:: 09 Ağustos 2022 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

TOK

29 Temmuz 2022 Cuma 08:47

Yıl 1972’nin sonları. 1973 yılının ilk ayları..

Bölgemizde taşımacılık ile ilgili bir yarış var.

Yaşı 60’ın üzerinde olanlar o günleri ve anlatacağım konuları iyi  hatırlar.

O yıllarda, Mersin ile Adana arasında çalışan Atalay adlı otobüsler vardı. Gemi gibi büyüktü. Hatırlarsınız. Sonra buradan mesleğine aşık birkaç  hemşehrimiz çıktı.

BAYRAM ARPACI, VE ARKADAŞLARI KOLLARI SIVADI..

O zaman kısa adı TOK olan Tarsus Otobüsçüler Kooperatifini 1972 yılının son aylarında kurarlar. O dönem böyle işler yapmak cesaret isterdi. Yine o dönemler aynı tarihlerde bende Tarsus Bakkallar ve Bayiler Derneğini kurdum. Sonra dernek ünvanı Oda oldu.

NEREDEN NEREYE?

O dönem Tarsus’ta   ALİ HAYDAR EYÜBOĞLU belediye başkanı idi. Başkan Arpacı , Belediye Başkandan TOK için yer ister. Şimdiki Tarsus-Çamlıyayla Muhtarlar Derneğinin yerini verir.

TOK kurulur, Mersin-Adana arası çalışma izni istenir. Eyüboğlu’nun katkıları ile çalışma izni alınır. Bayram Arpacı, uzun süre başkanlık yapar, zamanı gelince kendi isteği ile başkanlığı bırakır.

TOK’da başkanlığa KAYA  ATALAR  seçildi. Daha Sonraki yıllar Süleyman Dokuyucu, Emin Canbolat, Selahattin Suluhan (Arap Selah), Kenan Aydın, Zeki Apak (Komando Zeki), Selahattin Gider, Nafiz Kızılyaka gibi isimler başkanlık yapar.

                                  

ALTINDAN GEÇME!

Bu arada belki başka arkadaşlarda başkanlık yapmıştır. Unuttuklarımız olduysa kusura bakmasınlar.Elbette tüm başkanlar başarılı olmuştur, ama şu anda başkan olan   Nafiz Kızılyaka en uzun süre başkanlık yapanlardandır.

TOK Otobüsleri eskiden Makam bölgesinde Altından geçmenin yanında iken orada ayrı bir canlılık vardı. Oradaki taksiciler, lokantalar iyi para kazanıyordu. Hele hele 1970’li yılları bir düşünün. Makamdaki canlılığı gözünüzün önüne getirin. TOK otobüslerinin binasının karşısından  bir ırmak geçerdi.. Helkelerle esnaflar su çeker ırmaktan ve etrafı sulardı. Ortalık yazın bile serin olurdu. Irmağa motopomp bile atılmaz, su helkeyle çekilirdi. Kimisi de orada arabısını bile yıkardı.  Yine o köşede Makam Taksi vardı. 25-30 tane taksi sırada beklerdi, birde değnekçiler vardı, TOK Otobülerinin önünde çığırtkanlık yapardı.

“Adaaanaaa.. Adaaanaaa.. Mersiiiin.. Mersiiiinnn” diye bağırırlardı.

Bu da ayrı bir nostalji idi..

Otobüs şoförü muavin ile diğer çalışanların sayısı 500’ü buluyordu. Deneyimli şoförler hep disiplinli idi. TOK Otobüsleri hala disiplinini kaybetmedi. TOK’u kuran  BAYRAM ARPACI ve diğer başkanları kutluyorum. Ölenleri rahmetle anıyorum. Sağ olanlara uzun ömürler diliyorum.

Yine TOK Otobüslerinden nice şoförler muavinler gelip geçti. Hepsi de ayrı bir değerdi  bu kent için..

Nerde kaldı o günler?

O günler geçip gitti.

 İnşallah bu anılarımı ileride daha geniş olarak yazacağım.

NAFİZ KIZILYAKA

TOK’ta halen başkan olan NAFİZ KIZILYAKA en uzun başkanlık yapan yöneticidir. TOK’da yöneticilik yapmak çok zor. Nafiz başkan hergün  Adana-Mersin arasında mekik dokuyor.  Günde 2-3 kez gidip  geldiği oluyor.

Araç kaza yapar Nafiz başkan koşar. Belediyede sorun olur gider görüşür. Çözüm üretir. Adana-Mersin arasında  çalışmak da zor. Bugünlerde Mersin-Tarsus-Adana arasında  çok sayıda taşımacılık yapan kooperatif var.

 Ama TOK en iyi hizmeti veren kuruluş. Bence TOK’un Tarsus Merkezli çalışması büyük bir olay. TOK’ta şu anda 112 adet sıra var. Kurulduğu günden beri sayı hiç artmamış. İlk günden bugüne 112 otobüsle devam ediyorlar. Hiç sıra satmadılar. İsteselerdi her yıl birer sıra satsalar şimdi sayı çok daha fazla olurdu. Sonradan 30-40 üye ile kurulanlar bile 150 üyeyi geçmiştir. Bunlar sırayı binlerce milyonlarca liraya satıyorlar. Ama TOK Otobüslerinde böyle bir satış yok.

TOK Otobüsleri olmasa, bugünlerde bile ücreti ikiye üçe katlanırdı. TOK bölgede ve ülkemiz genelinde başarılı bir kuruluştur ve adı Tarsus için ayrı  patent olmuştur.

Ben TOK  yönetimini ve gelmiş geçmiş başkanları tebrik ediyorum.

Ölenlere bir kez daha Allah’tan  rahmet diliyorum, sağ olanlara sağlıklı günler diliyorum. Nafiz başkanı da tekrar tebrik ediyorum.

Biliyorsunuz, Tarsus’ta belediye , 2000’li yılların sonunda TOK’un yerini değiştirdi. TOK firmasında  Nafiz başkan o dönemki yöneticiler Demirkapı mevkiinde yeni bir yer satın aldı, orada hizmete devam ediyorlar. TOK’u ayakta tutuyorlar. BAŞKAN NAFİZ KIZILYAKA ve ekibini tekrar kutluyorum. TOK’ta sırası olup hizmet veren üyelere ve şoförlere de hayırlı işler bol kazançlar temenni ediyorum.

Bu arada Makamdaki eski altından geçmeli yerde nostalji oldu. TOK taşınınca oradaki esnafların işi azaldı, hareketlilik de kayboldu.

TOK taşınınca ne ırmak kaldı, ne taksiler,ne şoförler ne muavinler, ne değnekçiler kaldı. Hepsi geldi geçti..

İşte Tarsus’tan tarihten bir yaprak..

Bugünleri yeni nesilde bilsin, yaşı 55-60’ın üzerinde olanlarda bunları  tekrar düşünüp hatırlasın.

Gelenek ve göreneklerimiz, eski günlerimiz unutulmasın diyorum..

HERKESE HAYIRLI CUMALAR DİLİYORUM.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI