:: 14 Aralık 2019 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet YAŞOT Mehmet YAŞOT

TARSUS GÜNEY MEZARLIĞI

19 Temmuz 2019 Cuma 18:37

Tarsus’un kent içinde iki ayrı mezarlığı var.  Biri  güney kesiminde bulunan mezarlık. Orası  dolmak üzere. Kent merkezindeki Şehir Mezarlığı da yine dolmuş durumda.

Önceki gün evden çıkarken Yeşil mahalle eski muhtarı Ali Matur ile karşılaştım. Selamlaştık, hal hatır sorduk. Bir cenaze töreninden geliyormuş.

“Kimdir vefat eden?” diye sordum.

“Adanalı bir tanıdık.” dedi.

Hayret ettim, adam Adana’da oturuyor, ama cenazeler Tarsus’a getiriliyor.

Eskiden mahalleli buraya cenazesini defnederken bir kayıt tutulmamış. Kim ölmüş, kim getirip gömmüş . Bu konuda belirsizlik vardı eskiden. bu konuda üzgünüm, çünkü eskilerde vefat eden babaannemin bile mezarını bulamıyoruz.

Aradan zaman geçti, 1980 dönemi sonrasında belediye başkanlığı yapan İsmail Batmaz,  Mezarlıklar konusuna el attı.. Güzel bir düzenleme yaptırdı. Belediye burada toprağa verilenlerden tesbit edebildiklerini kayıt altına aldırdı, bu uygulama devam ede geldi.

Hatırlarım, çok eskiden Güney mezarlığının yeri babaannemin babasının tarlasıymış. O yıllarda dedem üç evlilik geçirmiş,  çok masrafı olduğu için paraya sıkışmış. Mahallelinin ısrarı ile burasını mezarlık yeri için satmış. Mezarlık yeri büyükmüş aslında. Ama mezarlık kurulurken bazı yerler ayrılmış ve sonradan mezarlığın yan tarafına bir okul yapılmış. bugün bilinen adıyla Ahmet Yesevi ilkokulu da  dedemin sattığı araziye yapılmış Tabi okul ve mezarlık çevresine sonradan evlerde yapılmış.

Eski belediye başkanlarından Bedrettin Sarpkaya döneminde, başkan bir yakınının cenazesi için Güney mezarlığına gelmişti. O zaman bana sormuştu:
“Yaşot, imara göre bu evler ve okul yeri mezarlık gözüküyor. Haberimiz olmadan bir meclis üyesi, fen müdürü  buranın konumunu değiştirmiş” demişti.

Daha sonraki yıllarda bu mezarlıkta dar gelmeye başladı. Yani doldu. Belediye başkanı olan Burhanettin Kocamaz döneminde ise bu mezarlığın içi temizlendi. Yolları parke oldu.

Şevket Can başkanda mezarlığın dış duvarını yaptırdı, yanına taziye evi yaptırdı. Tabi bu arada mezarlıta yer kalmadı. Mahalle sakinlerimiz beni nerede görse bu durumu sorar.

Bende “Allah kerim, yeni belediye başkanlarımız  Vahap Seçer ve Dr. Haluk Bozdoğan, bunun bir çaresini bulacaktır diyorum.
Yeşil mahallere eskiden 4206 sokağın Hızır Aleyhisselam Türbesinin yanı Şahin mahallesine bağlıydı.

Şimdi buralar yeşil mahallesine bağlandı.. Akçaylar malikanesine varmadan bir mezarlık var. Acaba burada düzenleme yapılıp buralara da da cenaze defni yapılamaz mı? Buna kararı  büyüklerimiz verir.

Şu sıralar Yeşil mahalle Güney mezarlığında  defin işlemleri devam ediyor. Yer sıkıntısı başladı. Burası  Lepe lep dolmakta.

Eski muhtar Ali Matur’un dediği gibi buraya Adana ve Mersin’den de  ithal cenazeler geliyor. Geçmişte bu mezarlığın bir bölümünü okul için verdiren  ve imara açan eski meclis üyesinin kim olduğunu  öğrenemedik.

Bugünlerde yeni meclis görevde. Tarsus’un bu mezarlık konusunu meclis üyelerine ve başkana bir kez daha hatırlatıyorum.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI