:: 09 Ağustos 2020 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TARSUS'UN SON SEÇİLMİŞ KADINLARI

09 Aralık 2019 Pazartesi 08:39

O ne büyük bir liderdir ki, dünyada kadınlara ilk seçme ve seçilme hakkını vermiştir.

Sadece kadınlara mı?

Gençlere ve çocuklara da büyük önem veren Atatürk gibi bir lidere hepimiz minnet borçluyuz.

5 Aralık 1934  tarihinde büyük önder ve devlet adamı  Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.. 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile her yıl “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Tarsus’ta da  “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” kutlanırken aklımıza şu anki seçilmiş kadınlarımız geldi.

Zaten Türkiye’de ilk seçilen kadın belediye başkanı da Mersin’li değil midir?

Taa 1950 yılında seçilen Müfide hanım tarihe  geçmiş bir kadınımızdır.

Ancak sonraki yıllara bir bakalım. Maalesef ki, kadın ve erkek eşit denmesine rağmen siyasette ve seçimle gelen kumlarda hep erkek egemenliği var olmuştur. Kadının hakkı yüzde 20’leri bile bulmamıştır.

Siyasi partilerimizde de maalesef kadınlara sıralamalarda yeteri kadar yer verilmemiş ve TBMM yine dolmuştur.Türkiye'de  en son yapılan genel seçim sonuçlarına göre Meclis'te kadın milletvekili oranı yüzde 17'dir. Mecliste kadın vekil sayısına gelince.. 550'den 600'e çıkan yeni Meclis'te sadece 103 kadın milletvekili olmuştu.

AK Parti'nin 295 milletvekilinden 52'si, CHP'nin 146 milletvekilinden 18'i, HDP'nin 67 milletvekilinden 25'i, MHP'nin 49 milletvekilinden 5'i, İYİ Parti'nin 43 milletvekilinden 3'ü kadın. 33 kentin ise kadın milletvekili yok.1 Kasım 2015 seçimlerinde 550 milletvekilinden 81'i kadındı, bu da oran olarak yüzde 14,7'e denk geliyordu.

Yukarıdaki rakamların hiçbiri kadınlar açısından iyi bir rakam değil.

600 vekilden yüzde 25’i bile kadın değil. En sosyal demokratım, en demokratik partiyim diyenlerde bile  kadınlara  yüzde 50 hakkı verilmemiştir.  Sadece HDP’de kadınlar eş başkanlık  gibi birlikteliklerle belediyelerde ve milletvekilliklerinde yeteri kadar sıra bulabilmiştir.

TARSUS BELEDİYEMİZDE DURUM

Tarsus Belediyesinde kadın Meclis üyelerine bakalım.

37 Meclis üyesi ve 1 belediye başkanından partilerin kadın üye sayısına bakalım.

Yerelde iktidar olan  CHP’de 21 Meclis üyesinden üçü  kadındır. Ünzile Kuru, Ayşe Oran Erciyas ve Ayşe Can Tutumlu.

Ak Parti-MHP ortaklığında seçilen meclis üyesi kadınlarımızın sayısı iki’dir.

Nükhet Koç Çelik ve Nesrin Baş. Bunları yüzde olarak yazmak bile zoruma gidiyor.

Gelelim Muhtarlarımıza..

Tarsus’ta 179 mahalle (köyler dahil) muhtarı vardır. Bunlardan sadece 3 tanesinde kadın muhtar seçilmiştir. Oysa kadın muhtar adaylarımızın sayısı hiç de az değildi. Ama “Kadından muhtar mı olur, yada kadından belediye başkanı mı olur” diyen kadınların olduğu kentimizde bu rakamlar aslında büyük acı vermektedir. Bundan 2-3 dönem önce yani 15 yıl önce  Tarsus’ta bir tane bile kadın muhtar yoktu.

Bundan 3 dönem önce Kurbanlı köyünde  Aysuna Yılmaz kadın muhtar olarak köyünde seçildi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Aysuna hanım 3. kez seçilirken Altaylılarda Perihan Özcan ve Gaziler mahallesinde Çiğdem İpekkan Ekici ilk kez muhtar olup 179 muhtar içinde 3 çiçek olarak yer aldı.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” kutlanırken Tarsus’ta kadınların seçme ve seçilme haklarındaki durum böyle.. Durum böyle olunca Tarsus Çamlıyayla Muhtarlar Derneğimizin kutlamalarına üç kadın muhtarımız gelebilmektedir. temennim bir dahaki seçimlere kadınların da medeni cesaretlerini toplayarak yönetimlere aday olmaları, Atatürk’ün kendilerine verdiği hakkı kullanmalarıdır.

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI