:: 30 Kasım 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

TUNCEL KURTİZ VE BABASI VALA KURTİZ

29 Eylül 2021 Çarşamba 09:22

Sanatçı  Tuncel  Kurtiz’i tanır mısınız?

Türk insanı onu Ezel dizisinde tanıdı. Aslında o eski bir tiyatro sanatçısıydı. Ama Ezel’deki “Dayı” tiplemesiyle daha çok tanınıp şöhretini yenileyen sanatçı Tuncel Kurtiz’in 2013 yılının Eylül ayında hafta ani vefatı ile bizimde dikkatimizi çekti. Bir bakıma geç gelen şöhretine rağmen onu tanıyan herkes sevmişti.

Kurtiz’in ani ölümü bizlerinde bir gerçeği öğrenmesine vesile oldu.

“Kurtiz” soyadını bundan 20-25 yıl kadar önce duymuştum. O da  1950’li yıllarda Tarsus kaymakamlığını yapan “Vala Kurtiz” idi.

Hatta Vala Kurtiz’in  adını bir başka zaman yine duymuştum. 1950 yılında yapılan Tarsus Şehir stadını o dönemler Tarsus kaymakamı olarak görev yapan Vala Kurtiz yaptırdığı için, stadyumunda adı “Vala Kurtiz” stadı olmuştu. Her nedense sonraki yıllarda bu isim kullanılmaz oldu ve yerine Tarsus Şehir stadı denmeye başlandı.

Sanatçı Tuncel Kurtiz vefat edince adı bir anda Türkiye genelinde yankılandı. Tabi Kurtiz soyadı da benim kulağımda yankılandı.

Kendi kendime “Tuncel Kurtiz, bizim eski kaymakamlardan Vala Kurtiz’in oğlu olmasın” diye düşündüm.

İçime bir kurt düşmüştü. Tarsus Kaymakamlarının listesini inceledim. Baktım listede Vala Kurtiz’in adı da var. Görev yaptığı yıllar ise 1948-1951 olarak geçiyor. 77 yaşında vefat eden Tuncel Kurtiz’in 1950 yılında  14-15 yaşında olduğu ortaya çıkıyor. Üstelik Tuncel Kurtiz Tarsus Amerikan Kolejinde de okumuş. İçimdeki hisler kuvvetlenince Tarsus’un iki ayaklı canlı tarihi olan Mehmet Yaşot ve Selçuk Togo’ya konuyu sormuştum.  O zamanlar  sağ olan Mehmet Yaşot, eski kaymakam Vala Kurtiz’i hatırladı, ama kendisi o yıllarda sürekli yurt dışında olduğu için konu hakkında fikir yürütemedi. Bunun üzerine bende konuyu diğer canlı tarih olan Selçuk Togo abime sormuştum.

Selçuk Togo, “Tarsus’un 1950’li yıllarda bir kaymakamı vardı. Adı Vala Kurtiz idi. Bu kaymakam Tarsus’a ilk şehir stadını yaptırdı. O nedenle stada adını verdik.  Vala beyin bir oğlu olduğunu hatırlıyorum. Oğlunun ismi de Tuncel Kurtiz idi. Tuncel o dönemler birçok insanın başka şehirlerden gelip öğrenim gördüğü ünlü Tarsus Amerikan Kolejinde okudu. Tahminin doğru, Tuncel Kurtiz, eski kaymakamlarımızdan Vala Kurtiz’in oğludur. Allah rahmet eylesin Vala bey, bu kente birçok hizmetin gelmesini sağladı. Tuncel Kurtiz , eski kaymakamımızın oğludur” demişti.

Bu arada yine bazı kesimlerin “Vala Kurtiz Ermeni asıllı bir Türk vatandaşıdır” demesini sordum. Selçuk  Togo bunu da yanıtladı.

“Vala bey Ermeni değildir. O bir Türk vatandaşıdır ve bu memlekete büyük hizmetleri geçmiştir. Bu nedenle Tarsus’luların Vala beye de, oğlu Tuncel Kurtiz’e de bir fatiha göndermesi haktır” demişti. Böylece bende, bilmeyenlerde bir gerçeği daha öğrenmiş olduk.

Ezel Dizisinin “DAYI’SI” Tuncel Kurtiz,  Tarsus eski kaymakamlarından Vala Kurtiz’in oğlu imiş. Bunları bize  aktaran, Tarsus’un ayaklı tarihi Selçuk Togo’ya teşekkür ediyorum.

 “Tarsus’ta eski kaymakamlardan Vala Kurtiz’i unutamam. Onun oğlu Tuncel Kurtiz’in ölümü beni çok üzdü. Allah, gani gani rahmet eylesin” diye eklemişti..

Bu arada Selçuk Togo ile sohbetimizde kendisi bir isteğini ve olması gereken bir öneriyi de sundu bana. Ben yetkili olmadığım için sadece bir aracı olarak Selçuk amcamızın bu önerisini / isteğini buraya aktarıyorum.

Selçuk Togo “Yıllar önce bu şehirde kaymakamlık yapan Vala Kurtiz bey, bu kente halen kullanmakta olduğumuz  Şehir stadını yaptırmıştır. Kendisinin adı o yıllarda, yaptırdığı stada verilmiş ve şimdiki Şehir stadı “VALA KURTİZ STADI” olarak anılmıştı. Şimdi oğlu Tuncel’in vefatı ile Vala beyi yeniden hatırladık. O değerli devlet adamının adı Şehir stadına tekrar verilmelidir. Şehir stadının adı yeniden “TARSUS VALA KURTİZ STADI” olmalıdır” diyerek bu önerisini ve isteğini dile getirdi.

Nereden nereye? Tuncel Kurtiz’in ölümü bizlere neyi hatırlattı, nerelere götürdü.

İşte böyle DAYI.. Sanırım sende bizi duyuyorsan “Babamın adını yeniden Tarsus stadına verin YEĞEN” diyorsundur...

Bu arada.. 27 Eylül 2021 tarihi Tuncel beyin vefatının 8. yıldönümü.. Ama onu koca Tarsus’ta bir eski gazeteci Mahmut Derman hatırladı o kadar..

Allah rahmet eylesin.. Tarsuslular seni ve babanı unutmayacaktır..

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI