:: 22 Mayıs 2019 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet YAŞOT Mehmet YAŞOT

SEVİLEN İNSANLAR UNUTULMAZ

06 Aralık 2018 Perşembe 09:26

Herkes gibi bende sevdiğim insanları unutmam, unutamam. Ben sevdiğim insanların aramızdan ayrılış tarihlerini unutmam.

Özellikle ölüm yıldönümleri geldiğinde anmayı kendime bir görev addederim.

Önceki günde daha önce  4 Aralık’ta kaybettiklerimiz canlandı gözümün önünde.

Onları sizler de tanırsınız.

Xx

MERHUM AVUKAT SELMAN KAKUN..

4 Aralık 2012 tarihi bizi en çok üzen tarihlerden biridir.

İşte bundan 6 yıl önce Hatay'da geçirdiği trafik kazası sonucunda yaşama gözlerini yuman sevgili avukat  Selman Kakun unutamadıklarımızdan..

Bu değerli hukuk adamı kardeşimizin acısı, 5-6 yıl  değil, bin yılda geçmez.

Dün gibi bugün gibi Selman kardeşimizi kaybedeli 5 yıl oldu. Bu acı bizlerin içinde olduğu gibi Kakun ailesinin de içinde kanayan bir yara.

O nedenle her yıl  Selman Kakun’un ağabeyi, Aziz  Kakun içindeki duyguları bizlerle paylaşır.

Aziz abimiz “Selman kardeşimi çok genç yaşta kaybettik. O bizim kardeşimizdi, ama bir o kadar da  abimizdi.  Biz O'nunla gurur duyardık. Çok candandı, insan ayrımı yapmazdı. Tabi zaman geçiyor. Bizde onu çok özlüyoruz. Ama sevdikleri, sevenleri bizlere teselli oluyor ve O'nu güzel anılarımızda yaşatıyoruz. O, halkını çok severdi. En büyük hayali Tarsus Belediye Başkanı olmak veya milletvekili olarak hizmet edebilmekti. Ama ben inanıyorum ki, zaten o sevdiklerinin  özünde Tarsus halkının nazarında öyleydi. Sevenleri O'na “Rahat uyu güzel insan” diyor. Ben de ağabeyi olarak “rahat uyu güzel  kardeşim” diyorum. Mekanı cennet olsun.” diyor.

Selman Kakun gibi bir başka unutulmayan değerimiz  daha var..

 4 Aralık tarihi gelince ben Suphi kardeşimi de hatırlarım.

SUPHİ ERGÜZELOĞLU

4 Aralık 2014 tarihinde sabaha karşı hayata gözlerini yuman  Suphi  Ergüzeloğlu kardeşimizi de unutamam..  Bugün bakıyorum aradan tam 4  yıl geçmiş..

Nasıl ki insanoğlunun doğumu, büyümesi, yaşaması normal karşılanıyorsa, ölümü de normal ve hayatın bir gerçeği olarak kabul etmek gerekiyor.

Ancak, bazı insanların çok genç yaşta ve en verimli çağında apansız olarak aramızdan ayrılması kabul edilmesi zor bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Bir insanın  genç ve erken yaşta  sevdiklerinin arasından  ayrılması her

ne kadar kabul edilmese de, ölüm denen gerçek başımıza geldiği zaman

istesek de istemesek de kabul etmek zorunda kalıyoruz. Yani Azrail geldiği zaman  kurtuluş yok!.. Suphi de  4 yıl önce  4 Aralık’ta ölüm şerbetini içen çok  sevilen bir kardeşimizdi. Kendisini Tarsus’ta tanımayan yok gibiydi.... Tarsus

halkının yakından tanıdığı, sevdiği sempatik bir kişiydi ...

Kimisine göre gariban.. Kimisine göre çok zengin..

Kimisine göre deli.. Kimisine göre  çok akıllı biriydi.

Ama o sevdiği insanları unutmaz, sever ve sayardı..

Hatta “İsa Aydın nasıl biriydi” diye sorduğumuzda hüzünlenir ve “İsa

abim öldü, Allah rahmet eylesin” derdi.

Suphi; işte böylesine akıllı ve sevdiklerini unutmayan biriydi. Sağlık problemlerinden dolayı birkaç ameliyat olmuştu. En son   ameliyat olduktan sonra gördüğümüzde çok zayıflamış ve bacakları ile  kolları serum ve iğnelerden mosmor olmuştu.

Bastonuna tutunarak gezerken bile sık sık bize ve çevredeki esnaflara uğrar, hayırlı işler dilerdi. Ölmeden bir ay önce eş dost ziyareti yaparken  belki de o sevdikleriyle  vedalaşma turuna çıkmıştı. Bizim yanımıza da geldi. Gazetedeki  herkesle şakalaştı, vedalaştı.. O zaman bende  bir çıkış yapmış ve  “Gel seninle bir hatıra fotoğrafı çektirelim” demiştim. Bu son hatıramız olmuştu..

Ne bilirdim..  Bu onunla son görüşmemiz olmuş da haberimiz yokmuş. Bir

daha görüşemedik. Ve  takvimler 4 Aralık 2014’ü gösterirken sabah ölüm haberini aldık. Haberi duyduğumda  inanamadım, birkaç kişiye sordum. Ama araştırmalarımız ve telefonla sorgulamalarımızdan sonra acı gerçek ortaya çıktı.

Evet Tarsus’un neşeli yüzü Suphi ölmüştü. Onu seven herkes Suphi’nin (Sabahattin Ergüzeloğlu’nun) öldüğüne inanmadı.

Kaderin acı cilvesi, Suphi’yi Tarsus şehir mezarlığında son

yolculuğuna uğurladık. Onu Tarsus ‘un en zenginlerinin mahallesine gömdük. Bugün ardan 4 yıl geçti. Suphi’yi de unutmadık. Bugün rahmetle anıyoruz.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI