::
22 Şubat 2024 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TARSUS'TA GÜZEL BİR HİKAYE YAZILIYOR

18 Şubat 2022 Cuma 09:02

Tarsus, Türkiye açısından  dünyada bilinen en eski 3 kentten biri.

Bizler de bu kadim topraklar üzerinde dünyaya gelip, burada yaşamaktan; bu memleketin havasını teneffüs edip, bu topraklarda yetişen sebzeleri, meyveleri ve buğdayından yapılan ekmekleri yemekten hoşnutuz. Devletimizi, ülkemizi, memleketimizi  ve insanları seviyoruz.

Ancak; istiyoruz ki, bu kent  artık hak ettiği konuma gelsin.

Bu kentte doğmasa da sonradan gelip yerleşen insanlar kardeşçe yaşasın, bu kentin başarısı kalkınması için çalışsın. Çünkü burada bizimle aynı kaderi paylaşan herkes bizim kardeşimizdir, hemşehrimizdir. Önemli olan kişinin nüfus cüzdanında yazan memleket değil,  doğduğu yer kadar doyduğu ve ekmeğini aşını kazandığı  memleket de önemlidir. Yani bizim memleket “TARSUS” için çalışan; çaba harcayan herkesin bizim başımızın üzerinde yeri vardır.

Bu kente hizmet için dün biri başkan seçilmişse, yarın başkası da başkan olabilir. Demokrasinin beşiği olan bu kentte kim Tarsus ve Tarsus’ta yaşayanlar için alın teri döküyorsa, emek harcıyorsa ve insana insan olduğu için değer verip hizmet üretiyorsa biz onu alkışlarız. Bu Belediye Başkanı da olabilir, kaymakam da olabilir, Müftü de olabilir, siyasetçi de olabilir, Öğretmen de avukat ta veya bir başka meslek dalından da olabilir. Tarsus için çalışan herkesi kardeşimiz, dostumuz biliriz.

Şu anda bu kentin ana sorunlarının çözümü için  uğraş verilmektedir.

Bu kentin kaderini tayin edecek veya değiştirecek çabalar vardır, engeller ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu engelleri aşmak;  bu kentte yaşayanların görevidir, sorunudur.  Bizlerin, hepimizin el ele vermesiyle çözümlenecek sorunlardır.

NEDİR BU SORUNLAR?

--Öncelikle 10 bin yıllık geçmişiyle, tarihi ve kültürüyle adını dünyaya duyuran TARSUS, il olmalıdır. 30 yıldır verilen uğraşlara rağmen bu kenti il yapmayan siyasetçiler bundan utanmalıdır. Kimse bu engeli ortaya koyarak “bizim suçumuz yok” demesin. Siyaset sanatı insana, ülkeye, millete devlete hizmet etme sanatıdır. Madem ki  siyasetçiler hizmet  etmek için ortaya çıkıyor, “Halka hizmet yapacağım” diyerek oy istiyor, bunun için sözler veriyorsa, bu sözlerin ilki olan “TARSUS’U İL YAPMA SÖZÜNÜ” yerine getirmelidir.

Maalesef ; bugüne kadar Tarsus ilçe elbisesinin içinde (altında) sıkışıp kalmaktadır. Elimizdeki değerler il olduğu için Mersin tarafından alınmakta veya  dallarımız kollarımız kırpılıp Mersin’e hediye edilmektedir. Kanadımızı kolumuzu kırıp Tarsus’u küçültmeye çalışanlar maalesef bunu başaramıyorlar ve Tarsus her geçen gün büyümeye , kabuğunu kırmak için çabalamaya devam etmektedir. Bizleri 30   yıldır kandıran siyasetçilere artık “YETER” diyoruz.

Kimse bu kentin “İL” olmasını sağlamadıktan sonra gelip oy istemesin. “Bize oy verin, sizi il yapacağız” yalanlarını bize yutturmaya kalkmasın. Çünkü kandırıla kandırıla artık bıktık. Bizler artık sandığa gittiğimizde “Mersin Milletvekilini” değil, “Tarsus milletvekilini” seçmek istiyoruz.

Şimdi önümüzde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı var. Bazı siyasi partiler “Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılında Türkiye’de 100 il olacak” demekte. Buna öncelikle inşallah derken, seçimden önce bu sözün yerine getirilmesini ve şu an 81 olan il sayımızın 19 yeni ilçenin il yapılarak 100’e tamamlanmasını bekliyoruz. Bu 19 yeni il içinde de Türkiye’nin gerek toprak, gerek nüfus, gerek tarihi, kültürü ve ekonomisi ile ilk sırada yer alan Tarsus’un bulunmasını ve İL hakkımızın verilmesini istiyoruz. Bizler önümüzdeki yıl yapılacak 100. Yıl  genel seçimlerinde gerekirse plaka sayımızın da 100 olarak verilmesini isteyerek kendi milletvekillerimizi seçip Meclise göndermek istiyoruz.

Her ne kadar resmiyette nüfusumuz  347 bin olarak gösterilse de misafir yabancılarla 400 binleri geçen  nüfusumuzla listelerde 59 vilayetten üstteyiz. Devletimize verdiğimiz vergilerle katkıda bulunan  ilinin ekonomisine artı değer katan ender ilçelerden biriyiz.

Birileri çıkıp da “Kriterleriniz uymuyor” yalanını tekrarlamasın bizlere.. Bir Osmaniye, bir Düzce, bir Kilis, bir Aksaray’ın kriterleri mi araştırıldı da il yapıldı. 67 olan il sayısı bugün 81 olurken   hangisinin Tarsus’tan daha çok devlete vergi veren ve nüfusuyla, toprağıyla büyük olduğunu iddia edebilirsiniz.

Bizim Şırnak’dan, Bartın’dan, Yalova’dan, Iğdır’dan, Bayburt’tan ne eksiğimiz var ki, bu kentin bugüne kadar il hakkını vermediniz?

Lamı cimi yok! Bu kente yeni dönemde oy istemek  için gelecek siyasetçiler, İl hakkımızı vermediği sürece onlara oy vermek yerine boş oy vermeyi tercih ederim.  Hakkımızı ararken protestomuzu demokratik yollardan yaparak siyasetçilerin doğru yolu bulmasını sağlayabiliriz. Ben şahsen, bu kent  2023  yılındaki seçimlerde (veya daha erken yapılacak genel seçimlerde) İl yapılmazsa sandıkta boş oy atacağım.

Tarsus’un il olması için öncelikle bir  “Tarsus İl Yaptırma Derneği” gibi bir sivil toplum kuruluşu kurarak siyasetçilere son uyarılarımızı yapmalıyız. Bunu başarmak için yasal yollardan Ankara’ya, TBMM’ye, tüm siyasetçilere ciddi bir çağrı yaparak hakkımızı almalıyız.

Tarsus’un  sorunu çok. Bugün öncelikle il konusunu yazdım.

İkinci konumuz, Hızlı Tren Projesi ile Tarsus’a Berlin duvarı çekilmesi olayı..

Onu da bir dahaki yazımızda ele alacağım.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI