::
23 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

TEŞEKKÜR ALMAK

12 Haziran 2024 Çarşamba 09:25

Biz yıllarımızı basın sektörüne ve Tarsus’a hizmet için  vermişiz. 

Bu kente güzel şeyler yapılıyorsa destekleriz, olumsuz ve kötü işler yapılıyorsa kanuni yoldan karşı çıkarız.

Yapılan olumlu işler takdir ediliyorsa ve bunu yayınlarımızla dile getirdiğimiz için bir teşekkürü hak ediyorsak ne mutlu bize..

Geçen gün  Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkan vekili Ruhi Koçak,  geçmişteki yayınlarımızdan dolayı teşekkür etti. Bu beni çok duygulandırdı.

BUGÜN BUNLARI YAZMAK, TEŞEKKÜR EDİLDİĞİNİ DUYMAK BASIN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ..

Bu teşekkür beni çok onurlandırdı.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak,  “Mustafa abi, benim ağzımdan gazetenizde bir konuyu  yazmanızı  istiyorum. Size ve gazetenize, yayınlarınızdan dolayı ne kadar teşekkür etsem  azdır” dedi.

“Niçin başkanım?” diye sordum.

“Bakın bugün Tarsus-Ankara arasında  Tarsus Organize Sanayi Bölgesinin  yapılmasında en büyük çaba harcayanlardan birisiniz.  Buraya birde Cam Sanayinin kurulması gazetenizin ve köşe yazılarınızın mücadeleleri sonucunda oldu. Yapılan hiçbir güzellik unutulmaz. Bu nedenle size teşekkür ediyorum” dedi.

***

Esas teşekkür edilen mevzuya geçelim.

Bundan 18-20 yıl evveli idi.

Mersin’deki Kromsan’ın  atıkları Tarsus, Kurbanlı-Sağlıklı arasındaki bir bölgeye  dökülüyordu. Yani şimdiki Cam Sanayinin yapıldığı yerlere  pis atıklar dökülmeye başlanmıştı.

Oradan bir köylü gazetemizi konuyla ilgili bilgilendirdi.  Yazı ailemizle birlikte belirtilen yere gittik. Konuyu haberleştirdik. Sonraki günlerde konunun üzerine gittik. 3 kez, 5 kez yazdık.

Dağların taşların denizlerin kabul etmediği Kromsan’ın  o pis çamur atıkları benim köylümün arazisine dökülüyor diye günlerce  konuyu gündemde tutup haber yaptık. Bu yayınlarımızla   Ankara’ya, Mersin Valiliğine, Başbakanlığa kadar ulaştık. Bu konuda  yazılar yazdık. Bu zehirli atığın köylerimize dökülmemesi için mücadele verdik. O atıkları o zamanlar denize de dökmüşlerdi, deniz  kabul etmeyince Tarsus-Ankara karayolu üzerindeki bir araziye dökülmek istenmişti.. Bunu kabul etmedik.

Şimdi Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak, bu nedenle bana teşekkür etmiş. Bugün Tarsus OSB Bölgesine o atıklar  atılmış olsaydı  oraya OSB yapılamayacaktı. Şimdi bu bölgeye devasa bacalar dikiliyor.  Cam Sanayi yapılıyor. Bu kuruluş gibi fabrikalar kuruluyor.GÖZÜN AYDIN TARSUS.

BELEDİYENİN DUYARLILIĞI

O zaman biz duyarlı yayınlarımızı yaparken o dönemin Tarsus belediye başkanı BURHANETTİN

KOCAMAZ ve ekibi de bu konuya duyarsız kalmadı. Başkan bütün gücüyle, belediyeyi ve halkı seferber etti. Kamu kurum ve kuruluşlarını, çevrecileri davet etti. Oraya atıkların dökülmemesi için imza kampanyası başlattık. Basın ve Başkan bunu destekledi.. Başkan orada görevlilere nöbetler tutturdu. Buraya zehirli atıklar dökülmesin diye. Çevrecilerle toplantılar yapıldı, yürüyüşler yapıldı. O dönemin Tarsus belediye başkanı BURHANETTİN KOCAMAZ ve çevrecilerin katkısı oldu.

Tarsus halkının da katkısı ile zehirli atıkların dökülmesinin önüne geçildi.  O dönemin Tarsus Belediye başkanı Burhanettin Kocamaz ve etrafındaki insanların, BASININ  sayesinde o zaman atıkların dökülmesi önlendi.

“BİZİM TOPRAKLARIMIZA KROMSAN’IN

ATIKLARI DÖKÜLEMEZ” dendi

Bugün bu bölgeye onlarca yeni fabrika kuruluyor. En büyüğü Şişe Cam  fabrikası kuruluyor.

Nereden nereye?ASLINDA BU KONU ÇOK GENİŞ.

Bu bölgenin kurtarılmasında herkesin emeği var. Ama olayı ateşleyen ve önlenmesi için girişim başlatan Tarsus Ekspres gazetesi ve Tampon köşemizdir.

Yine o dönemin Tarsus Belediye başkanı 

BURHANETTİN  KOCAMAZ’a, Çevrecilere, imza kampanyasına  imza atarak destek olanlara, Sivil Toplum Kuruluşlarına teşekkür ediyorum.

BİZ BUNLARI TARSUS VE TARSUS İNSANI İÇİN YAPTIK.

Demek ki kanuni yollardan gidilince her şey böyle halledilebiliyormuş. Bunun örneği karşımızda..

Sağlıklı-Kurbanlı mevkiinin ön tarafında bulunan yerin zehirli atıklarla dolması önlenerek bugünlere gelindi. Artık orası herkese ekmek verecek bir büyük Sanayi alanı oluyor.

Emek ve destek veren herkese teşekkürler.

 

KOÇAK’IN DUYARLILIĞI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak, bey duyarlı bir sanayici,bir işadamı ve TSO başkanı..

Kendisi bana bu konuyu hatırlattı.

“Mustafa abi, Bundan 18-20 yıl kadar evvel bu güzel toprakların zehirlenmesini önlemek adına yayınlar yapmıştınız. Ben o zaman Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı değildim. Ama bir iş insanı olarak o zamanda sizleri takip ediyordum. Bundan yıllar evvelki girişim ve önlenme çalışmaları için size teşekkür ediyorum. O zaman sizler zehirli atıkların dökülmesini önlemek adına girişimlerde bulunmasaydınız, bugün bizim Tarsus OSB oraya kurulamayacaktı” dedi.

BİZDE BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERİ İÇİN TARSUS TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI RUHİ KOÇAK’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

Kendisi şimdilerde bu bölgeye devasa fabrikalar kurulmasına öncülük etti. Valilik, belediye destekledi ve bugün eski  Tarsus-Ankara yolu üzerinde güzel işler yapılıyor.

 

RUHİ BEYİ TAKDİR ETMEK

Takdir edilecek bir konu daha…

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak’ı geçtiğimiz günlerde Türkiye  Odalar ve Borsalar Birliği  başkanı RİFAT HİSARCIKLIOĞLU arar ve “Ruhi başkan!yarın öğlen Ankara’ya geliniz” der. Bu davet üzerine RUHİ KOÇAK apar topar Ankara’ya gider. Özbekistan’ın yetkili bakanları Ankara’ya gelmiştir. O günler Özbekistan cumhurbaşkanı da  Ankara’da  idi. Tarsus’ta yeni kurulan OSB’nin bugünkü hale gelmesinde ve adeta yoktan var olmasında emekleri olan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak’ı Özbekistan ekibiyle tanıştırdı. Onlarda “Tarsus’taki o  işlemlerin aynısını bizim Özbekistan’a da kurmanızı istiyoruz” diyerek RUHİ KOÇAK’a sınırsız yetki veriyor.

Hisarcıklıoğlu da Ruhi beye destek veriyor ve Tarsus-Ankara eski  yolu üzerinde yapılan Tarsus OSB’nin ünü artık Türkiye’yi geçti, dünyaya  yayıldı. Özbekler, Tarsus’taki OSB’yi örnek alıp aynısını kendi ülkelerine yaptıracaklar.

BU NEDENLE RUHİ KOÇAK’A  VE EKİBİNE

TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Bu konuyu ileriki günlerde daha uzun yazacağım. Çünkü bu konu daha geniş.

Geçmişte, Kurbanlı-Sağlıklı arasına Kromsan’ın atıkları dökülseydi, bugün oraya Tarsus OSB kurulamazdı. Bugün Tarsus OSB kuruluyor ve dünyaya açılıyor.

Bu nedenle bende Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı RUHİ KOÇAK’a bir kez daha teşekkür ediyorum.

***

Bugünlük bu kadar.

HERKESE HAYIRLI GÜNLER DİLİYORUM.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI