:: 17 Ocak 2021 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TARSUS, TÜRKİYE GÜNDEMİNDE!

30 Kasım 2020 Pazartesi 14:32

Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler. Ama Tarsus’un imajı açısından bu cümleyi doğru kabul etmiyorum ben.

Çünkü Tarsus sürekli Türkiye gündeminde. Ama iyi haberlerle değil, kötü haberlerle..

Oysa bu kentin tanıtılması, gelişmesi ve dünya kenti olup, turist çekmesi açısından iyi bir  imaja ve iyi haberlere ihtiyacı var.

Biz bunu bilir bunu söylerken bu Tarsus nedense Türkiye gündemine hep kötü haberlerle giriyor.

Benim çocukluktan sıyrılıp gençlik yıllarıma geçişim ve sonrasında olgunluk çağımda hep kötü haberler imajımızı sarstı.

1980 dönemi öncesi yaşanan anarşi ortamında bile Tarsus’taki sağ-sol olayları Türkiye’de gündem oluyordu.

Sonra 1986 yılında Tarsus İdmanyurdunun, cezalı olduğu için Isparta’da Yeni  Salihlisporla oynadığı maçta şampiyonluğu kaçırıp çıkan olaylar, Tarsus’un imajına kara çaldı. Türkiye, spor olayları ile Tarsus’u kötü bildi. Tabi birde bunun 1969 yılı Kırıkkale maçı olayları dönemi var. Bunlar kolay kolay unutulmuyor.

Geliyoruz,  2015 yılına. Bir Özgecan Arslan olayı yaşandı yine bu kentte.  İki üç cahil cühela insanın yaptığı vahşice bir katliamla  bir genç kızın hayatı karardı. Olay yerinin yine Tarsus olması bizi bu kez Türkiye’yi bırakın dünyaya rezil etti. Bu güzel kentin imajına kara çaldı. Aradan 5 yıl değil, 55 yıl da geçse bu Özgecan Arslan’ın  katledilmesi olayı ve bu olayın Tarsus’ta yaşandığını kimseye unutturamıyoruz. Unutmak  ve unutturmak elbette kolay değil. Bu Tarsus için kötü bir imaj oldu. Keşke olmasaydı diyoruz ama, bu olay maalesef oldu ve Tarsus’ta yaşandı.

Nedir bu Tarsus’un kötü kaderi? diye hayıflanırken maalesef bu kentte  yaşayan 72 milletin içinden ne yazık ki iyisi de çıkıyor kötüsü de!

İnsanlar kötülük yapmasa bile bu kez kader ağlarını Tarsus’un üzerine kötü örüyor. Üzerimizde karabulutlar dolaşıyor.

Karabultlar derken,  bir yıldır dünyaya musallat olan Koronavirüs salgınında en acı olay Tarsus’ta yaşandı. İş insanı ve Tarsus Sivaslılar Derneği yöneticisi Murat Karabulut, yakalandığı salgında canını kaybetti. Ardından annesi Fadime Karabulut  yine Koronadan öldü. Yetmedi,. ablası Selda Karabulut koronadan öldü. Yine yetmedi. Murat Karabulut’un hamile eşi Betül hanımda hastalığı atlatmasına rağmen üzüntü, stres ve sıkıntıdan 7 aylık bebeğini düşürdü. Küçük bebek de Karabulut ailesinin kaybettiği canlardan. Yine Karabulut ailesinin bir başka ferdi Şehriban hanım hastanede tedavi görüyordu. Dün onuda kaybettik.

Bu acı olay ve yaşananların öyküsü ulusal basında gazete ve TV’lerde haber oldu. Tarsus’un acısını dünya insanı paylaştı.

Bu acıyı yaşarken bu kez bir aşk cinayeti yaşandı Tarsus’ta. 26 Kasım tarihinde Atatürk caddesi üzerindeki bir unlu mamüller imalatı yapan işyerinde yaşanan olayda bir genç, gönlünü kaptırdığı amca kızının sevgisine karşılık vermemesi ve teklifine red  cevabı vermesi ile  elini kana buladı. Hem 22 yaşındaki genç kızı öldürdü, hem de intihar edip kendi canına kıydı. Yine bu acı haber de ulusal basında TV ve gazetelerde baş haber olarak yayınlandı. Tarsus için kötü bir gelişme oldu.  Tarsus’un üzüntüsünü sanırım insan olan herkes paylaşmıştır.

Bu yaşananlar, Karabulut ailesinin başına gelenler, Tarsus’u gündeme taşıdı. Yine aşk cinayeti ve tamda 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Gününün ertesinde yaşanan kadın cinayeti Tarsus’un imajına kötü bir çentik daha atılmasına vesile oldu.

Bu yaşanalar üzücü elbette. Nedir bu Tarsus’un çektiği? Nedir bu kötü kaderimiz, anlamış değilim. Bu memlekette nedense her şey karamsarlık  ve kötü imaj üzerine.. Her şey tersine..

Temennim bu karabulutların bu kentin üzerinden bir an evvel dağılması..

Yinede umudumuzu kaybetmeden yaşama dört elle sarılmaya devam etmeliyiz diyor, yeni haftanın herkese sağlık, huzur, mutluluk ve başarı getirmesini temenni ediyorum.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI