::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TARSUS'TA ENGELLİLER HAFTASI

11 Mayıs 2022 Çarşamba 09:52

Her yıl  ülkemizde ve Tarsus’ta  10-16 Mayıs tarihleri Engelliler Haftası kutlanır.

Bu nedenle Tarsus İlçe Engelliler Koordinasyon Kurulu, birkaç gün önce  Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu başkanlığında toplandı.

Bu yılki etkinliklere Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus ilçe belediyesi, Tarsus Kaymakamlığı ve Engelli dernekleri destek veriyor.

Tarsus Üniversitesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, SYD Vakfı, Kent Konseyi ve Engelli Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda ilçe genelinde engellilere yönelik yapılan çalışmalar değerlendirilip 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısı ile yapılacak faaliyetler karara bağlandı.

Bu yıl etkinlikler 8 Mayıs Pazar günü başladı. 1. Engelsiz Farkındalık Festivali adı altında düzenlenen etkinliklerde 8 Mayıs’ta Talasemi Derneğinin stand  açılışı ve basın açıklaması vardı.. 9 Mayıs günü Yarenlik alanında saat 10.00’da Kan Bağışı kampanyası düzenlenirken Ticaret ve Sanayi Odasında ise Talasemi ve engellilerin iş konusu üzerine bir konferans verildi.

10 Mayıs tarihinde saat 10.00’da Cumhuriyet meydanında Atatürk anıtı önünde çelenk sunumu yapıldı. Ardından saat 10.30’da Cumhuriyet meydanından Kültür Parka doğru Farkındalık yürüyüşü yapıldı.  Ardından Tarsus Kültür Parkta festival düzenlendi.. Değişik etkinliklerle devam eden festivalde akşam saat 20.00’de Açık Hava sineması ile  Engelliler ve aileleri yazlık sinema keyfi yaşadı.

Etkinlikler ve festival her gün saat 10.00’den gece saat 22.00’ye kadar animasyon, sergiler konserler ve açık hava sinemaları ile devam edecek. En son 15 Mayıs Pazar günü Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğunun gösterisi ve Engelsiz Halk Oyunları Topluluğunun gösterisi yapılacak.

 Aynı etkinlikte satış stantları kurularak özel gereksinimli bireyler tarafından yapılmış el emeği ürünler sergilenecek. 16 Mayıs  günü de  Tarsus Belediye Nikah salonunda saat 11.00’de Engelsiz Yaşam  ile ilgili bir konferans gerçekleştirilecek. Bu etkinlikte Prof. Dr. Çetin Okuyaz, Prof. Dr. Melek Sezgin, Prof. Dr. Mehmet Çolak, Prof. Dr. Abdullah Milcan, Uzman Fizyoterapist Betül Asena Kara konuşmacı olarak yer alacak.

Yani bu  yılki Engelliler Haftası gerçekten dolu dolu kutlanacak ve Engelliler hem  etkinliklere katılım gösterip hem de destek verecekler. Bir hafta boyunca değişik ve birbirinden güzel etkinliklerle kutlamalar yapılacak.

Engelliler için futbol ve diğer bazı sportif etkinlikler gerçekleştirileceği gibi, Görme Engelliler Dernek Başkanı Fikri Topuz’un da aralarında olacağı bazı engelli sanatçılar konserler verecek, müzik aletleri çalarak hünerlerini gösterecekler.

Tüm bu güzel etkinliklere Engelli aileleri, protokol mensupları ve Tarsus haklıda destek vermekte. Bir hafta boyunca da güzel etkinlikler gerçekleştirileceği anancıyla tüm Engelli kardeşlerimizin haftasını kutluyorum.

xx

Buraya kadar yazdıklarım ve anlattığım proğram belki  engellilerin sorunlarının çözümü için yeterli kabul edilmeyebilir. Elbette engelli kardeşlerimizin sorunlarını bir anda veya bir kaç ay içinde çözmek kolay değil.

Her engellinin karşılaştığı sıkıntılar sorunlar vardır. Aracının aküsü biten, akü alamayan, yada düne kadar engelli maaşı alırken  bilinmeyen bir nedenle  engelli maaşı kesilen ev mağdur duruma düşenlerde var.

Bunlar için ısrarcı olunup sorunların çözümü için özel çalışmalar yapılmalıdır. Geçtiğimiz aylarda İlçe İnan Hakları Kuruluna engellilerden temsilciler alındığını biliyorum. Bu temsilciler, engelli kardeşlerinin sıkıntılarını öğrenip bunları ilgili ve yetkililere bildirerek çözümlerine yardımcı olmalıdırlar.

Sözlerimizi güzel bir alıntı ile noktalayalım.

“Gökyüzünün derin mavi boşluğundan büyülenmiyorsan,

Bir kelebeğin kanadı seni senden alamıyorsa,

Şaşırtmıyor, sarsmıyorsa zarafeti daldaki çarkıfeleğin,

Örümceğim ağındaki mucizeyi görmüyorsan,

Yüreksel engellisin. Kaldır at engellerini..”

Bu hayatta engelimiz olabilir. Elimizde, kolumuzda, ayağımızda, kulağımızda, gözümüzde veya vücudumuzun herhangi bir yerinde. Ama yeter ki kalbimizde engel olmasın.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI