:: 24 Eylül 2021 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahmet Can ERDOĞAN Ahmet Can ERDOĞAN

SON DAMLA

02 Haziran 2021 Çarşamba 17:31

Oldukça varlıklı bir ailenin biricik kızı daha çocuk yaşlarda anne ve babasını kaybeder. Kendisini, vasiliğini yapmaya en layık kişi olduğu için amcasının yanına verirler. Amca, hem kızı hem de malını idare edebilecek duruma gelinceye kadar himaye edecektir.

Ancak durum beklendiği gibi olmaz. Amcası ve ailesi zavallı kızcağız sayesinde varlığa kavuştukları halde ona hizmetçi muamelesi yaparlar. Ev halkının hizmetini gördüğü, evde bütün yorucu ve basit işleri yaptığı halde  yine de itilir kalkılır, hergün hiç kabahati olmadığı halde herkesten dayak yer, derdini anlatmasın diye kimseyle görüşmesine izin verilmez.

Herkes uyuduktan sonra ancak işi bitebilen, kendisine ayrılan tavan arasındaki odada yorulana kadar ağlayıp dua eden kızcağız nihayet bir gece rüyasında  sabır çağlayanı Peygamber Hz.Eyyüb Aleyhisselam’ı görür. İçinde birden kor gibi alevlenen bir iman ve umutla Allah’ın (c.c) bu sevgili kuluna koşar. Hz.Eyyüp onun derdini dinler, sırtını sıvazlar ve bir bardak uzatır:

-Al bu bardağı sakla, der. Hergün bildiğin duaları oku.

Zikrin ‘Ya Sabır’ olsun. Yatarken bu bardağa üfle, kalktığında içine bak. Gözyaşın bunda birikecek ve bardak taştığında çilen bitmiş olacak.

Kız uyandığında bardak karşında durmaktadır. Sadık bir rüya gördüğünü anlar ve çilesinin biteceğine inanır.

Günler geçer. Zalimler zulümlerine zulüm eklerler. Onlar zulümlerini arttırdıkça kızcağız niyazını artırır.

Nihayet bir sabah bardağı sakladığı dolabı açtığında onun taşmak üzere olduğunu görür. Ne olacağını merak ede ede işlerine başlar. O gün evde bir hazırlık vardır. Evdekiler hep beraber uzak bir yere ,bir ziyarete gideceklerdir. Kıza evde işleri tembihleyip,bırakırlar. Ancak bindikleri gemi batar ve hepsi boğulur.

Bu haberi duyan kız hemen dolaba koşar. Son damla düşmüş, bardak taşmıştır.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI