::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TARSUS'TA TİYATRO GÜNLERİ

15 Ağustos 2022 Pazartesi 20:29

Tarsus’ta yaz ayında bir yere gidemeyenler ve sıcakta yanmak zorunda kalanlar boşuna hayıflanmasınlar..

Kimileri; “Bir yazlığımız yok ki yaylaya gidelim”

Yada ; “Deniz evimiz olsaydı, Tarsus’un 40 dereceyi bulan sıcağında yanmazdık” diye düşünenler..

Öncelikle “Biz sıcak kanlı insanlarız, sıcak bize dokunmaz” diyerek kendinizi teselli edebilirsiniz.Yada “Elbette bu kent sıcak. Ama burada da  kış bir ay oluyor. Ondan sonrası soğuk memleketlerden daha iyi durumdayız” diyerek bir başka teselli kaynağı bulabilirsiniz.

Yarı şaka, yarı ciddi yazdığım bu satırlardan sonra gelelim sadede!.

xx

SICAKTA TİYATRO

Tarıma, sağlığa, eğitime, Kadınlara, gençlere ve özellikle de sanata büyük önem veren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, yaz sıcaklarında kentte kalmak zorunda kalanların ve köylerdeki hemşehrilerimizin bir nebze soluk alabilmesi için “Yaz Tiyatro Şenliği” yapılmasını sağladı.

Bu kapsamda özellikle merhum usta tiyatrocu Levent Kırca anısına çıktıkları turnede özellikle Tarsus’a özgü yazdıkları oyunları sahneye koydular.

Bunun için Tarsus genelinde  22 gün aralıksız süren tiyatro akşamları gerçekleştirildi. İlk gün Fevzi Çakmak mahallesinde İŞGEM önünde başlayan tiyatro etkinliğine katıldım. Birde önceki gün kent merkezinde Tarihi Evler sokağının bulunduğu Kızılmurat mahallesinde  Saint Paul Meydanı'nda 2 bin vatandaşımızın katılımıyla muhteşem bir final gecesinde yer aldım.

Bu yaz sıcağında o meydana 2 bine yakın insanı toplamak kolay değildi. 2-3 yıldır pandemiden dolayı sıkılan insanlarımız, yayla ve denize gidemeyenler akşamın serinliğinde evlerinden çıkıp Saint Paul meydanına koşmuşlardı. Başta Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, tüm  Belediye Başkan yardımcıları, bazı Belediye Meclis üyeleri ve Tarsus-Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü ile Muhtar arkadaşları, onların yakınları ve kadınlı, erkekli, yaşlı, çocuklu binlerce insan yıldızlı bir gökkubbenin altında tiyatro izlediler.

Sanatçılar Ferdi Akarnur, Deniz Oral, Seval Tufan, Pekcan Türkeş, Uhde Seçil ve Ahmet Çevik; bu kentte kaldıkları sürede  geceleri Tarihi Evler sokağında bulunan St. Paul Hotel’de Tarsus Belediyesi adına  müdüre  İnci  Kalpak Işık hanım ve ekibinin konuğu oldular. Ekibe Otel önünde bile büyük ilgi gösteren Tiyatroseverler gördüm 22 gün boyunca.. Ekip gündüzleri de kentimizin tarihi ve turistik yerlerini gezmişler. Bunu son gün tiyatrosunda doğaçlama olarak açıkça belli ettiler. Tarsusluların gündüz 40 derece sıcakta ne hale geldiklerini gösterdiler. Saklı Cennette serinleyip Keşbükü ırmağında suya girmenin ne kadar güzel olduğundan dem vurup bir de “Ayşe’nin yarığından” bahsettiler. Halkı kahkaha tufanına boğdular.

BAŞKAN BOZDOĞAN’IN SÖZLERİ

Final bölümünde sahneye davet edilen Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ''22 gün boyunca kavurucu sıcaklara rağmen dağ, ova ve merkez mahallelerimizde perde açan tiyatro sanatçılarımıza ve meydanları tıklım tıklım dolduran Tarsuslu hemşehrilerimize teşekkür ediyorum... Çünkü 22 günde 18.500, hatta 19 .000 civarında insanımız tiyatro izledi, sanatla buluştu. Levent Kırca gibi usta bir  tiyatro sanatçısının anısına sahne alan Tiyatrocu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Levent kırca,   vefat etmeden önce “Cumhuriyetle kalın, Atatürk’le kalın” demişti.  Bugün Levent Kırca anısına sizleri Sanatla Tarihle buluşturmaktan mutluluk duyuyorum. Bizim kırmızı çizgimiz VATAN, BAYRAK  ve ÖZGÜRLÜK’tür.  Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının canları pahasına kurtarıp kurdukları Cumhuriyete sahip  çıkıyoruz ve her zaman sahip çıkacağız. Bu Cumhuriyet beni doktor yaptı. Bu Cumhuriyet benim Tarsus’a Belediye Başkanı olmamı sağladı. Hepimizin bu Cumhuriyete borcumuz var. Kadınlarımızın da Cumhuriyete borçları var, Atatürk’e borçları var. Bu cumhuriyet sayesinde bizler böylesine özgür yaşıyoruz. Cumhuriyete, bayrağa, vatana ve sanata her zaman sahip çıkacağız. Bu tarihi kentte sanatla iç içe olacağız.”' dedi.

Sanat ve kültür adına güzel sözler sarf eden, güzel çalışmalar yapan başkan Bozdoğan’a “Yaz sıcaklarını” geceleri serinlettiği için teşekkür ediyorum.

(Birinci bölümün sonu..Devamı  var)

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI