::
21 Şubat 2024 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TARSUS İÇİN ÖNEMLİ BİR HUSUS

04 Mayıs 2023 Perşembe 15:56

Hepimiz Tarsusluyuz diyoruz..

Hepimiz Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Tarsuslular sizlerle gurur duyuyorum” sözlerini hatırlatıp gururlanıyoruz ya?

Maalesef, bizler Tarsus için görevimizi layıkıyla yapabiliyor muyuz?

Hiç sanmam…

Bakın hehşehrimiz Ahmet Ak kardeşim, Tarsus için neler söylüyor.

Ahmet Ak,   Tarsus’ta Belediyede uzun yıllar çalışmış, şu sıralar Adana Çukurova Belediyesinde görev yapan bir hemşehrimiz..

Halen Adana’da görev yapıyor. Ama Memleketi Tarsus’u hiç unutmaz.

Sık sık Tarsus’a gelir..

Burada  eş , dost ve akrabalarını ziyaret eder.   

Geçen bir gelişinde kendisiyle Kurtuluş Savaşımız ve Tarsus’un Kurtuluşu üzerine sohbetlerimiz oldu.

Ahmet Ak bir yandan çayını yudumlarken, diğer yandan  “Tarsus’un Kurtuluşunun 100. Yılı benim için çok anlamlı.. “ dedi.

Ahmet bey, sözlerine devamla.. “Güzel kentimizin kurtuluş bayramları aslında 24 Nisan’da kutlanmaya başlanmalı. Çünkü 24 Nisan 1921 tarihinde Karadiken köyünde Kuvayi Milliyecilerin başlattığı bir harekat Kurtuluşumuzun ilk kıvılcımlarıdır. O nedenle 24 Nisan’da Karadiken’de bir tören düzenlenmeye başlanmalı ve Tarsus’un Kurtuluş savaşı zaferi etkinlikleri 7-8 ay önceden başlatılmalı” dedi.

(Şu sıralar Mayıs ayındayız. Her ne kadar Nisan ayı geride kalmış olsa da, Ahmet Ak’ın söylediklerinin altyapısı şimdiden hazırlanmalı.. 27 Aralıktan önce düzenlenecek toplantı, konferans ve sempozyumlarla bu husus  öğrencilere ve halka anlatılmalı..)

xx

Ahmet Ak, sohbetimizde sözlerine devamla şunları söyledi:

“Tarsus’un kurtuluşunda Kuvayi Milliye, Tarsus Müdafa-i Hukuk Cemiyetinin organize ettiği milis kuvvetidir.

1920 yılında Fransızlar Tarsus’u işgal edince Tarsus Müdafa-i Hukuk Cemiyetini tasfiye ettiler.  Cemiyetin başkan ve yöneticilerini tutukladılar.

Tarsus’tan kaçan yurtseverler Karadiken köyü bölgesinde toplandı. 24 Nisan 1920 tarihinde Karadiken’de yeniden Tarsus Müdafa-i Hukuk Cemiyeti kuruldu. Tarsus’un kurtuluşu için verilen mücadele Karadiken’den idare ediliyordu. Yani o zaman Karadiken köyündeki teşkilat karargah görevi görüyordu.  Burada birde Müfreze kuruldu. Adına Ergenokon Müfrezesi dendi. Molla Kerim ve arkadaşlarının kurduğu bu müfreze, canları pahasına Tarsus’un kurtuluşu için savaştı. Sonra  düşmana esir düşen Molla Kerim ve bir grup arkadaşı şehit edilerek Baç köprüsünden  cesetleri ırmağa atıldı. O nedenle 24 Nisan tarihinde Karadiken köyünde  Kuvayi Milliyecilerin de katıldığı bir tören düzenlenmeli ve Tarsus’un Kurtuluş savaşı zaferi oradan kutlanmaya başlanmalı. Tarsus’ta bir Bağlar şehitliği var. Bağlar savaşında şehit olan hemşehrilerimiz burada yatıyor. Şehit mezarları var, Sucular köyü sınırında. Oralar düzenlenip daha düzenli hale getirilmeli, Şehitlik yapılmalı, Tarsus’un kurtuluş savaşının başlangıcında şehit olan hemşehrilerimizin isimleri tesbit edilip  yazılarak, yeni nesile tanıtılmalı..”

xx

 

Evet..

Ahmet Ak bunları düşünür, bunları söyler.

Bizde  bunları yazıp ilgili ve etkili, yetkili kişilere duyuruyoruz.  

Önerilen konu önemli.

Yapılacak çalışmalar önemli..

Bunların Tarsus’un Kurtuluşunun 100. Yılında gerçekleşmiş olmasını isterdik. Ama biraz gecikmeli de olsa inşallah bu öneriler  dikkate alınır ve Tarsus’un Düşman işgalinden kurtuluşunun  yeni bir yıldönümünde kutlamalara bu önerilerdeki detaylarda dahil edilir.

Ve bunlar yapılırken bir başka temennim ise…

Tarsus’un Düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yılında TARSUS İL YAPILIR..

XX

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI