:: 19 Ekim 2019 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TARSUS'TA TREN KAZALARI

27 Haziran 2019 Perşembe 10:06

Türkiye’nin acaba hangi kentinde kenti ortadan ikiye ayıran tren hattı vardır?

İlk cevap belli.. “Tarsus’ta var!”

Öyle ki, Tarsus’un tam ortası olarak kabul edilen Toros mevkiinden bir demiryolu hattı geçmektedir. Bu demiryolunun bir yönü  Mersin’e gitmekte, diğer yönü ise Adana, Yenice ve oradan Ankara istikametine yol bulmaktadır. Haliyle Türkiye’nin birçok kentine giden trenler, Tarsus’un içinden geçmektedir. Kara taşıtlarının 100 bini geçtiği günümüzde bir de demiryolu ağının aynı güzergahlardan geçmesi  nedeniyle sık sık kazalar yaşanmaktadır

Son yıllarda elektrikli yada hızlı trenler için güzergahlar hazırlanması nedeniyle Tarsus’ta  birçok bölümde demiryolunun çevresi ihata duvarı ile çevrilmekte, demiryoluna kara taşıtı ve insan girmesi önlenmektedir. Ama bu sadece Tarsus kent içinde böyledir. Mersin istikametinde Öğretmenler mahallesi-Yeni Hal, Adana istikametinde ise Yeşilyurt-Fahrettinpaşa hattından sonra ihata duvarı bulunmamaktadır. Birde sadece Torosta üstgeçit ve mezarlık-Kavaklı hattında altgeçit bulunmaktadır. Yeşilyurt,  Fahrettinpaşa, Mithatpaşa, Yeni Hal,  Devlet Hastanesi Acil Servis karşısında henüz alt yada üst geçit yapılmadığından burada bariyel demiri ile güvenlik sağlanmaktadır. Bu gibi tedbirlere rağmen tren kazaları bitmemektedir.

Ayrıca Tarsus çıkışlarında  diğer duraklar arasında alt yada üstgeçit olmayışı, bazı geçitlerde ise sadece bur uyarı tabelası bulunduğundan kontrolsuz hemzemin geçitlerde kazalar olmaktadır.

İşte bunun son örneği, Tarsus Yenice arasında Yunacık mevkiinde meydana gelen tren-minibüs kazasıdır. Kaza olan bölgede bir uyarı levhasından başka bir engel yoktur. Buradan geçen kara taşıtlarının sürücüleri dikkatli olmak zorundadır. Son olayda 24.06.2019 günü bir işçi minibüsü  hemzemin geçitten geçerken araç stop etmiş ve o sırada geçide yaklaşan yük treninin altında sürüklenmiştir. Olayda bir kişi ölürken 4 kişi yaralanmıştır. Araç hurdaya dönmüştür. Araç şoförü erken davranıp kapıyı açarak kaçmamış olsa, kendisi de ölebilirdi. Olay Türkiye genelinde büyük yankı bulmuş ve siyasiler bu konuya duyarlılık göstermiştir.

Milletvekili  Baki Şimşek,  Tarsus’ta, 1 kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı kazanın olduğu yerde önlemlerin alınması gerektiğini ifade ederken  bir başka Tarsuslu milletvekilimiz Ali Mahir Başarır ise  “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir soru önergesi vermiştir. Başarır “Kaza ile ilgili sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını” istemiştir.

 Başarır “Daha önce hızlı tren projesi kapsamında bulunan Adana- Mersin arası demiryolları projesinde çok sayıda alt ve üstgeçit yapılacağı, dönemin Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan tarafından ifade edilmişti. Ancak sadece Tarsus  Kavaklı

Mahallesi’nde alt geçit ve Yunusoğlu Mahallesi’nde üst geçit yapılmış ve proje durma

aşamasına gelmiştir. Mecliste ilgili bakanlık bu sorulara en kısa zamanda yanıt vermeli ve gereken tedbirler alınmalıdır.

Çünkü dört bir yanı demir ağlarla örülü Türkiye’mizde meydana gelen tren kazaları azımsanmayacak kadar çoktur. Ve kaldı ki, bu kazalarda maalesef hem can kayıpları, hem de mal kayıpları yaşanmaktadır.

Ve insanların  hayatlarında onulmaz yaralar açmaktadır.

O nedenle Tarsus-Mersin  ve Tarsus-Adana yönlerine gidiş gelişlerdeki tüm hemzemin geçitlerde alt veya üstgeçitler yapılmalı, yapılmasına imkan olmayan yerlerde geçişler kara yolu araçlarının geçişine kapatılmalıdır.

Çünkü insan hayatı bu kadar ucuz değildir ve canlarını kaybedenlerin hayatları geri gelmediği gibi ailelerinin ve geride kalanlarında hayatları kararmaktadır.

Tren kazalarının önlenmesi için acilen gerekli tedbirler alınmalıdır.

Hızlı tren projesi ile yapılması gereken alt ve üstgeçitler hızla yapılmalı, ihata duvarları çekilmelidir.

 

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI