:: 03 Aralık 2020 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN'I ANMA PROĞRAMI

23 Ekim 2020 Cuma 15:41

Tarsus’lu Ümit Yaşar Oğuzcan..

Türkiye çapında şöhret sahibi eski bir şairimiz. Kendisinin Tarsuslu olması, eserlerinin herkes tarafından bilinmesi, yine birçok eserinin türkü yada şarkı olarak bestelenmesi bizler için mutluluk ve gurur verici..

Bu nedenle  Ümit Yaşar Oğuzcan’ı unutmamız mümkün değil. Ancak bu değerli şairi, edebiyat adamını yeteri kadar sahiplenebiliyor muyuz?
Yada bizler pasif kalıyoruz da başkaları bizden daha mı iyi sahip çıkıyor.

Bugünlerde Mersin Yazarlar Derneği,  Tarsus’lu şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anma proğramı düzenliyor. 4 Kasım günü şairi ölüm yıldönümünde Kanal 33 TV’de anacaklar, şiirlerini seslendireceklermiş.

Önceki yıllarda Tarsuslular olarak Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anma proğramları düzenledik. Belediye başkanları bu işi önemsedi,  Tarsuslu Şairler, Yazarlar, Türk Sanat Müziği ve Türk halk Müziği gibi dernekler destek verdi. Herkes Ümit Yaşar Oğuzcan’a sahip çıktı. Anma proğramına herkes destek verip katkıda bulundu.

Ancak biz Tarsuslular nedense böyle şeyleri bir iki kez yapıp sonra unutuveriyoruz. Aslında bizim TAŞYAD (Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği) unutmazdı. Yine de unutmadılar. Ama şu Pandemi yüzünden, Şiir akşamları yapılamadığı gibi, Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anma proğramı da geçen yıl yapılamadı.

Ama şimdilerde Pandemi konusu biraz hafifleyip normal hayata geçiş başladıktan sonra artık bazı sosyal ve kültürel etkinlikler yeniden  başlıyor. Bu kapsamda bizlerde hemşehrimiz Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anma proğramlarına tekrar başlamalıyız.

Bu hususta görüştüğüm  TAŞYAD (Tarsus Şairler veYazarlar derneği Başkanı Doğan Akpınar da bu yıl hemşehrimiz Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anma proğramı hazırlıkları yaptıklarını söyledi. Doğan Akpınar “Ümit Yaşar Oğuzcan Tarsus’lu değerli bir şairimizdir. Dolayısıyla bizler hemşehrileri olarak kendisini unutmuyoruz.  Bu yıl Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anma proğramı için hazırlıklara başladı. Ümit  Yaşar’ın ölüm yıldönümü olan 4 Kasım’da güzel bir etkinlikle  şairimizi anacağız. bunun için Tarsus’taki Sivil Toplum kuruluşlarının da etkinliklerimize katılımını ve desteklerini bekliyoruz. bu konuda herkesin fikrine açığız. Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anma proğramında hayat hikayesi, slayt görüntüsü ve şiirlerini şarkı olarak seslendirerek merhumu yad etmek istiyoruz” dedi.

Ümit Yaşar Oğuzcan unutulacak bir şair değildir.

Ümit Yaşar Oğuzcan bir şiirinin son dizelerinde diyor ki:

“ Sen gidersen sesin gider,

Kokun gider yüzün gider.

Ay doIanır pusuIarda,

Tenim titrer gecem biter.

Sen gidersen yüzün gider”

Evet şairimizin   vücudu ve yüzü toprak olmuştur ama, eserleri ile o hepimizin kalplerinde gönüllerinde yaşamaktadır. şiirleri şarkı olarak türkü olarak kulaklarımızda yankılanmaktadır.

O nedenle Ümit yaşar aslında hiç gitmemiştir.. Hep aramızdadır..

Ne mutlu  Tarsus’umuzdan böyle değerli ve ünlü bir şair çıkmış.

Bizlere, onu unutmamak ve her yıl yadetmek düşer.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI