::
17 Haziran 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duygu SUCUKA Duygu SUCUKA

TARSUS SAAT KULESİ SUSMAMALI

03 Şubat 2021 Çarşamba 11:25

Türkiye’de bugüne kadar yapılmış olan 130 civarı saat kulesi bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu, II. Abdülhamid döneminde, 1880’den başlamak üzere 1900’lü yılların başlarına kadarki süreçte yapılmıştır. Tarihi saat kuleleri, II. Abdülhamid’in başlattığı bir akım gibi dursa da, öncesinde ve sonrasında da yapılmış olanları bulunmaktadır.

 

Tarihe tanıklık eden ve birçok ilde, ilçede inşa edilmiş olan saat kuleleri, genellikle şehrin en merkezi yerinde, şehir meydanına hâkim noktada bulunmaktadır. Şehrin birçok tarihi olayının dilsiz tanığıdırlar. Hanlar, hamamlar, köprüler, antik tiyatrolar, lahitler gibi saat kuleleri de tarihin kültür elçileridir.

 

Tarsus Saat Kulesi de tıpkı yukarıdaki tarife uyarak, şehrin merkezinde, Ulu Caminin yanı başında, tarihi bedestenin yanında ve meydana hâkim bir yerde, 1895 yılında yapılmıştır. Çocukluğumdan hatırlarım, köylere giden minibüs, otobüs gibi köy vasıtaları bu meydan civarından kalkardı. Köylü vatandaşın şehre geldiğindeki ilk adres, buluşma ve bekleme yeriydi. Bu saat kulesi eski Tarsus’un en işlek yeri, en merkezi, en bilinen noktası olan bir yere yapılmış. Bugünkü Tarsus o günlerdekinden çok farklı ve o meydan da, saat kulesi de eski Tarsus olarak kalmaya devam ediyor.  Okula giderken yolumuz saat kulesinin yanından geçerdi ama o tarihi değerin o yaşlarda farkında değildik.

 

Yine çocukluğumdan hatırlarım, saat kulesinin saati çalmaya başladığı zaman annem sayardı ve saatin kaç olduğunu bilirdik. O yıllarda Tarsus halkının birçoğu bu sayma işlemini yapmıştır ve zamanı onunla ölçmüştür. Saat kulesine 5-6 yüz metre mesafedeydi evimiz ama o saat Tarsus’a hâkim biçimde her yere sesini duyururdu.

 

Bir süredir gerek Tarsus basını, gerekse sosyal medyadan okuduğum, takip ettiğim kadarıyla bu tarihi saatin sesi susturulmuş. Çevresine rahatsızlık verdiği ve çevre sakinleri tarafından şikâyet edildiği gerekçesiyle. 120 yıldır çevreyi rahatsız etmeyen bu saat şimdi rahatsızlık vermeye başlamış. Bir Tarsuslu olarak şikâyet edenlerin bu şikâyetten vazgeçmesi ve saatin tekrar sesinin duyulmaya başlanması beklentimizdir.

 

Tarsuslu olarak beklentim dışında, bu saati yaptıran kişi benim aile büyüklerimdendir. II. Abdülhamid tahta çıkışının 25. yılını kutlamak için valilere saat kuleleri yaptırma emri verir. Valiler de bu emre uyarak, şehrin ileri gelenlerine saat kulelerinin yaptırılmasına katkılarını sağlarlar. Zamanın Tarsus Kaymakamı, Tarsus’un zengin eşrafından, o zamanki adı Frengülüs, şimdiki adı Çiçekli Köyünden Feyzullah Ağa’ya saat kulesinin yapımına destek vermesini sağlar. Feyzullah Ağa, Mistili Mehmet dedemin amcasıdır. Mistililer Çukurova’da bilinen bir sülaledir. Ne kadar zengin olduklarını ve bu zenginliği nasıl çarçur ettiklerini “Yok oluşun gölgesinde tutkulu bir aşk öyküsü” adlı hikâyemde anlatmıştım. Sevdiği kız için 7 tane Camuz (manda) çatlatan ve Çukurova’da aşkıyla efsane olan Mistili Mehmet benim dedem ve Feyzullah Ağa da dedemin amcasıdır. Buradan bakınca, benim dedelerimin Tarsus’a mal ettiği tarihi bir eseri korumak benim görevim ve sorumluluğumdur. Ayrıca Feyzullah Ağa ve ailesinin tüm kökleri, evlatları, torunları, yakınları, akrabaları, çok geniş bir dağılımla, bugün Tarsus’ta, Frengülüs köyünde ve başka şehirlerde yaşamaktadırlar. Hepsinin bu saat kulesine sahip çıkmak gibi bir misyonu vardır ve ayrıca onların bu misyonuna saygı gösterilmesi gene beklentimizdir.

 

Türkiye, tarihi ve kültürel zenginliğiyle çok dolu bir coğrafyadır. Tarsus da o coğrafya üzerinde potansiyeli yüksek bir noktadır. Çocukluğumda dinlediğim kadarıyla 7 kez alt üst olmuş derlerdi Tarsus için. Kazdıkça altından tarih fışkırması bu lafların kanıtı gibi. Çok tarih ve kültür dolu olan Tarsus şehrinin tüm tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmak bu şehrin bağrından çıkmış olan herkesin borcudur. Saat kulesine sahip çıkmak, o saatin yapımını maddi olarak sağlayan kişinin ailesinden gelen bizlerin iki kez borcudur.

 

Saat Kulesinin susturulmasında payı olanlar, lütfen bu kararı tekrar gözden geçirsinler ve tarihe tanıklık eden bu kulenin, bağladıkları dilini tekrar çözsünler.

 

31.01.2021

duygusucuka@hotmail.com

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI