::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TARSUS LEZZET SOKAĞI PROJESİ

17 Kasım 2023 Cuma 10:09

Tarsus’ta bugün yer yerinden oynayacak.

Bir yıl önce ilki yapılan  1. Tarsus Festivali’nin bugün 2.si yapılıyor.

Yani bugün bu kent öyle hareketli, öyle cıvıl cıvıl olacak ki, geçen yıl olduğu gibi bu yılda sokaklarımız insan kaynayacak.

Tarsus Festivali için tüm hazırlıklar tamamlandı ve artık sıra açılışa geldi. Bugün Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı  Vahap Seçer’in de katılımı ile saat 17.30’da bir kortej yürüyüşü yapılacak.  İki aylık çalışma ile yenilenen ve  kaldırımları, orta refüjleri,elektrik direkleri, internet ve telefon kabloları yenilenen  Adana –Mersin caddesinin Makamdan itibaren İş Bankası kavşağına doğru giden caddede büyük bir kortej yürüyüşü tertip edilecek.

Sadece bu Cuma günü değil, yarın, yani Cumartesi ve Pazar günü de bu dünya kenti, dünyanın dört bir yanından insanları ağırlayacak.

xx

TARSUS MUTFAĞI

Festivalde bugün St. Paul meydanında saat 11.30’da Tarsus Mutfağı ve Batı sentezi konusunda Kaan Yarman’ı dinleyeceğiz. Aynı yerde saat 14.30 da ise Cabir Çobanoğlu  Şahmeranın kokusu, Oda koksu atölyesi ile seyirci karşısına geçecek.

Saat 15.30’da aynı yerde  Deniz Ürünleri Mutfağı ile Mersin Hiltonsa Otel’den Ömer Faruk Yılmaz ayrı bir lezzeti anlatacak.

Saat 13.30’da Tarsus Müzesinde Buket Uzuner’den  Şahmeranın tahtına dönüşü ve Ateş Romanı anlatımı, saat 15.30’da yine müzede  Nebil Özgentürk Hayattan, memleketten, sanattan, Cumhuriyetten hatıraları konu alacak. Akşam saat 20.30’da Simge sanatıyla Cumhuriyet alanından Tarsus’u inletecek.

xx

BİZİM LEZZETLERİMİZ

Tarsus Festivalinde Tarsus’un birçok lezzeti de damak zevki olanların hizmetinde olacak.

Tarsus’lu Humusçular, Kebapçılar, fındık lahmacunu, Tarsus biberlisi, Tarsus börekleri, Tarsus  baklavası, Şam Tatlısı ve  diğer tatlı çeşitleri, Tarsus şalgamı da ağız tadı olanlara bu imkanı sunacak..

Adana’da bir Lezzet Sokağı varsa, Tarsus’ta neden olmasın? Tarsus Gül Pide ve Lahmacun Salonu sahibi arkadaşımız Murat ve kardeşi Bülent Gül, yıllardır Tarsus’ta bir Lezzet sokağı açılması için uğraşır durur. bu uğraşları geçen yıl bir nebze hayat bulmuştu. Bu yılda Makam’da Hz. Danyal kabri arka sokağından Hamamın etrafını dönüp Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasına doğru kıvrıldığınızda kurulacak Lezzet Sokağı ile hem Tarsuslular, hem de Tarsus dışından gelip bu kentin yiyecek ve içeceklerini merak edenlere bu lezzetleri tatma imkanı sunacaklar.

Temennim bu Lezzet Sokağı projesinin  Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası çevresi ile arka sokaklarında sürekli hale getirilmesi.  Bir Yeryüzü Pazarının benzeri gibi ama Tarsus yiyecekleri ağırlıklı olarak  sofralar açılmalı bu kentin ara sokaklarında.. En azından ayda bir “Lezzet Durakları” kurulup Tarsus’a gelecek insanların gönüllerinin okşandığı gibi midelerinin de bayram etmesini sağlamak görevimiz olmalı. Bu Tarsus esnafına ekonomik kazanç sağlayacak ve büyük bir nefes aldıracaktır.

Zaten Adana, Mersin ve diğer illerden gelen birçok kişi özellikle Cumartesi ve Pazar günleri damak zevklerine uygun olan bu Tarsus Lezzetlerini tatmak için bu kente geliyorlar. Buda iç turizmin bir parçası olarak Tarsus’un ekonomisine katkı sunmaktadır.

xx

Bu yıl ikincisini gerçekleştireceğimiz Tarsus Festivalinde bugün, yarın ve Pazar günü de etkinlikler olacak, Lezzet durakları sizleri ağırlayacak.

Tarsuslular olarak bizlerde, sizlerde bu etkinliklerde yer alarak Festivalimize sahip çıkalım diyorum.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI