:: 09 Ağustos 2022 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

TARSUS'UN TARİHİ

04 Ağustos 2021 Çarşamba 18:38

Tarsus tarih kokan bir şehir.

Ama bu kentin bu değerini bugüne kadar değerlendiremedik.

Bu yel böyle eser, bu makas da böyle keserse yine bu Tarsus’u iyi değerlendiremeyeceğiz.

xx

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Şimdi yeni bir olay.

İsmetpaşa mahallesinde bugünlerde kentsel dönüşüm başlatılıyor. Bazı boşaltılan binalar ise yıkılmaya başlandı.

Kentsel dönüşüm adı altında bu mahallede yeni binalar yapılacak deniliyor. Ama henüz  bina yapımına başlanmadı. Kentsel dönüşüm devlet kanalıyla olur. Duyduğuma göre  belediye yeni kurduğu şirket aracılığıyla mal sahipleriyle görüşüp yer topluyormuş. Kimine kat verecek, kimine para usulü anlaşmış.. Böyle duyumlar alıyoruz. Ancak bu konuda şirket veya belediye bir açıklama yapmadı.

xx

 

YÜZDE

Orada yüzde 40’lara varan anlaşma yapıldığını duyduk. Buraya kadar güzel.

Yakında burada kazılar başlayacak. Etrafı  üç metre çinko ile çevrilecek. Sonra  kazılacak. Orada ne çıkacak, ne çıkmayacak orasını bilemem.
Ben Belediye Başkanı DR. HALUK BOZDOĞAN’a güveniyorum. Kendisi tarihe sahip çıkan bir başkan.

Burada temel kazısı yapılırken bir şey çıkarsa müdahale edeceğine inanıyorum.

NOKTA!

xx

MÜZE MÜDÜRÜ

Ben Müze Müdürlüğünü vekaleten yapan kardeşimizi takip ediyorum. Gelenlerle boy bol fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşıyor.  Doğukan Alper biraz dışarı çıkarsa,  kent merkezindeki temel kazılarını bizzat takip ederse iyi olur. Bunu yapmazsa bir başka yerlere müracaatta bulunacağız.

Şimdiki müdürden önceki müdür MEHMET ÇAVUŞ bu tür işleri iyi takip ediyordu. Allah kendisinden razı olsun. Yaptığı çalışmanın mükafatını gördü ve Adana’ya  müdür oldu..

Şimdiki müdür vekilinin de bu tür kazı işlerini yakından takip edeceğine inanıyorum.

xx

Gaziler mahallesinin bir önceki muhtarı olan EMİRCAN AKSAN’ın bu tür konularda  sosyal medyada İsmetpaşa mahallesi ile ilgili  yazdığı yazıları okudum. O sorulara cevap verildi mi verilmedi mi bilemem. Ben tarihe ışık tutan bilgisini paylaşan eski muhtar ve  şu an emlakçılık yapan EMİRCAN AKSAN’ı da tebrik ediyorum.

Bu arada Müze Müdür vekili DOĞUKAN ALPER’in  sağduyusuna inanıyor güveniyorum. İsmetpaşa mahallesinde temel kazısı yapılacağı zaman orada olacağına eminim.

Eski adı Avgan mahallesi olan şimdiki Şehit Mustafa mahallesinde de yapılacak yeni binaların temel kazılarının da takipçisi olacağına inanıyorum.

Bu kentin altı tarih dolu. Ama kazı yapılırken üstü örtülüyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Ben Müze müdür vekilinin bu tür konulara dikkat edip buraları gözetim altına alacağına inanıyorum.

İsmetpaşa, Şehitmustafa gibi mahallelerde yapılacak kazılara dikkat diyorum.

xx

BARAJ YOLUNDAKİ ARSA

Belediyeye ait Baraj yolunda bir arazi vardı. Bir müddet evvel bu arazi bir müteahhide verilmiş.

Burası nasıl verildi, niçin verildi?

Belediye buradan kaç daire alıyor veya aldı?

Belediye Başkanı DR. HALUK BOZDOĞAN burada belediyeye düşen daireleri  aldı ve sattı. Buralar uygun fiyata satıldı. Tarsus kamuoyu bu konuda da bizden bilgi sordular. Bende bu konuyu  buradan Belediye başkanı Bozdoğan’a soruyorum.

Orada  daireleri kim aldı? Orası büyük ve kıymetli bir araziydi. Çok düşük bir fiyata arsanın müteahhide  düşük bir yüzdeyle verildiği iddia ediliyor.

Başkandan  bu konuda açıklama bekliyoruz.

 

xx

MECLİS TOPLANTISI

Dün Tarsus Belediye Meclisi Ağustos ayı birinci oturumu vardı. Ben oturumu baştan sona kadar izledim.

Meclis basit ve kısa konuşmalarla geçti. Yani adeta oldu da bitti maşallah dedikleri gibi..

Ne diyeyim..

Allah sonumuzu hayırlı etsin.

 

xx

YILDIRIMLARIN DÜĞÜNÜ

Geçen hafta Cumartesi günü akşamıydı.

Adana Hilton’da şehrimizin tanınmış işadamlarından MEHMET YILDIRIM’ın oğlu AHMETCAN’ın düğünü vardı. Düğün muhteşem oldu. Bizde bu düğüne icabet ettik. Ben Adana’da çok  güzel ve sade bir düğüne tanık oldum. Gençlerin nikahını Belediye Başkanı Dr. HALUK BOZDOĞAN kıydı. Nikah şahitliğini tanınmış isimler yaptı. Siyasetçisi, iş adamı hepsi bir aradaydı. Bence sade ve güzel bir tören oldu.

Seçkin davetlilerin katıldığı düğüne Ankara, Adana, Tarsus, Mersin ve birçok ilden davetliler gelmişti. Nikahın kıyılmasından sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Ben başta MEHMET YILDIRIM ve hanımefendi eşine gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum. MEHMET YILDIRIM’ın kardeşleri ALİ YILDIRIM,  HASAN YILDIRIM ve YEMLİHA YILDIRIM da gelenlerle bizatihi ilgilendiler.

Böylesine güzel bir törenin ve kıyılan nikahın şahidi olan herkese teşekkür ederken YILDIRIM AİLESİ ve dünürleri GÜL ve  MUHARREM COŞGUN’a da hayırlı olsun diyorum. Böyle güzel etkinlikler insanları bir araya getirirken insanların kaynaşmasını sağlıyorlar.  Sağ olsunlar, bizim de oturduğumuz masaya gelen davetliler selam verip hal hatır sordular.

ONLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Allah herkese böyle güzellikler ve törenler yaşatsın.

Bu güzel gecenin yıldızlarından biri de  iş adamı YÜKSEL ATUM idi. Yüksel Atum törende  herkesle yakından ilgilendi. Kendisine teşekkür ediyorum.

İşadamı MEHMET YILDIRIM, sadece Tarsus’ta değil, bölgeye isim yapmış, dürüst kişilikli biri. Keşke her iş adamı böyle olsa. Yanında yüzlerce insan çalıştıran Mehmet beye ve Yıldırım ailesine Allah sağlık sıhhat ve uzun ömürler versin derken tüm Yıldırım ailesini ve dünürlerini kutluyorum.

Yine yeni evliler kervanına katılan  AHMETCAN  ve SELİN YILDIRIM çiftine ömür boyu mutluluklar diliyorum.

xx

BİR ANEKDOT:

Türkiye’de ve bölgemizde bir haftaya yakındır orman yangınları var. Bölgemizde ve Mersin’in ilçelerinde de  ortaya çıkan orman yangınları ile adeta ciğerlerimiz yandı. Yangınların bir an evvel bitmesini ve yaraların sarılmasını temenni ederken “Allahım bir daha böyle felaketler göstermesin” diyerek ülkemize ve halkımıza geçmiş olsun diyorum. Bu  orman yangınlarında hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI