:: 27 Haziran 2019 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet YAŞOT Mehmet YAŞOT

TARSUS'UN DİL FAKÜLTESİ NİÇİN ADANA'YA GÖTÜRÜLDÜ

26 Eylül 2018 Çarşamba 08:58

Geçen hafta Tarsus Ekspres gazetesi yayın ekibi Tarsus Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Sayın Orhan Aydın’ı ziyaret etti.

Bu ziyarette gazetemiz kurucusu Mustafa Erdoğan ve yazı işleri müdürü Ahmet Can Erdoğan’a sayın rektör bazı açıklamalarda bulunmuş.

Ben öncelikle Tarsus Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Sayın Orhan Aydın’a kentimize hoş geldiniz diyorum ve görevinde başarılar diliyorum..

Sayın rektörün ziyarette..

“Tarsus’ta fakülteleri tamamlayalım” sözlerine takıldım. Bu sözler beni bundan üç yıl öncesine götürdü.

Rahmetli eski Tarsus belediye başkanlarından Ali Haydar Eyüboğlu ile İstanbul’daki evinde (sağ iken) oturmuş konuşuyoruz. Orada Eyüboğlu bana bazı şeyler anlattı.

“Sayın Mehmet Yaşot, Tarsus Üniversitesi kurulması ve fakültelerin tamamlanması için belediye ve Tarsus ticaret ve sanayi Odası geçmiş yıllarda kolları sıvamıştık. Fakülteleri tamamlamadan  ben milletvekili seçilmiştim.

 Tarsus’taki çalışmalarımızda kentimize bir Tarsus Dil Fakültesi kurmuştuk. Dekan Adana’da ikamet ediyordu. Yani Tarsus’a gel git yapıyordu.

Ben milletvekili seçilince dekan da fakültesini sessizce Adana’ya taşımış.

Bunun üzerine kendisine telefon açtım. Yaptığının yanlış bir iş olduğunu söyledim. Dekan da bana “Sayın milletvekilim siz milletvekili olup Ankara’ya gidince Üniversite işi yattı. O yüzden bende fakülteyi Adana’ya taşıdım” dedi.

Ali haydar Eyüpoğlu bunları bana anlatırken bile üzgündü.  O olay yaşandığında da çok gülmüş.

Yine o yıllar bir fakülte daha açacaklarmış.. Fakülte yeri olarak da Tarsus ticaret meslek lisesini belirlemişler. Onunda hikayesi var elbette.

Bunu da anlattı Ali Haydar Eyüboğlu..

“Biliyorsun o yıllarda ben Ticaret ve Sanayi Odasındaydım. Bir Ticaret Lisesini daha sonra Fakülteye döndürecektik. Şimdiki  Kasım Ekenler Ticaret  Lisesinin yerinde bir ekmek fabrikası vardı. Sahibiyle sıkı bir pazarlık edip orayı satın aldık. İnşaatı Ticaret Odası yaptırıyordu. Ama paramız yetmedi, para bitince o zamanın zengin fabrikatörlerinden Kasım Ekenler’in yanına gittim.

“İnşaat devam etmeli ve okul tamamlanmalı, siz masrafları çekerseniz bu okula sizin adınızı veririz” dedim. O da kabul etti.

O yıllar demokrat Partililerle Adalet Partililerin çekişmesi vardı. Adalet Partili  rahmetli il başkanı Hacı Çetin yanıma geldi,. Bana..

“Ali, duydum ki, okula dayımın adını verecekmişsin. Eğer o ismi verdirirsen okula öğretmen kadrosu verdirmem” dedi.

İnşaat bitti okul açıldı, ama öğretmen yok.

Biz Ticaret Odasından öğrencilere ders vermeye başladık.

Bunu duyan  Hacı Çetin “Ali kimin ismini koyarsan koy, öğretmen kadrosu emrinde” dedi.

Hacı Çetin kindar değildi. Bunları yazarken olanları Allah huzurunda şahit Çetin’in aziz hatıralarına sadık kalıyorum.

Eğer o insanlar bugün sağ olsaydı, Tarsus Üniversitesi bu yıl değil, çok daha evvelinde kurulurdu.

Şimdi ben bu büyüklerimizin ruhuna Fatiha okurken onların eğitime verdikleri önemi de hatırlıyorum.

Ve bugün Tarsus Üniversitesinin açılışını onaylayan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a eski bakamımız ve Mersin milletvekilimiz sayın Lütfi Elvan’a milletvekillerine teşekkür ediyorum.

Kadere bakın. Çukurova üniversitesi kurulmadan önce Ankara Üniversitesine bağlı Adana Ziraat Fakültesi idi.  Çukurova Üniversitesi 1974 yılında kurulurken rektör Mithat Özsan hocamızla çok çalıştık. 1973 yılında Ankara Adalet partisi il başkanı Mevlüt Hamzaoğlu Trabzonluydu. Çukurova Üniversitesinin kurulmasına çok yardımı oldu. Onu yakınen tanıdım.  Sağ ise uzun ömürler diliyorum.

Şimdiki rektörümüz  Orhan Aydın bey Trabzonluymuş.

Trabzonlular üniversite kurmasını bilirler. Yeter ki Tarsuslular ve Sivil toplum kuruluşları sahip çıksın, destek olsun. Ve  Rektör Aydın’a yeni fakülteleri açması ve tamamlamasında  yeter ki yardımcı olalım.

Rektör Orhan Aydın’A ve yeni milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Metin’e eğitim camiamıza ve kentimize hoş geldiniz diyorum.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI