anılarımız bitmez. Bence kendisi Tarsus’un bir tarihi ve tarihin ötesinde bir adres idi. Ben geçmişle ilgili köşelerimi yazarken bile geçmişle ilgili konuları kendisine sorar bilgi alırdım. Selçuk Togo yanlış bir şey  söylemez ve  “o konu şöyle, şöyle olmuş” diye bizi bilgilendirirdi..

92 yaşında aklı başında bir insan olarak aramızdan ayrıldı, ruhunu teslim etti Selçuk Togo..

Ve yakınlarıyla sevenleri tarafından dualarla toprağa verildi.

Allah’ım kendisine rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Yakınlarına ve sevenlerine tekrar başsağlığı diliyorum.

Zaman zaman bu köşeden kendisini anlatmaya devam edeceğim. Şimdi sayfalar dolusu yazsam bitmez. Allah nasip ederse Selçuk abimi anlatmaya ileriki günlerde devam edeceğim.

SON SÖZÜMÜZ ŞÖYLE OLSUN.

“ÖLÜM GÜZEL ŞEY, BUDUR PERDE ARDINDAN HABER,

HİÇ GÜZEL OLMASAYDI ÖLÜR MÜYDÜ PEYGAMBER?

MEKANIN CENNET OLSUN SELÇUK BABA.. 

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI