:: 29 Şubat 2020 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet YAŞOT Mehmet YAŞOT

ÜNİVERSİTEYE GİDERKEN

11 Eylül 2019 Çarşamba 09:03

Yazımı okuyan arkadaşlarımdan değişik tepkiler aldım.

Bu temenniye “Olabilir” diyen de var..

Ayşe teyzem gibi yaşı 65’i geçen  büyüklerimizden  “Tövbe tövbe! Kızların askerde ne işi var” diyende.

Aslında ben bu yazıyı yazarken insanların dikkatini çekmek, erkeklerin bugünlerde  askere gidiş öykülerini anlatmak  düşüncesindeydim. Çünkü geçen haftadan bu yana sürekli yaşanan bazı gerçekler var.

Bugünlerde 20 yaşındaki erkekler askere uğurlanıyor. Bunların içinde askere giden bir tane bile kız yok. Onların anaları, bacıları, nişanlıları veya evli ise hanımları uğurlarken görüyoruz.  Kadınlar ve kızlar daha duygusal ve daha narin yaratılmış.

Zaten sert ve biraz katı huylu olan kadınlara / kızlara “Erkek gibi” demezler mi?

Bunu biz erkekler gurur vesilesi yapabiliriz. Ama bazı kadın ve kızlar “Ne demek erkek gibi” diye itiraz edebilir.

Neyse konumuz bu değil.

Saadete gelelim.

“Kızların askerde ne işi var” diyenler bilsin diye yazıyorum.

Türk ordusunda artık subay ve astsubay olarak görev yapan kadınlarımız, kızlarımız var.

Üç kızı olan bendenizin de  bir kızı asker olmak, subay olmak hevesiyle çok çalıştı, imtihanlara girdi. Ama Türk ordusu bünyesine subay yada astsubay olarak girmek öyle kolay değil. Bazı sınavlardan ve testlerden geçeceksiniz, boyunuz,  posunuz, kilonuz, yüzünüz, fiziğiniz belirtilen şartlara uyacak.
Yine Polis olmak isteyen kadın ve kızlarımızda erkek adaylarda olduğu gibi askere ya da Emniyet teşkilatına alınırken belirlenen şartları taşımak zorunda.

Benim kızlarımdan biri asker olmak istedi, olamadı, şimdilerde polis olmak için çalışıyor. Yani kızlardan askerde oluyor poliste. Neden olmasın ki! Örnekleri çok.

Yazımızın başında “Kızları da alın askere” derken 20 yaşına gelen her kızımızı  erkek adaylar gibi alıp da askere götürün demedim. Zaten Türk Ordusunda asker sayısı gereğinden fazla olunca, bedelli askerlik  çıktı. Bir de babalarımız 4 yıl askerlik yaparken bizler 2 yılın altına düşmüştük. Sonra bu süre 1.5 yıla çekildi. AB  uyum yasaları belirtilerek 1 yıla indirilmesi düşünülürken birde baktık 6 aya düşmüş. Bugünlerde 20 yaşına girenler askere uğurlanırken, 6 ayı dolduranlar ise terhis olmaya başladı bile.

Nereden nereye değil mi?

xx

ÜNİVERSİTE

Bugünlerde Üniversiteler açılıyor.  Dersler başladı veya yarın bir gün yeni açılacak üniversitelerde, fakültelerde, Yüksek okullarda derslere  başlayacaklar.

Otogarda asker uğurlamaları tamamlandı. Ama üniversitelere giden veya gidecek olan kız/erkek öğrencilerin uğurlaması devam ediyor.

Yani onlarda bir nevi vatan görevi yapıyorlar. Ülkeleri, milletleri ve kendileri için okuyup büyük adam olacaklar. Ülke yönetiminde veya bazı önemli hizmetlerde görev üstlenecekler.

Savcı, doktor, hakim, avukat, sağlıkçı, öğretmen olacaklar.

Hatta 4 yıl, kimsinde hazırlık bölümleriyle 5 yıl , 6 yıl öğrenim görecekler var. Bu öğrenciler 5-6 yıl gurbet ellerde dirsek çürütecekler. Yani işleri zor. Askerlik yapmak bunun yanında çok daha kolay.

Dün askere giden kardeşlerimize hayırlı tezkereler diledim.

Bugün de üniversiteye gidecek öğrenci kardeşlerimize sağlık, sıhhat, sabır ve okuma azmi diliyorum. Allah sizlere zihin açıklığı versin diyorum.

Bunlar hayatın acı tatlı gerçekleri..

“Bunları biz biliyoruz” deseniz de hatırlatmak istedim.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI