:: 18 Temmuz 2018 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TARSUSLU GAZETECİDEN EĞİTİME DESTEK

12 Ekim 2017 Perşembe 19:28

Bir insanın bazı konularda hassasiyet göstermesi, bir olayı  daha içten hissetmesi ve bir işe gönül vermesi için o işi hissetmesi gerek.

Yada  benzeri konunun başına gelmesi, o konuyu yaşaması gerek..

Yani o kişi o işi özümseyecek ve bilecek.

Mesela damdan düşenin halinden damdan düşmeyen ne anlar?

İllaki damdan düşeceksiniz ki o yaşanan acıyı, sızıyı bilecek, hissedeceksiniz.

Bir trafik kazası geçirmeyen de kaza geçirenin halinden ne anlar?

O acıyı bilmez ki?

Acıyı yaşayan bilir..

Sevinci de yaşayan daha iyi hisseder.

İnsanı sevmenin gereğide çocuk sahibi olarak onun iyi gününde, kötü gününde yanında olabilmektir.

Bebeğiniz olunca, o yavrucak  sabahlara kadar uyumazsa, siz de uyumazsınız, uyuyamazsınız. Çocuğunuz, bebeğiniz hasta olsa, sizin de içiniz yanar. Siz de ondan çok üzülürsünüz değil mi?

Çocuğunuzu ilkokula gönderdiğinizde elinden tutup beraber okula gidip öğretmeni ile tanışmanın, aynı sıraya oturmanın sevincini, mutluluğunu, hazzını yaşıdınız mı siz hiç? Öyle çocuğu okula yazdırmakla o durumun ne olduğunu anlayamazsınız.

O küçük çocuk ortaokula gitse de, liseye gitse de yine elinden tutup onu okuluna götürün. Götürün ki o mutluluğu, o heyecanı yaşayın. İçinizde hissedin.

Ben üç çocuğumunda okula gideceği zaman bunları yaptım. Hatta iki büyük kızımında  üniversiteye kayıtlarını yaptırdığımda yine onlarla üniversiteye de gittim.

Yani ilkokul veya ortaokulla iş bitmedi. Lisede de yanlarında oldum. Üniversitede de.. O heyecan vemutlulukları yaşadım.

O nedenle öğrenci okutmanın nasıl bir şey olduğunu iyi bilirim.

İlkokulda çocuk okutmak en kolayı. Ortaokulda da öyle. İnanın lisede bile çocuk okuturken o kadar zorlanmazsınız. Çocuğunuza günde 5 TL verseniz, ayda 150 TL eder. 50 TL de diğer ihtiyaçları için  verseniz, ayda 200, bilemediniz 250 TL bir ailenin bütçesine dokunmaz. Asgari ücret bile alsanız, bunu karşılayabilirsiniz.

Ama ya üniverszitede öğrenci okutuyorsanız!.İşte o zaman durum farklı..

Bir kere çocuğunuz başka bir şehre gidecek. Orada yurt bulsanız, yurt parası, kitap defter, fotokopi, yemek, ulaşım ısınma parası derken aldığınız asgari ücret gider.

Yurt bulamadınızsa  ev tutmak durumunda kalırsınız. O daha da külfetli.

Bir ev tutmak öyle kolay değil. Ayda 500 TL kira verseniz ne ala. Bazı yerlerde 600, 700 hatta bin TL'ye varan kiralar var. Bu çocuğun okul masrafı, ulaşım sorunu,  yiyeceği derken ayda 2 bin TL yetmez. Evi 2-3 kişiyle paylaşmak zorunda kalırsa ve bunu başarabilirse, maliyet düşer. O durumda gideriniz azalır. Ama yine asgari ücret olan 1400-1500 TL aylık gideriniz olur. Bunu bir emekli nasıl karşılasın? Yada bir asgari ücretli çocuğunu nasıl üniversitede okutsun?

Bunları ben soruyorum. Cevabını Tarsuslu gazetecilerden Doğan Haber Ajansı Tarsus muhabiri ve Güney TV haber müdürü Tolunay Duman veriyor.

Tolunay Duman  ile eşi Songül Duman'ın örnek bir girişimini haber  alınca inanın çok sevindim.

Tolunay  Duman ve eşi Songül hanımında üniversitede okuyan bir çocukları var.

Onun giderini karşılamada zorlanıyorlar.  Bir ev kirası için  çocuklarından yılda 7500 TL istenmiş. Mecburen bulup buluşturup karşılıyorlar. Çocuğun diğer giderleriyle yılda 20 bin TL'yi gözden çıkaracaksınız.

Bunları bilen ve yaşayan bir veli olarak Tarsus'ta ikamet eden  Tolunay  ve Songül Duman çifti oturmuş bir karar vermiş..

 “Tarsus Teknik Eğitim ve Tarsus Teknoloji Fakültesini kazanıp  yurt sorunu yaşayan, ev tutacak durumu olmayan; gerçekten okuma arzusu içinde olan 2 kız öğrenciyi gerek geçici gerekse kalıcı hiç bir ücret talep etmeden misafir etmeye hazırız.” demekteler..

Duman ailesi  “iki kız öğrenciyi, ailelerinin  yazılı  onay  vermesi şartı ile evimizde misafir edeceğiz. O üniversite öğrencisi iki kızımıza kendi kızımız gibi bakacağız. Çünkü biz de  üniversitede öğrenci okutuyoruz, öğrenci okutmanın ne denli güç olduğunu biliyoruz. Bu da bizim eğitime katkımız olsun.

En azından okumak azmi ile dolu olup ailesinin durumu müsait olmayan iki kişiye kucak açmış, onların ailelerine destek olmuş ve eğitime de katkımız olmuş olur  diye düşündük” diyorlar.

Duman ailesinin  sosyal medya hesabından paylaştığı duyuruya  başvuranlar olmuş.

Bunlardan Mut'lu bir kızımızın şartları uymuş. Şimdi ikincisini arıyorlar.

Onlar iki üniversite öğrencisi kızı evlerinde barındırıp  yemeklerini de verecekler.

Ne diyelim..

Ne mutlu Tolunay  ve Songül Duman çiftine..

Keşke her insan, her aile böyle duyarlı olsa..

İnanın bir meslektaşım olarak Duman ailesiyle gurur duydum.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI