:: 09 Ağustos 2020 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TARSUS'TA ÖNEMLİ BİR SEMPOZYUM

14 Aralık 2019 Cumartesi 14:58

Tarsus yine önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacak.

Kentimizde 16 yıldır yayınlanan Aratos Dergisi tarafından düzenlenen “Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu” başlıyor.

Bu yılki sempozyumda “Kent Sosyolojisi ve Kent Tarihleri” tartışılacak.

Türkiye’nin ilk kuşak sosyologlarından biri olarak bilinen ve 7 Aralık 1979 günü  bir saldırı sonucu öldürülen bilim insanı ve aydın Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil anısına gerçekleştirilecek olan Sempozyum Aratos Kültür Sanatevi’nde yapılacak.

Bugünkü (14 Aralık cumartesi günkü) sempozyumda sosyolog, şehir plancısı, mimar ve kooperatif yöneticileri “Kent Sosyolojisi ve Kent Tarihleri” konularında bildiriler sunacaklar.

Bildiğimiz gibi Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’in doğum yeri Tarsus’tur.

Sempozyuma Tütengil’in çocukları Kaya ve Deniz Tütengil de katılacak. Sempozyum, açılış konuşmaları ve Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’i anmayla başlayacak.

Konuk konuşmacı olarak, Mersin Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Erjem, sempozyumda, “Kent Sosyolojisi Bakış Açısından Kent Güvenliği ve Güvenli Kentler” başlıklı bir sunum yapacak.

Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, Sempozyuma ilişkin olarak 2018 yılında “Basın Sosyolojisi” konulu bir sempozyum gerçekleştirdiklerini dile getirerek, “Bu yıl, 2. Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu’nu, ‘Kent Sosyolojisi ve Kent Tarihleri’ başlığıyla yapacağız. Neredeyse son kırk yıldır yaşanan plansız ve çarpık kentleşme, kentsel dönüşümün özellikle müteahhitlere rant sağlayan bir projeye dönüştürülmesi, göç, kentlerin tarihi ve kültürel dokusunda yarattığı bozulma, estetik yoksunu yapılaşma gibi konularda akademisyen ve uzmanlar tarafından bildiriler sunulacak”.

2. Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu’nda, ‘Kent Sosyolojisi ve Kent Tarihleri’ başlığıyla sunulacak bildiriler şunlar:

"Tarihi Kentler Üzerinde Dönüştürücü Güç: Soylulaştırma” Dr. Öğr. Üyesi Demet Onur (Kırklareli Üniversitesi); “Sosyal, Ekonomik, Kültürel ve Teknolojik Değişimlerin Geleneksel Tarsus Evlerinde Malzeme Kullanımına Etkisi” Prof. Dr. F. Duygu Saban/Arş. Gör. Rukiye Tüter (Çukurova Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi);  “Tarihi Çevrede Yeni Yapı Tasarımının Kullanıcı Algısına Etkisi-Tarsus Örneği” Mimar Kübra Kaplan-Mimar Burcu Yıldız-Prof. Dr. Duygu Saban (Çukurova Üniversitesi); “Türkiye’de Kentleşmenin Sosyal Değerler Boyutu ve Ortaya Çıkan Sorunlar” Yard. Doç. Dr. Aydın Yaka (Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri/Emekli); “Gazete Haberleri Üzerinden Kent Tarihi Okuması-Adana Abidinpaşa Caddesi Örneği” Y. Mimar Beliz Büşra Şahin (Adana Büyükşehir Belediyesi), Prof. Dr. Fazilet Duygu Saban (Çukurova Üniversitesi Mimarlık Fakültesi); “Halkçı Bir Kentsel Dönüşüm Örneği Adana-Koop” ,Yasemin Kırğıl (Adana Koop eski Genel Müdürü).

 

Uğur Pişmanlık’ın verdiği bilgiye göre, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’in ölümünün 40. yılı nedeniyle bu yıl 2. kez yapılacak olan sempozyum, bundan sonra iki yılda bir gerçekleşecek.

Katılımınız sempozyumun  daha renkli geçmesini sağlayacaktır.

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI