:: 27 Mart 2019 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslüm ŞAFAK Müslüm ŞAFAK

SİYASET NEDİR

02 Temmuz 2018 Pazartesi 15:54

Aristo, “İnsan doğası gereği siyasi hayvandır”.

Bir araya gelen insanlar doğası gereği çekememezlik yaşarlar Herhangi bir şeyi beğenirler veya beğenmezler. Bu yüzden aralarında anlaşmazlıklar çıkar. Bu anlaşmazlıkları çözen yine doğası gereği insanın kendisidir. İşte insanın yaptığı bu üstün nitelikli anlayışa siyaset denir. Siyaset tek başına yapılmaz. Birden fazla olan insan topluluğunda siyaset başlar.

Siyaset neden ilgi çekicidir?

Çünkü insanlar birbirleriyle uyuşmazlık halindedir. Kendilerinin nasıl yaşamaları hakkında hemfikir değildirler. Kim neyi almalıdır?

İktidar ve kaynakları nasıl dağıtılmalıdır? Yoksa  çatışma temeline mi?

Bunu yaratan insanlar çözüm arayışına girerler. Çözüm arayışı içerisinde olan bu insanlar bir araya gelerek siyasi düşünce oluştururlar. Bu oluşturdukları düşünceleri halka anlatırlar. Çözüm yollarını da gösterirler. Siyaset üreten ve çözüm yollarını insanlara anlatan insanlara olan güven verici olmalarına bakılır. Halk siyasi üretkenliğe çözüme bunları anlatan insanların güvenilirliliğine göre bu insanların yanında yer alır. Bunların kendilerini idare etmesini ister.

XX

CHP, Cumhuriyet idaresinin en köklü partisidir.

Çok partili düzene geçtiği günden beri iktidar olamıyor. Bunun sebebi iyi siyaset üretemiyorlar mı? Ürettikleri siyasete çözüm bulamıyorlar veya halka bu çözümü anlatamıyorlar.

siyaset üretiyorlar, çözüm yollarını gösteriyorlar da, halk bu insanlara güvenemiyorlar mı?

CHP, seçim kaybetmelerinin temelinde siyaset yapan siyasetçilerin siyaseti bir sanat olarak görmemeleridir. Memurdan memurluktan siyasetçi olmaz. Siyasetçi bir kabiliyet, bir yetenektir. Genel müdürlükten gelen bir siyasetçinin başarısı ortadadır. Birde küçük yaştan beri siyaseti sanat olarak kabul eden insanın başarısı ortada olduğudur. CHP'si partinin ve memleketin geleceğini düşünüyorsa siyaseti sanat olarak kabul eden insanları başa geçirmelidir.

Yoksa her seçim sonucu yalan dolanla dövünmenin bir anlamı yoktur.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI