::
17 Haziran 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duygu SUCUKA Duygu SUCUKA

TARSUS'TA MOBİLET GÜRÜLTÜSÜ

21 Temmuz 2015 Salı 09:01

Zaman zaman aile ziyaretine giderim. Doğup büyüdüğüm şehir olduğu için oraya gittiğimde aidiyet duygusu tazelenir. Sanki hep orada yaşıyormuşum, orada yaşamak istiyormuşum gibi bir duygudur Tarsus’ta olmak.

Bugüne kadar Tarsus’la ilgili birçok konuda yazmışımdır.  Eleştirdiğim, düzelmesini istediğim ya da övünç duyduğum her şey. Sorun düzelmiştir ya da devam ediyordur. Ben bana düşeni, yani gözlemlediklerimi gerek gördüğümde köşemde işliyorum.

Bugün şehrin gürültüsünü artıran, şehir yaşamının yarattığı stres katsayısını yükselten mobiletlerden bahsetmek istiyorum.

Bayram vesilesiyle buradayım. Evimizin balkonunda oturuyoruz. Gürültüden, oturmak ne mümkün. Kulaklarınız sağır olurcasına basıyorlar gaza. Susturucusu çıkarılmış otomobiller, bazen öyle bir bağırıyor ki, herkes merakla ona baksın diye. Bakınca külüstür bir araba, içinde de eğitimsiz olduğu kesin bir sürücü. Hemen arkasından bir mobilet, sonra bir daha, bir daha… Etrafa caka sattığını düşünen henüz olgunlaşmamış çocuklar ya da cahil cühela tipler. Basıyor da basıyor gaza. Sanki burası yarış pisti. Altındaki susturucusu çıkarılmış mobileti, son dem bağırtıyor. Dönüp bakınca daha vahim bir görüntüyle karşılaşmak çok olası. Üzerinde iki genç var, ön teker havada, arka tekerin üzerinde gidiyor mobilet. Şov yapıyor mübarek. Herkes ona baksın kompleksiyle şehrin büyüsünü bozmaktan kıvanç duyuyor.

Şehrin işlek caddelerindeki manzara budur.Eminim ki Tarsus dışındaki birçok yerde de durum bundan farklı değildir.Arada bir tane de sesiz bir mobilet dikkatimi çekti. Hiç ses yok. Bu nedir, niye böyle hiç sesi yok diye sordum, meğerse elektrikliymiş. Pek alaymış, tüm mobiletleri toplayıp elektrikliye çevirsinler diye bir de temennide bulundum.Tarsus, Türkiye’nin en modern, en zengin, yaşanması en güzel, en büyük ilçelerinden birisi iken, en büyüklüğü biraz daha büyümüş ama diğer özelliklerini kaybetmeye yüz tutmuş bir ilçe haline gelmiştir. Çukurova’nın dışarıdan, özellikle Güneydoğu’dan aldığı göçler Adana ve Mersin’in yanı sıra Tarsus’u da yüksek düzeyde olumsuz etkilemiş, nüfus kalabalıklaşınca yaşam zorlaşmıştır.

Zorlaşan yaşam, eskiden beri var olan mobiletlerin sayısını daha da artırmıştır. Ancak bu mobiletlere sıkı bir denetleme getirilmesi, susturucu takılmaya zorlanması, susturucu olmayanın parka çekilmesi gibi uygulamalara gidilmesi zorunluluk arz etmektedir. Sürücüsünün mutlaka ehliyetli olması da uygulamalar arasında olmalıdır.Mobiletin üzerindeki çocuk (sürücülerin birçoğu çocuk yaşta), çevreyi rahatsız ettiğinin bilincinde değil. O tek teker üzerinde gittiği ve son dem bağırttığı mobiletiyle başının göğe erdiğini zannediyor. Şehir halkı buna öylesine alışmış ki, şehrin düzenini bozanlara kafa bile yormuyor.

Ey bu şehri yönetenler, lütfen bu manzarayı çıkıp bir izleyin, görün. Bu şehrin güzelliği, birçok olumsuz faktörden etkileniyor olabilir ama bir kez de gürültü kirliliğiyle elden gidiyor. Cehaletin çevreyi rahatsız etmesine, gürültü kirliliğinin güzelim şehrimi yaşanmaz hale getirmesine benim tahammülüm yok. Sizin de müsaadeniz olmasın lütfen.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI