:: 30 Kasım 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

TARSUS'TA GÜNDEM

31 Mart 2021 Çarşamba 10:41

Son günlerde Tarsus’ta gündem değişti.

Sanki Tarsus’un başka sorunu yokmuş gibi, gündem birden   Yarenlik alanına döndü.

Geçtiğimiz haftalarda Ticaret ve Sanayi Odasının toplantı salonunda Oda  başkanları ile toplantı yapan Mersin Büyükşehir belediye Başkanı VAHAP SEÇER, fikir alış verişlerinden sonra Yarenlik alanı konusunu görüşmüşlerdi.

Başkan Seçer  “Yarenlik  Alanında bir düzenleme yapacağız ‘’demesi üzerine oda başkanları’’Sayın Başkan burası derhal trafiğe  açılsın’’önerisi gelir.

Başkan Seçer, bunun üzerine kamuoyu araştırması yaptırıyor.

YARENLİK ALANI  ARAÇ  TRAFİĞİNE  AÇILSIN!

Oradaki oda başkanlarının hepsi Tarsus’u bilen ve seven insanlar. Hepsi de  başkana “bu Yarenlik alanını araç trafiğine yeniden açın” dediler.Bunların başında Borsa ve TSO başkanı da geliyor. 

Şoförler Odası başkanı DURAN ŞEN dahil tüm başkanlar  olumlu görüş bildirdi.

Tüm başkanları isim isim yazmaya gerek yok.  Tarsus’u bilen bu oda başkanları  Yarenliğin trafiğe açılması yönünde görüş bildirdiler.

Hatta Borsa başkanı Murat Kaya “ bu konuda anket yapılsın, İlk imzayı ben atarım” dedi. 

Kendisine teşekkür ederiz.

Yarenlikteki esnafların büyük çoğunluğu da  araç trafiğine açılmasını istiyor.

Turkcell bayisi Abdullah Kuran ve Serkan Demirler  birer esnaflar  olarak güzel temennilerde bulundu ve “YARENLİK ALANI ARAÇ  TRAFİĞİNE AÇILSIN” dediler.

Yine Tarsus’un tanınmış simalarından ve tanınmış işadamlarından Baba Kitabevi sahibi MURAT BABA’da, yayınlarımıza destek vererek “Yarenlik alanının açılması herkes için iyi olur” dedi.

İşte bu Yarenlik alanı artık gündem oldu.

 

KEŞMEKEŞLİK BİTSİN

Bizde yerel basın olarak Yarenlik Alanının keşmekeşliğini, yol geçen hanı olduğunu aylardır yazıyoruz.

“Bu ağaçlar Yarenlik Alanı karanlığa sokuyor” dedik.

Yarenlik Alanının durumu gece ayrı, gündüz ayrı, burası ağaçların kötü budanmasından karanlıkta kalıyor dedik.

Gerçekten de Yarenlik Alanı bir yol geçen hanı gibi. Bisiklet, mobiletler geçiyor. Taksiler geçiyor. Bazı geceler tır bile giriyor.

Bu konuda çok yazılar yazdık. Şimdilerde Yarenlik Alanının araç trafiğine açılıp açılmaması gündeme geldi. Bizde gazetecilik mesleğimiz gereği bunu gündeme getiriyoruz.

Anketlere gelince..

Elbette açılsın diyende, açılmasın diyende var. Demokraside herkes  fikrini söyler. Bizim sahadaki gözlemimiz anket sonuçlarının Yarenlik alanın trafiğe açılması noktasında.. Çünkü sokakta hasbelkader görüştüğümüz insanların kahir ekseriyeti bu görüşte..

Bizim ne düşündüğümüze gelince

Biz diyoruz ki ‘’Yarenlik açılsın, bu engel aşılsın’’

 

HATIRLATMA

Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkililerine hatırlatıyorum.

Bu Yarenlik Alanı yeniden açılacaksa, tek yönlü bir yol olmalı. Araç parkına izin verilmemeli. Sağdaki soldaki kaldırımlar çok geniş bırakılarak kaldırımlar ağaçlandırılarak ve saksılar konularak tek şerit tek yönlü araç trafiğine açılabilir.

Kesinlikle araç  park etmesine izin verilmemeli. Bu şekilde yeniden açılmasını en çok isteyen benim. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı VAHAP

SEÇER anket sonuçlarına baksın ve çoğunluk istiyorsa, Yarenlik Alanını tekrar açtırsın.

Tek araç gidişine izin verildiği zaman  Tarsus’un ana arteri olan bu alan Tarsus’ta araç trafiğinin rahatlamasına vesile olacaktır. Bu kentte akşamları  ve sabahları trafik çok sıkışıyor. Bu 2-3 sene sonra trafik sıkışıklığı daha kötü olur.  Şu anda bu kentte en az 110 bin araç var. Bu araç trafiğinin sıkışıklığı ne olacak? Otopark sorunu da had safhada.

O gün kardeşimin biri de yazmış. Eline sağlık.

Dükkanların önünde dubalar duruyor, kimse park yaptırtmıyor demiş.. O da ayrı bir olay. Bu kentte en kısa zamanda otopark sorununu çözümlemek gerek.

Bizler Yarenlik Alanının açılmasının şart olduğunu tekrarlıyoruz.

Bu kentte elbette kapatılması gereken caddeler vardır. Bu konuyu Tarsus Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkilileri oturup değerlendirsin. Bu şehirde Şehir mimarları, mühendisleri var. El birliği ile bu konuya bir karar versinler. Şu an Yarenlik Alanı bir yol geçen hanı gibi. Geceleri karanlık, gündüz taşıtların cirit attığı bir yer. Araçlar gece gündüz buradan geçiyor. Durumu bilen biliyor, gören görüyor.

 

                        KÜLTÜR PARK       

Yarenlik Alanının diğer ucunda Kültür Park var. Türkiye’ye nam salmış bir parkımız vardı. Eski parkın adını şimdilerde  Kültür Park koydular. Burada havuz ve ağaçları ile muhteşem bir görüntü vardı. Ağaçlar kesildi, içinde akan sular kalmadı. Artık oraya da giden yok. 50 yaş üstü herkes bu parkı bilir. Çocukluğumuzun geçtiği bu parkı canlandıralım. Belki burayı düzeltirsek Çocukluğumuzu hatırlarız. Yine nikah salonunun olduğu yerde bir Atatürk parkı var. Bu iki parkın yeşilliği kente nefes aldırıyor. Ama biraz daha canlandırılmalı. Bu hususta Mersin Büyükşehir Belediyesi bir şeyler yapmaya çalışıyor. Geçenlerde Büyükşehir Belediyesi  Kadınlar komisyonu bu parkın içinde kadınlara satış standları açtırdı. O bile hareketlilik getirdi. Buna benzer çalışmalar yapılmalı ve Tarsus nefes almalı.

Herkese virüssüz bir gün diliyorum.

Allah’ım, hepimizi bir an evvel bu virüs belasından kurtarsın.

Dedikodusuz,  laf getir götürsüz bir şehir diliyorum.

Birçok kişinin iliğine işlemiş, Dedikodu, getir götür çok.

Allah bir virüs belasını başımıza verdi, maske takmaya mecbur bırakarak ağızlarımızı bile bantladı, ama insanlar yine de susmuyor.

Dedikodu, getir götür çok..

Bugünlük bu kadar..

NOKTA diyorum ve yazımı noktalıyorum.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI