::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TEKİN ÇELİK'İN KARBOĞAZI ÜZÜNTÜSÜ

11 Şubat 2022 Cuma 08:51

Bugünlerde bölgemiz yağmurun yanı sıra bolca kar yağışı alıyor. Çamlıyayla’dan tutun, Eshab-ı Kehf dağına, diğer tarafta Taşobası’ndan Gülek’e, Karboğazı’na kadar kar düşüyor. İnsanlar yağmuru ve karı o kadar özlemiş ki.. Yağmur yağmadığı ara günlerde hemen fırsatı değerlendirip kar yağan bölgelere akın ediyorlar.

Bizlerde geçen gün Tarsus Belediyesinin organizasyonu ile Karboğazı ve Gülek bölgesine gittik. Çocuklar tatil arası dönemde kar görmenin, kartopu oynamanın, kardan adam yapmanın mutluluğunu yaşadılar. Bende oradaki gözlemlerimi ve Karboğazı Kayak Projesini yazınca Gülek eski belediye başkanlarından Tekin Çelik başkanım aradı. Yzım ve görüşlerim için teşekkür ederken “Ne zaman kar görsem, aklıma Gülek Karboğazı Kayak Merkezi projesi gelir ve çok üzülürüm. Ben bu projeye çok emek verdim, bu projeyi çok çalıştım. Projenin hayata geçmesine ramak kalmıştı, maalesef Gülek Belediyesi kapandı, turizm bölgeleri de Büyükşehir Belediyelerinin yetki alanında kaldı. “ dedi.

Çelik sözlerine devamla; “Gülek Belediyesi kapanınca,  turizm bölgeleri de Büyükşehir Belediyelerinin yetki alanına verildiği için önceleri çok ümitlenmiştim. Çünkü bizim gibi bir belde belediyesinin gücünün çok üzerinde bir projeydi. Çukurova bölgesinin yanı sıra Gaziantep, Hatay gibi pek çok ile hizmet verecektik. Buna  Tarsus Sahil Bandı projesi de çeşitlilik katacaktı. Biz o düşünceyle yola çıkmıştık. Haliyle Gülek bu projeyle zenginleşecek, insanlar için iş ve aş olacak demiştik, ama maalesef olmadı. Gülek Belediyesi kapanmadan evvel Bakanlık ödenekleri bize gönderiyor, ihale yetkisini de Gülek Belediyesi'ne veriyordu, yani o dönem görevde olan bizler ihaleleri  yapıyorduk. Gülek Belediyesi kapanınca Karboğazı gündemden düştü, maalesef unutuldu.” diyerek üzüntüsünü açıkça ortaya koydu.

Ve bugünlerden dem vurdu.. “ Bugünlerde Gülek  Karboğazı kar altında, bölge insanı günübirlik gidip geliyor ve giren geri çıkamıyor, yoğun bir kalabalık. Ben belediye başkanlığı dönemimde iki defa Uludağ'a inceleme maksatlı gittim.. Karboğazı’ndaki  kalabalık Uludağ'ı aratmaz, ama burada bir tesis olmayınca tadı tuzu kalmıyor. Sayın Lütfi Elvan Bey'in bakan olduğunda kendisine konu iletilmiş, ancak onun da herhangi bir katkısı maalesef olmadı. Oysa bölgenin gelişmesindeki en önemli faktör turizmdir, bu unutulmamalıdır. Gençlerimizin yazları Antalya'ya çalışma amaçlı gidişlerin nedeni turizmdir. Siyasi otoritenin bölgeye yapacağı en önemli eser Tarsus-Kazanlı projesi ile birlikte Karboğazı Kayak Merkezi  projesini hayata geçirmek olmalıdır. Bu proje, bölgedeki işsizliğin giderilmesine çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Ben inanıyorum ki Karboğazı yakından takip edilse yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağı olur, çünkü Gülek Karboğazı,  dünyanın en önemli turizm dergilerinde de yer almıştır.

Bu konuyu Mersin ve Tarsus Belediye Başkanlarımıza, bölge milletvekillerine, Tarsus ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odalarına, Turizm derneklerine bir kez daha hatırlatmayı görev sayıyorum. Bu projenin önünü açan (E) Valimiz Şenol Engin, bu projeyle çok yakından ilgilenen Türkiye'nin önemli dağcısı ve kayakçısı Muzaffer Erol Gez, Karboğazı'nda kazma vurulmadan ölürsem gözlerim açık gider demişler ve gözleri açık gitmişlerdir.

Son söz diyorum ki; Sayın milletvekilleri, sayın yetkililer, Tarsus sahil bandı ve Gülek Karboğazı kayak  merkezi projelerini hayata geçirmek üzere çalışınız..

Bu işi başarırsanız inanıyorum ki bölge insanımızın gönlünde taht kurarsınız. Benden hatırlatması.”

…//…

Evet.. Bugünlerde kar yağınca ve bizler Karboğazı bölgesine gidip gelince aklımıza bunlar geldi. Ve geçmişte bu işe çok emek vermiş, dönemin Gülek belediye başkanı Mustafa Tekin Çelik beyefendinin görüşleri böyle..

Tarsus’un il hakkı verilmeyince, maalesef üvey evlat kalmaya devam ediyorsunuz. Tarsus il yapılmış olsaydı, inanıyorum ki bu bahsettiğimiz projeler çoktan hayata geçirilmiş olurdu..

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI