::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

ÜMİT YAŞAR'IN KIYMETİ

04 Kasım 2022 Cuma 10:43

Tarsus’un unutulmaması gereken önemli bir değeridir  Ümit Yaşar Oğuzcan..

Bir şairimiz “Şairler unutulunca ölür” demiştir. Bu söz çok hoşuma gider. Aslında sadece şairler değil, yazarlar, sanatçılar, devlet adamları vs. hangi kategoride olursa olsun, bir insan eserleriyle yaşar ve unutulunca ölür.

Unutulmayan değerlerimizden birisi de Tarsus’lu ünlü şairimiz Ümit Yaşar Oğuzcan’dır. Bugünlerde herkesimin yine dilinde  Ümit Yaşar Oğuzcan var.

Geçen Ağustos ayında  Tarsus’lu ünlü şairimiz Ümit Yaşar Oğuzcan’ı 96. doğum gününde anmıştık. Canlı yayın  proğramımıza taşıyarak değerli genç şair kardeşimiz Ümran Yıldırım’da bizimle aynı fikirde olunca TARDOBDER’in ev sahipliğinde bir proğram gerçekleştirmiştik.

O zaman şairin doğum yıldönümüydü. Bu kez 4 Kasım şairimizin aramızdan ayrıldığı günün yıldönümü.. Bizim için Tarsus’lu ünlü şairlerimizden Ümit Yaşar Oğuzcan, ölmez. Hep yaşar!

TARDOBDER ETKİNLİĞİ

Geçtiğimiz aylarda yine TARDOBDER de şairimizi doğum gününde canlı yayında anmıştık.  Şimdi  geçen  Ağustos ayında olduğu gibi TARDOBDER yine güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Tarsus’lu ünlü şairlerimizden Ümit Yaşar Oğuzcan 4 Kasım öncesi ölüm yıldönümünde anıldı.

Dile kolay dün gibi bugün gibi.. 1984 yılında vefat eden şairimiz aramızdan ayrılalı tam 38 yıl olmuş.. Dünkü Proğramda,  Tarsus'lu şairimizin  hayatına şiirsel bir anlatım getirildi. Türkü ve şarkılarla renk kazanan proğram yas tutmak yerine güzel bir anma olarak hafızalarımıza kazındı.  Ümit Yaşar Oğuzcan'ı anma proğramına birçok şair arkadaşımız katıldı. Tarsus’lu ünlü şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ı birde böyle andık. Yas tutmak yerine, şairimizin şiirleri ve bestelenen şarkıları seslendirildi. Keyifli bir proğramdı. Ümran hanım ve destek veren şairlerimize, katılım gösteren  dernek üyelerine teşekkür ediyorum.

Tek üzüntüm ise yıllar önce Ümit Yaşar’ın yaşadığı evinin geçtiğimiz yıllarda yıkılmış olması. Yoksa o ev ayakta olsa, kesinlikle burası müze olabilirdi. O yıkım bizim ve Tarsus için büyük kayıp olmuştur.

TARKAV ETKİNLİĞİ       

Ümit Yaşar öyle bir günde, bir iki saatle anmakla bitecek, bitirilecek bir şair değildir.  Bugün yine bir etkinlik var. Tarsus’lu ünlü şairlerimizden Ümit Yaşar Oğuzcan’ı yine TARKAV grubu da bugün anıyor. Saat 13.00’de başlayacak etkinlikte şairin hayatı dillendirilecek, şiirleri okunacak. Ulu Cami karşısında Kırkkaşık mevkiinde Bizim Lokanta üzerindeki çalışma ofisinde gerçekleştirilecek etkinliğe tüm halkımızın davetli olduğunu açıklayan grup sözcüsü ve kurucusu Fatma Öztutan’a, bu güzel etkinlik için teşekkür ediyoruz.

Bu arada Mersin’den de bir haber geldi. Şairimizi Mersin’de  bugün (4 Kasım Cuma günü) saat 19.00’da Mersin Yazarlar Derneği ile Akdeniz Belediyesi ortak bir proğramla anacaklar. Akdeniz Belediyesi Meclis salonundaki etkinliğe de hemşehrilerimizin büyük ilgi göstermesini bekliyoruz.

xx

SON SÖZ:

İyi ki Tarsus’ta böyle sivil toplum kuruluşlarımız var. Yıllardır TAŞYAD (Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği’nin) yaptığı etkinlikleri  diğer  STK’larda yapmaya başladı. Bu da bize mutluluk veriyor.

Yazımızı tamamlarken Ümit Yaşar Oğuzcan’ı rahmetle ve sevgiyle, saygıyla anıyoruz. Tarsuslu olmasıyla da gurur ve onur duyuyoruz.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI