:: 07 Temmuz 2022 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

VALİ BEY

14 Şubat 2022 Pazartesi 09:08

Geçtiğimiz Perşembe günü idi.  Tarsus Cemevi başkanı ERDAL TURGUT’un  daveti üzerine Hızır Orucu açma ve lokma dağıtımı etkinliğine katıldık.

Valimiz ALİ İHSAN SU beyefendi de davet üzerine Tarsus’a gelerek bu anlamlı etkinliğe katıldı.

Yine bu etkinlikte Tarsus Kaymakamı

KADİR SERTEL OTCU, Belediye Başkanı HALUK BOZDOĞAN, Emniyet Müdürü EBUBEKİR FİL, Jandarma Komutanı Binbaşı İNANÇ MARIM,Müftü ALİ CAN ile Oda başkanları da hazır bulundular.

Cem evinde, başkan ERDAL TURGUT’un konuşmalarından sonra Vali beyde bir konuşma yaptı.

Lokma ikramından sonra başkan Turgut, Vali beyi başkanlık makamına davet etti.

Bizde oda başkanları ile birlikte başkanlık katına çıktık.

Ayrıca kaymakam  KADİR SERTEL OTCU, Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Emniyet Müdürü EBUBEKİR FİL, Müftü ALİ CAN, Oda başkanları ile birlikte sohbet etti.

Etkinlik ile ilgili haber  bugün gazetemizde var. Vali bey ile birlikte 15 cıvarında hazirun bir araya geldik. Vali bey, konuşmalarında küslükten kaçınmak gerektiğini herkesin birlik ve beraberlik içinde olmasını anlattı.

NELER YAPILDI?

Vali  ALİ İHSAN SU,  kendilerinin görevde olduğu dönemde Mersin genelinde ne yapılmış ne yapılmamış hepsini anlattı.

Vali SU, Anamur’dan Silifke’ye, Cennet Cehennem bölgesinden Erdemli’ye,  Mersin’e kadar her yaptıklarını anlattı.

Bizde anlatılanları sükunetle dinledik.

TARSUS

Sıra Tarsus’a geldi.

Vali ALİ İHSAN SU “Tarsus yakında çok büyüyecek. Havaalanı inşaatı hızla devam ediyor. Buranın  müteahhidi ve yapımcı firma ile  geçen hafta görüştüm. Kargo uçakları bile buraya inecek. Gül seralarındaki çiçekler ve meyve sebzeler buradan dünyaya ulaştırılacak” dedi.

Ayrıca Yeni Lojistik merkezinden bahsetti ve “En büyük şansınız ise  5 bin dönüm arazi üzerine yeni OSB yapılıyor. Ticaret Odamızın destekleri ile bu bölgede birkaç Organize Sanayi Bölgesi yapımı birden  başladı. Bende OSB toplantıları için her hafta Tarsus’a geliyorum, bilgi alıyorum toplantılar yapıyorum” dedi. Mersin Bölgesinde 10. OSB’nin Tarsus’ta kurulduğunu söyledi.

Bu güzel haberler hepimizi sevindirdi.

Sayın Valimiz ALİ İHSAN SU, Eshabı Kehf’ten bahsetti. Mersin ve Tarsus belediyelerinin ortak bir çalışma yaptığını  söyledi. “İnşallah güzel çalışmalar olacak” dedi.

Vali bey yeni Devlet Hastanesinden, Tarsus-Kazanlı Sahil bandı projesinden bahsetti.

VALİ ALİ İHSAN SU , Tarsus’ta ilk kez böylesine geniş bir sohbet ile yapılan hizmetleri anlatmış oldu.

Güzel ve samimi bir ortamda yapılan sohbet gerçekten anlamlıydı.

KÜÇÜK MİNARE CAMİSİ

Soru sorma sırası bana gelince bende  Valimiz  ALİ

İHSAN SU ‘ya  bir  konuyu ilettim..

“Sayın Valimiz  Küçük Minare Cami  2 yılı aşkın süredir kapalı, tadilatının kısa sürede yapılıp tekrar  açılmasını istiyoruz” dedim. 

Vali beyde Vakıflar Bölge Müdürünü aradı. Müdür beyde plan ve projenin hazır olduğunu Vali beye iletti ve “Burasının tadilatı en kısa sürede yapılacak” dedi.

“Sayın Valim, Yeni Hastanemizin durumu ne oldu” diye sordum. Vali bey “Haziran ayının ortalarında yeni Hastaneniz açılacak.” dedi. Ben Eshab-ı Kehf konusunu da sormuştum. Orada iki belediyenin çalışmasının sürdüğünü söyledi.

Hastane kavşağındaki ucube durumu anlattım.

Bu soruma cevapla “Orada karayollarının mühendisleri etüd yaptılar. Bana oranın standartlara uygun olduğunu söylediler. Ankara’dan özel mühendisler getirtttim. O mühendislerde bu kavşağın nizami olduğunu söylediler. Sanırım burada sürücüler geçerken çok dikkat edecekler. Kazaların önüne dikkatle geçeriz” dedi. Kendisine teşekkür ettim.

Yine Oda başkanları da konuştu. Belediye başkanı Bozdoğan ise kapalı olan Tarsus 75. Yıl  Kültür Merkezinin durumunu anlattı.

Bozdoğan ”Burası her ne kadar bize devredilmişse de, buranın ruhsatı yok” dedi. Hayret yıllardır bu Kültür Merkezine bir ruhsat verilmemiş.

Vali bey “Kültür Merkezine ruhsatı sen vereceksin. Biz sana devrettik. Belediye olarak oranın tamirini yaparsınız” dedi.

Bozdoğan eksik konuları da anlattı..

BOZDOĞAN

En önemli konulardan birini daha anlattı Bozdoğan.

“Çocukluğumuzda Tarsus plajına giderdik. Şimdi kimse gidemiyor. Buraya geçişte bir salaş köprü  vardı, yenisini yapmak istiyoruz. Ama bunun için izin alamıyoruz” dedi. Bunun üzerine Vali ALİ İHSAN SU, ilgili daire müdürlüğünü aradı ve “Tarsus Plajının köprüsü ile ilgili olarak Tarsus Belediye başkanı ile görüşün. Sonra işin durumu hakkında bana bilgi verin” dedi.

İnşallah Kulak bölgesine plaja geçişte gerekli olan bir salaş köprü Tarsus Belediyesinin gayretleri ile yapılacak. Çünkü başkan Bozdoğan bu konuda çok ısrarlı ve bu işi takip ediyor.

Bozdoğan “Sayın Valim, biz Karboğazı’nda artezyen vurduk, sıcak su bulduk. Burada yeni kuyular açacağız, Valilik olarak sizin desteğinizi bekliyoruz” dedi. Vali de destek için söz verdi, ilgili daire müdürlerini aradı. Gece saat 21.00 suları olmasına rağmen Vali bey anında gerekli direktifi verdi.

Vali bey “Kapımız 24 saat herkese açık. Müteşebbislere yardımcı olmak için çalışıyoruz.  Bakın  Gözne yaylasını altında bir sıcak su, kaplıca suyu bulundu. Buraya müteşebbisler geldi, tesis yaptılar. Kaplıca niteliğinde bir 5 yıldızlı otel yapıldı. Çok güzel çalışıyorlar. Biz oranın yolunu  ve diğer hizmetleri yaptırdık. Sayın Cumhurbaşkanımız RECEP TAYYİP ERDOĞAN Mersin’e geldiğinde  o tesisin açılışını yaptı. Bu nedenle Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz. Biz tüm müteşebbislere yardımcı oluruz.” dedi. Konuyla ilgili orada bulunan diğer arkadaşlarımızın da soruları oldu. Vali bey hepsine cevap verdi.

Bu güzel toplantıya ev sahipliği yapan ve bu sohbete öncülük yapan ERDAL TURGUT’a da teşekkür ediyorum.Valimiz ALİ İHSAN SU, çok insancıl biri. İlk kez böyle bir geniş kapsamlı sohbet ettik.  Kendisi bugüne kadar en çok gelip giden valilerden biri. Bölgeyi iyi biliyor, sorunları iyi biliyor.

Bizde kendisine “Bölgemize ve Tarsus’a en çok gelen Valimiz olarak size teşekkür ediyoruz. Tarsus ilçe olunca bazı sıkıntılar oluyor. Vali olarak siz her yere ulaşabiliyorsunuz.” dedim.

İlerleyen saatlerde Vali bey  Cem Evinden ayrıldı. Sonra Kaymakam, belediye başkanı ve Emniyet Müdürü de teşekkür ederek ayrıldılar.

Böyle güzel sohbetler yapıp Tarsus’taki oda başkanları ile,  vatandaşlarla ilgilenen ve güzel açıklamalar yapan sayın Valimize tekrar teşekkür ediyorum.

İnşallah önümüzdeki günlerde yine böyle geniş katılımlı güzel sohbetler yaparız.

Bugünlük bu kadar.

HERKESİN YENİ HAFTASININ SAĞLIKLI VE MUTLU GEÇMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI