:: 18 Haziran 2019 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslüm ŞAFAK Müslüm ŞAFAK

TARIMIN DUMURA UĞRAMASI

08 Ocak 2019 Salı 10:34

Tarım devrimi Cilalı Taş devriminin ürünüdür.

Cilalı Taş Devriminde silah olarak taşlar cilalandı.

Seramiğin keşfi oldu. Topraktan yapılan kap kacak sayesinde insanlar su kenarlarından uzaklarda yerleşim alanları yaptılar. Bu devirde hayvanlar evcilleşmeye başladı. Yerine bu devrin en önemli olayı buğdayın ekimiyle başlayan tarım devrimi oluştu. Bu olmuşumu sağlayan nesne akıldır.

Tarım devriminden önce insanlar toplayıcı ve avcıydı. Tabiattaki bitkilerden ve avladıkları hayvanları avlayarak yaşadılar. İnsanlar 800 bin yıl önce ateşi keşfettiler. Ateşin keşfi günlük olarak kullanılmaya başlandı. Ateş sayesinde avlanan etler pişirildi. Pişen etler sayesinde midesi rahata kavuştu. Pişmiş besin çiğ bensine göre hazmı daha kolaydı.
Yemek pişirmenin icadı insanların daha çeşitli besinler yiyebilmesini, yeme işlemini daha kısa sürede yapabilmesini, ayrıca daha kısa bağırsak daha küçük dişlerle idare edilmesini sağladı.

Xx

Tarıma geçiş, insan yaşamını etkiledi. Tarıma geçişten hemen önce M.Ö. 10 bin yılı cıvarında dünya 5-8 milyon arası göçebe avcı toplayıcılığa ev sahipliği yapıyordu. Tarımın gelişimiyle 1. Yüzyılda 1-2 milyon avcı toplayıcı kalmıştı. Çiftçilerin büyük bölümü kalıcı yerleşimlerde yaşarken sadece çok azı göçebe çobanlardı. Yerleşik hayata geçiş çoğu kişinin arazisinin ciddi ölçüde azalmasına yol açtı. Köylüler günlerinin büyük bölümünü küçük bir tarlada veya meyve bahçelerinde çalışarak geçirirlerdi. Barınakları da taş ve çamurdan yapılan ufacık yerlerdi. Bu köylerde yaşayan halk geleceğini de düşünürdü. İleride yağmur yağmaz kuraklıkta olur düşüncesiyle yiyeceklerini depoladılar.

Xx

Mahzenlerde fıçılarla zeytinyağı, peynir ve çengellerden sarkan sucukla, olmazsa kötü geçen yıllarda ölmemek için bunları yaparlardı.

Aradan geçen uzun yılların getirdiği yeni buluşlar, insanların bir araya getirdi. Zamanla medeniyetin hızla ilerlemesi neticesinde çalışkan insanlar tembelleşti. Lükse alıştı. Köylerden şehirlere insan akını başladı.

Tarlalar arsa oldu. Bu arsalarda da yapılan binalar insanların harcamalarına neden oldu. Devleti yönetenler şehirleşiyoruz, kalkınıyoruz düşüncesi içerisinde oldular. Düşünmediler ki, kırsaldan kente göçün tarıma nasıl zarar vereceğini düşünmeliler.

Bizim yapmadığımız, yapılmasını istenmeyin güçlerin icatlarını kullandık. Tarımdan gelen gelirlerimiz azaldı. Çünkü köylerde tarımla uğraşacak insan kalmadı.  Dışarıya tarım ürünleri  ihraç eden bir  ülkeyken, tarım ürünleri ithal eden bir ülke haline geldik. Bunda vatandaşların bir suçu, bir günahı olmadığıdır. Tarımın dumura uğramasının sebebi bugün ülkeyi yönetenler de değildir. Tarımın dumura uğraması 1950’den başlayarak bugünlere gelmesi sağlandı.

“Zeytinyağlı yiyemem aman,basmada fistan giyemem aman” şarkısını yazan söyleten iç ve dış güçler sayesinde zeytinyağı yerine donmuş yağlar yedirildi. Pamuklu kumaş yerine naylon elbiseler giydirildi.

Tarım devriminden sonra zenginleşen insanlar şehre gelince Tarım Ziraatı köreldi. Tarım toprağı olmayan Hollanda ve İsrail gibi ülkeler tarım ülkesine tarım ürünleri ve tohumlarını sattılar.. Önemli olan bilim ve akılı kullanmaktır. Bilim ve aklı kullanan toplumlar kalkındı. Tarımda devrim yarattı.

Biz bir taraftan şehirleşip kalkınıyoruz derken tarımda geri kaldık.

Tarım dumura uğradı.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI