:: 23 Ağustos 2019 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet YAŞOT Mehmet YAŞOT

TARSUS'TA BİR DİL FAKÜLTESİ KURULMUŞTU

18 Nisan 2019 Perşembe 09:05

Yıllar önceydi. Tarsus’ta bir yabancı Diller Yüksek Okulu kurulmuştu.

Rahmetli Ali Haydar Eyüboğlu döneminde ben Tarsus TRT muhabirliği, THA ve Akşam gazetesi muhabirliği yapmıştım. O yıllar Hürriyet’ten daha fazla tiraja sahip olan Akşam gazetesinin Tarsus muhabirliğini yapıyordum. Türkiye’de ilk defa Akşam gazetesi İstanbul-Ankara-İzmir, Samsun’da ve Adana’da aynı saatte basılırdı.

İşte o yıllarda Ali Haydar Eyüboğlu ile dostluğumuz başlar.

94 yaşına kadar benim yanıma uğrardı. Bazen de ben İstanbul’a giderdim. Orada görüşürdük Beni Beşiktaş’taki evinde misafir ederdi.

Sabaha kadar konuştuğumuz zamanlar olurdu. O zaman Tarsus Üniversitesi kurulması için sohbetlerimiz olurdu. Ali Haydar Eyüboğlu da bana Tarsus’ta iki fakülte olduğunu anlatırdı.
Bir gün sormuştum.

“Ali abi, Tarsus’ta üniversite kurulmadan niye fakülte kurmakla işe başladınız?”

Cevabı “Mehmet, fakülteler kurulursa Üniversite kurmak daha kolay olur”

“Peki fakülteleri nasıl kurdunuz?”

“Ben Ticaret ve Sanayi Odası başkanıyken bu işlere teşebbüs ettik. Şimdiki  Kasım Ekenler Ticaret Lisesi arsasında şimdiki lisenin yerinde şahsa ait bir ekmek fabrikası vardı. Sahibi ile sıkı pazarlıkta Ticaret Odasının parasıyla buranın mülkiyetini satın aldık. Gaye önce bir Ticaret Lisesi, daha sonra Ticaret Fakültesine döndermekti.. Binanın yapımına başladık ama bir türlü binayı  bitiremiyorduk. Rahmetli Kasım Ağaya bir teklif götürdük.

“Ağam, bu okulun inşaatını siz tamamlayın sizin adınızı okula verelim. Kasım Ekenler Ticaret Lisesi yapalım” dedik.

O yıllar Adalet Partisi iktidarda idi. Tarsus siyasi tarihine geçen Demokrat Partililerle Adalet Partililer birbirleriyle geçinemiyorlardı.

 Adalet Partisinin o dönem il başkanı (rahmetli) Hacı Çetin (şimdiki Ak Parti Tarsus ilçe başkanı Nevzat Çetin’in babası) konuyu duydu. Bana gelerek “Ali bey bu okula dayımın adını verecekmişsin. Doğru mu” diye sordu.

“Evet Hacı bey” dedim. Bunun üzerine bu okula dayımın adını verirsen bu okula öğretmen göndermem” dedi.

“Biz yinede okulu açtık, Ticaret Odası yönetimi öğrencilere ders vermeye başladı. Talebelere ders vermeye bizzat gidiyorduk. “
Bunu duyan Hacı Çetin “Ali bey okula öğretmen kadrosunu verdirdim” dedi.

xx

DİL FAKÜLTESİ

“Tarsus’a kazandırılan  Dil Fakültesinin dekanı Adana’dan gelip gidiyordu. Bende milletvekili oldum. Belediye başkanlığını bırakınca dekan bir karar almış. Tarsus Dil Fakültesini Adana’ya aldırtmış. Bu olanlara çok üzüldüm. Dekan beye sordum.

“Bunu niye yaptınız?”

“Hergün Adana’dan gel git zor oluyordu Usanmıştım Fakülteyi Adana’ya aldırdım.

Bu cevaba çok üzüldüm Kendi kendime “Keşke milletvekilliği yapmasaydım. O zaman bu Dil Fakültesi Adana’ya taşınmazdı” diye düşündüm.

Tarsus’un kuzeyinde Tarsus Belediyesine çok arsa ürettim. Benden sonra belediye dağıtmış”

Ali Eyüboğlu ile son görüşmemizde bunları anlatmıştı. Bugün bunları onun aziz hatırasına binaen yazdım.

Nur içinde yatsın.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI